Zunanji ministri oziroma visoki predstavniki Albanije, Bolgarije, Hrvaške, Estonije, Litve, Latvije, Makedonije, Romunije, Slovaške in Slovenije so v izjavi še izrazili zadovoljstvo nad "vizionarskim govorom" o varnosti v Evropi ameriškega predsednika Georgea Busha pretekli mesec v Varšavi, v katerem je izrazil naklonjenost ZDA za širitev zavezništva.
V izjavi so udeleženci srečanja v Tallinnu poleg tega izrazili globoko zaskrbljenost nad grožnjo, ki jo za suverenost in ozemeljsko celovitost Makedonije predstavljajo dejavnosti skrajnežev. Obsodili so vsakakršno teroristično dejavnost in izrazili podporo makedonski vladi narodne enotnosti in predsedniku Borisu Trajkovskemu, ki skušata krizo rešiti z mirnimi sredstvi. Hkrati so pozdravili vlogo zveze Nato in EU v omenjenih prizadevanjih.
Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva je dejala, da bi navzočnost zveze Nato lahko postala ključ do stabilnosti v Makedoniji. Dodala je, da bo makedonska vlada v prihodnjem mesecu sprejela novo zakonodajo, ki bo črtala več spornih določil in Albancem ponudila večjo vlogo v vladnih institucijah. Mitrova je še povedala, da se namerava vlada pogovarjati le s političnimi predstavniki Albancev, ne pa s teroristi.
Estonski zunanji minister Toomas Hendrik je na novinarski konferenci ob srečanju glede širitve dejal, "da smo na dobri poti proti širitvi zveze Nato" in dodal, "da vprašanje ni ali, marveč kdaj bo do širitve prišlo". Vodja litovske diplomacije Indulis Berzins pa je izrazil upanje, da bo zveza Nato povabila toliko novih članic, kolikor je le mogoče, in pri tem ocenil, da Rusija širitvi ne bi smela nasprotovati.