V toskanskem mestu Grosseto je danes potekalo sojenje kapitanu ladje Costa Concordia, ki je januarja lani nasedla ob otoku Giglio, Francescu Schettinu.
52-letnega Schettina obtožnica med drugim bremeni uboja 32 ljudi, ki so umrli v nesreči, povzročitve nesreče in tega, da je ladjo zapustil, preden je bila končana evakuacija. Sojenje se je uradno začelo 9. julija, a so ga zaradi stavke italijanskih odvetnikov takoj po začetku preložili.
Schettino bi sprejel tri leta in pol zapora
Obramba je danes ponovno predlagala dogovor s tožilstvom, v skladu s katerim bi Schettino v zameno za priznanje krivde dobil tri leta in pol zapora. V predhodnih zaslišanjih je preiskovalni sodnik to možnost zavrnil.
Schettino, ki mu grozi do 20 let zapora, krivdo zavrača. Trdi na primer, da ladje ni zapustil, pač pa je z nje padel in slučajno končal v rešilnem čolnu. Prav tako je prepričan, da indonezijski krmar ni razumel njegovih navodil, in poudarja, da usodno skalovje ni bilo označeno na nobeni karti. Ker je ladjo zapustil med prvimi, so ga mediji okronali tudi z imenom "kapitan strahopetec".
Odvetnik 52-letnega kapitana bo med sojenjem poskušal dokazati, da za tragedijo ni mogoče okriviti ene osebe – torej kapitana. "Če bi ostal še 10 minut, bi padel v vodo in tako ne bi mogel opraviti evakuacije," trdi obramba. Krivdo naj bi tako preložil v celoti na lastnika prestižne križarke, družbo Costa Crociere, med drugim zaradi napak pri delovanju izhodov v sili in ker so pomožni generatorji povsem zatajili.
V postopku je udeleženih 4228 oškodovancev, zaslišali pa naj bi 700 prič, od tega 575 po predlogu tožilstva. Med pričami bo zaslišana tudi blondinka, ki je bila v času nesreče v kapitanovih prostorih. Gre za mlado Moldavijko Dominico Cemortan, ki se je danes pojavila v sodni dvorani. Ženska, ki naj bi imela razmerje s Schettinom, velja za pomembno pričo tožilstva.
Zaslišanje drugim obtoženim bo potekalo ločeno in se bo začelo 20. julija. Peterica se je namreč v zameno za priznanje krivde pogodila s tožilstvom za nižje kazni brez sodnega procesa.
Proces proti Schettinu pa naj bi se po oceni državnega tožilstva končal v prvi polovici leta 2014. "Smo optimistični, da bo na podlagi naše preiskave prišlo do hitrega zaključka postopka. O Schettinovi krivdi ni nobenega dvoma. Dokazi so nesporni," je dejal tožilec Francesco Verusio.
Na nesrečo medtem še vedno spominja nasedla ladja, ki je kljub željam prebivalcev otoka Giglio še niso odstranili s čeri. Strokovnjaki manever načrtujejo za september, a opozarjajo, da bi se lahko v primeru, da gre kaj narobe, v morje sprostil okolju zelo nevaren tovor – na litre čistilnih proizvodov, plesnive hrane in odpadnih voda.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.