Kdo je srbski srčni kirurg, ki je danes prišel v Slovenijo, da operira tri otroke, ki imajo prirojeno srčno napako?
Na poslovnem družbenem omrežju Linkedin lahko preberemo, da je Igor Šehić doktor medicine postal leta 1996. Šolal se je na medicinski fakulteti v Beogradu, po šolanju pa se je zaposlil na Inštitutu za mater in otroke v Beogradu, kjer je še danes zaposlen. Od julija 2002 do junija 2003 je služboval v londonski bolnišnici Great Ormond Street Hospital (GOSH). Navedeno ima, da je specialist torakalne kirurgije, ki se ukvarja s posegi na organih znotraj prsnega koša, medtem ko je na njegovem doktoratu iz leta 2004 navedeno, da je specialist otroške kirurgije. Med svojimi izkušnjami v tujini ima navedena še dva meseca v Rimu, kjer je bil leta 2009 na izobraževanju v pediatrični bolnišnici Ospedale Pediatrico Bambino Gesù.
Šehić že devet let in pol dela kot kirurg na inštitutu v Beogradu, kjer večino otrok s prirojenimi srčnimi napakami operirajo domači strokovnjaki v domači bolnišnici. A pomoč v najzahtevnejših primerih dobijo iz tujine. Kot je za oddajo 24UR dejal vodja programa otroške srčne kirurgije Tomislav Klokočovnik, je Šehić zelo usposobljen kirurg. "Šehić je drugi kirurg na beograjski kliniki in operira 95 odstotkov teh težkih operacij," pravi Klokočovnik in dodaja, da bo Šehić potreboval pomoč za 2 do 3 operacije, ostalo bo zmogel sam. Prav te operacije naj bi nato opravili v Münchnu, dodaja Klokočovnik.
In kako je v Beogradu?
Tam so se dogovorili z zavarovalnico in ministrstvom za zdravstvo ter se odločili, da bodo otroke s težjimi srčnimi okvarami operirali na domačih tleh tuji specialisti. Ugotovili so namreč, da je to za otroke in starše bistveno manj stresno in predvsem bolj varno, saj je lahko transport za tako težko bolnega malčka usoden.
Srbska tiskovna agencija Tanjug je konec lanskega leta poročala, da je v Beograd pripotoval zelo znan italijanski kardiokirurg Bruno Murzi, ki je 17. in 18. decembra operiral štiri malčke s prirojenimi srčnimi okvarami. Murzi je v Beograd prišel na poziv srbskega zavoda za zdravstveno zavarovanje, ki je tudi kril vse stroške. Murzi je operiral na inštitutu s pomočjo tamkajšnje ekipe zdravnikov. Šehić je takrat za agencijo Tanjug dejal, da je to odlična priložnost, da se celoten tim (od kirurga, anesteziologa, do medicinskih sester) seznani s postopkom in si pridobi ustrezne izkušnje in znanje. Gre namreč za zelo zahtevne posege in takšne izkušnje je zelo težko pridobiti, je dejal Šehić in dodal, da je prihod tujega specialista bistveno cenejše od pošiljana pacientov na operacijo v tujino.
Murzi je zaposlen v pediatrični bolnišnici v Massi (Ospedale Pediatrico OPA Massa) in je v Italiji poznan pod vzdevkom "čarovnik za male srčke". Murzi je na Balkanu znan predvsem iz časa osamosvojitvene vojne, ko je na Hrvaškem opravil veliko pro bono srčnih operacij. Murzi je 17. decembra v Beogradu operiral dva otroka, drugi dan pa še dva. Še isti dan je odpotoval nazaj v Italijo, operirane malčke pa prepustil v oskrbo domačim strokovnjakom.
Ker bo ostajal dlje, ni razloga za ugovor vesti
In če je v Sloveniji deset zdravnikov vložilo ugovor vesti, ker ne morejo delati v razmerah, ko doktor Mishaly paciente kmalu po operaciji zapusti, oskrba pacientov in postoperativni posegi pa potem padejo nanje, v Srbiji takšnih težav očitno nimajo.
Tudi Šehić, tako kot Mishaly, bo v Ljubljano prihajal iz tujine, a Šehić naj bi po operaciji ostal v Ljubljani tri dni, kar naj bi zadovoljilo zahtevam desetih zdravnikov, ki so vložili ugovor vesti, vsaj tako zatrjuje vodstvo UKC Ljubljana.
A očitno je jabolko spora drugje. Neuradno naj bi bil trn v peti deseterici zdravnikov prav slovenski kardiovaskularni kirurg Robert Blumauer. Po besedah Klokočovnika, ta ni dovolj usposobljen. "Po mojem vprašanju Mishalyju, koliko je kirurg Blumauer sposoben opravljati, je rekel, da je ta naš kirurg sposoben samostojno opravljati 60 do 70 odstotkov tovrstnih operacij. To pa pomeni, da ni samostojen in zato smo poiskali pomoč pri kirurgu v Beogradu, ki je že bil pred enim letom v UKC Ljubljana," pravi Klokočovnik in dodaja, da se Blumauer v tem času, ko je operiral pod mentorstvom doktorja Mishalyja, ni došolal. "Vsak kirurg bi se moral za 70 odstotkov operacij došolati v dveh letih. Tako je po vseh normativih," pravi Klokočovnik in dodaja, da sicer nima nič proti njemu.
Na vsa vprašanja, ki jih na vodstvo UKC Ljubljana naslavljamo že od konca decembra, nanje pa le redko dobimo kakšen odgovor, so skopo odgovorili tudi danes. Precej pokroviteljsko so med drugim zapisali, da so skrbi staršev otrok s prirojenimi srčnimi napakami odveč, saj program otroške srčne kirurgije ostaja v UKC Ljubljana, bo pa pomembno okrepljen. In ena od teh okrepitev je srbski kirurg Šehić. "Ne gre za novega kirurga, sa se je z njim o možnostih sodelovanja dogovarjalo že prejšnje vodstvo (dogovori z njim potekajo vsaj že leto dni)," so zapisali v sporočilu in dodali, da bo Šehić v UKC Ljubljana prihajal trikrat mesečno, ostajal 2 do 3 dni in na ta način poskrbel tudi za spremljanje otrok v dneh po operaciji.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.