
Če vprašate prijatelje, kaj je ključ do srečne zveze, vam bo verjetno vsak odgovoril drugače. Psihologi pravijo, da so odgovori na to vprašanje odvisni od tega, kakšna oseba smo, kako smo vzgojeni in kako dojemamo ljubezen. Strokovnjaki pa so po drugi strani prepričani, da obstajajo za vse pare nekakšna univerzalna pravila ne glede na kulturne in socialne razlike.

Dosedanje raziskave kažejo, da so poglavitne sestavine vsake uspešne zveze ljubezen, bližina, intima, telesni dotiki, skupni trenutki. Najnovejša študija kaže, da je zveza med pari lahko uspešna le pod enim pogojem. Ni potrebno, da sta partnerja ves čas skupaj, ni nujno, da ju zanimajo iste stvari in hobiji, ni potrebno, da imata skupne prijatelje in da seksata vsaj dvakrat tedensko. Dovolj je le, da imata vsak svojo svobodo in da se medsebojno ne omejujeta. Raziskovalci na ameriški univerzi so ugotovili, da najsrečnejši pari niso tisti, ki leta in leta preživljajo skupaj dneve in noči, temveč tista partnerja, ki drug drugemu dajeta svobodo.
Raziskovalci pravijo, da sta zadovoljna samo tista partnerja, ki si medsebojno ne omejujeta svobode. Pri takšnih parih obstaja tudi precej manjše tveganje, da si bosta nezvesta. Zanimivo je, da je ta svoboda pomembnejša za moške. Izsledki raziskave prepričljivo kažejo, da bi kar 87 odstotkov moških prevaralo svojo partnerko ali prekinilo zvezo, če bi se počutili nesvobodne. Ženske so precej bolj potrpežljive, tudi tedaj, ko jim partner omejuje svobodo. Potrebujejo več časa, da prekinejo zvezo in si najdejo novega ljubimca.

Strokovnjaki pravijo, da je treba svobodo, ki jo partnerja potrebujeta, definirati. Gre za čas, ki ga izkoristimo za svoje hobije in aktivnosti. Če eden od partnerjev ni pripravljen sprejeti takšnega dogovora, je verjetnost, da se bo par razšel, kar 60-odstotna.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.