Maja 2011 je odmevala novica o hišnih preiskavah, saj so kriminalisti med drugim "obiskali" tudi takratnega mariborskega župana Franca Kanglerja. Takrat so kriminalisti hišne preiskave opravljali zaradi sumov gospodarskega kriminala. Vendar pa se je dve leti po preiskavah izkazalo, da je bilo delo kriminalistov verjetno zaman.
Na okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru so danes namreč potrdili, da je zunajrazpravni senat Okrožnega sodišča v Mariboru zavrnil zahtevo za preiskavo zoper Kanglerja v zadevah "ptičja hišica" in "zemljišče za pravoslavno cerkev". Zahteva je bila zavrnjena "iz razloga, ker po mnenju senata ni dovolj dokazov za storitev navedenih kaznivih dejanj".
Višji državni tožilec Boris Marčič je pojasnil, da se bodo podobno kot v zadevi "toplarna" zoper odločitev senata pritožili. Razen navedenih zadev imajo na tožilstvu odprtih še sedem zadev v povezavi z ovadenim Kanglerjem.
V zadevi "zemljišče za pravoslavno cerkev" je tožilstvo Kanglerju očitalo, da je leta 2008 posredoval pri prodaji zemljišča srbski pravoslavni skupnosti v zameno za podporo na volitvah. V zadevi "ptičja hišica" pa gre za domnevne nepravilnosti pri naročanju programske opreme za mariborsko občino pri podjetju Kanglerjevega prijatelja Ivana Hajnška.
Tožilstvo je sicer preiskavo zoper pet ljudi zahtevalo že lani. Poleg Kanglerja so želeli preiskovati tudi direktorja Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči Mojmirja Grmeka, vodjo pravne službe v tem podjetju Ireno Železnik, predstavnika Srbske pravoslavne cerkvene občine v Mariboru (SPC) Radivoja Vasića in direktorja Snage Ivana Hajnška.
Potem ko je v omenjenih dveh zadevah po preiskovalni sodnici tožilsko zahtevo za preiskavo zavrnil tudi zunajrazpravni senat okrožnega sodišča, se lahko tožilstvo po poročanju časnika Delo pritoži na višje sodišče.
Zahtevo za preiskavo je preiskovalna sodnica vrnila tožilstvu v dopolnitev, a se niti po dopolnitvi ni strinjala z uvedbo sodne preiskave. Zdaj je torej odločitvi, da ni utemeljenega suma, da so osumljenci storili očitana kazniva dejanja, pritrdil še zunajrazpravni senat mariborskega okrožnega sodišča. Ta v ravnanju osumljenih ni našel kršitve zakonov, še dodaja Delo.
'Nekdo zlorablja tožilstvo'
Po besedah Kanglerja je zavrnitev dveh zahtev za preiskavo zoper njega še en dokaz dvojnih meril in političnega obračunavanja v Sloveniji. "Kako je mogoče, da nekdo pošlje na mene 117 kriminalistov, kasneje pa sodišče ugotovi, da ni niti elementov kaznivih dejanj," je povedal danes.
"Res je, da ima tožilec še pravico, da se pritoži v osmih dneh. A ta prva instanca preiskovalne sodnice in izvensodnega senata dovolj jasno kaže, da nekdo zlorablja v Sloveniji za politično obračunavanje slovensko tožilstvo, pa še koga verjetno zraven," je dodal.
Ponovil je, da v njegovem primeru "nihče ni želel raziskati nekaterih okoliščin", kot na primer "zakaj sem imel zrežirano hišno preiskavo na domu v Zimici". "Ali je zasebnost toliko ranljiva in dotakljiva, da je možno vse v naši državi, samo da nekoga politično uničimo?" se je med drugim vprašal.
Pričakuje, da se bo "ta agonija, ki jo proti meni pelje tožilstvo v Mariboru, enkrat končala" in da bodo podobno usodo doživele tudi druge kazenske ovadbe zoper njega. Ob tem je priznal, da so ga prejšnji teden poklicali na Nacionalni preiskovalni urad (NPU), kjer so ga kot osumljenca zasliševali v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi pri imenovanju prokuristke v farmacevtskem podjetju Farmadent.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.