Minister za infrastrukturo Samo Omerzel je na predstavitvi ugotovitev izrednega nadzora nad direktoratom za promet in Agencijo RS za varnost v prometu (AVP), ki so ga sprožili po izbruhu afere Avtošole, poudaril, da želijo rešiti tako trenutno situacijo kot tudi dolgoročno urediti zadeve.
T. i. afera Avtošole je izbruhnila novembra lani, ko je policija sporočila, da so do konca oktobra ovadili 26 ljudi, osumljenih 483 kaznivih dejanj, ki naj bi med drugim prodajali vozniške izpite. Ugotovili so tudi, da so pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1200 primerih izdali potrdilo o opravljeni vožnji, čeprav te niso bile opravljene.
Pregledali več kot 2000 potrdil
Ugotovitve po besedah Omerzela kažejo, da agencija v letu 2010 ni opravila nadzorov, prav tako jih ni bilo v letu 2011, nadzorov pa v teh letih ni opravil niti direktorat za promet, čeprav je za to imel zakonsko podlago. V letu 2012 je agencija opravila 10 strokovnih nadzorov, leta 2013 pa jih je bilo 66.
Kot je dejal Omerzel, po podatkih kriminalistov obstaja sum, da je v 36 organizacijah z javnimi pooblastili prišlo do zlorab. Ugotovili so sledeče: za 14 organizacij je bilo poslano poročilo državnemu tožilcu in na podlagi zbranih obvestil ni podlage za kazenkso ovadbo, za 16 organizacij še teče predkazenski postopek, za 4 organizacije je bila podana kazenska ovadba, za 1 organizacijo je bila vložena pravnomočna obtožnica, za 1 organizacijo pa je že izdana pravnomočna kazenska sodba.
Kot je dejal v.d. direktorja AVP Igor Velov so štirim organizacijam že odvzeli pooblastila, dve imajo v postopku in pod drobnogledom. Ugotovili so tudi, da so v enem izpitnem centru izdali 161 potrdil o opravljenem vozniškem izpitu v nasprotju z veljavnimi predpisi in na podlagi storitve več korupcijskih kaznivih dejanj. Vsa ta potrdila so bila po besedah Velova izdana že v letu 2011 ali prej. Predkazenski postopek pa v teh primerih še teče, v večini primerov naj bi šlo za povratnike, ki so jim vozniško dovoljenje odvzeli in so morali ponovno opravljati izpit.
Brigita Miklavc z direktorata za promet je pojasnila, da bodo za lažna potrdila začeli izdajati ničnosti odločb, ko bodo iz uprave kriminalistične policije prejeli obvestilo, da so zoper teh 161 oseb vložili kazenske ovadbe. Velov pa je dejal, da danes do takšnih nepravilnosti in izdajanja lažnih potrdil v izpitnih centrih več ne more priti. Če pa bi kdo to poskusil storiti, bi to hitro ugotovili in bi bilo zelo jasno, kdo je to bil, je dodal.
Po podatkih Uprave kriminalistične policije obstaja sum, da je bilo pri izvajanju praktičnega dela programa dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov (vadba varne vožnje) v najmanj 1.200 primerih izdano potrdilo o izvedbi varne vožnje, le ta pa se ni izvajala; pri izvajanju programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo (povratniki) v preiskovanem obdobju izdanih 4.515 potrdil o opravljeni varni vožnji, od tega je varno vožnjo na poligonih v Sloveniji opravilo le 920 oseb; pri izvajanju programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo (za izbris kazenskih točk) v preiskovanem obdobju izdanih 7.338 potrdil o opravljeni varni vožnji za izbris kazenskih točk, pri čemer je najmanj 3.200 potrdil spornih, so še navedli na ministrstvu.
V nadzoru je bilo obravnavanih 2163 potrdil, ki se jih izdali v 11 organizacijah in ki se nanašajo samo na izbris kazenskih točk. Za 2 potrdili je bilo poslano poročilo državnemu tožilcu (na podlagi zbranih obvestil ni podlage za ovadbo), za 1614 potrdil še teče predkazenksi postopek, za 868 potrdil je podana kazenska ovadba, za 52 potrdil je že izdana pravnomočna kazenska sodba.
Spremenili bodo zakonodajo in tako poostrili bodo pogoje
Poudaril je, da bodo poostrili pogoje, vzpostavili bodo sistem, s katerim bo vedno vse sledljivo oziroma s katerim bomo vedeli, če in kdaj ter kje prišlo do zlorabe.
Omerzel je navedel, da bo sprememba zakonodaje prinesla zmanjševanje števila šol voženj in pooblaščenih organizacij – strožji pogoji, določitev pravne podlage za izdajo podzakonskega predpisa, kjer bodo vsebina, obseg in pogostost opravljanja strokovnih nadzorov s strani AVP in MZIP zelo natančno opredeljena in večjo odgovornost strokovnega vodje šole vožnje.
Poleg tega bodo tudi nadgradili register voznikov, s čimer bodo lahko v prvi fazi spremljali voznika od trenutka, ko izpolnjuje pogoje za izdajo vozniškega dovoljenja. Kandidati bodo lahko elektronsko opravljali teoretski del izpita.
Po mnenju Pojbiča je treba korenito poseči v agencijo za varnost prometa
Nekdanji v. d. direktor Agencije RS za varnost prometa Franc Pojbič je po današnji tiskovni konferenci opozoril, da je bilo vsem na ministrstvu in tudi javnosti že decembra 2012 znano, da sta AVP in ministrstvo, pristojno za promet, opustila dolžno ravnanje v zvezi s strokovnim in notranjim nadzorom. Ob tem trdi, da je ob prevzemu funkcije v. d. direktorja agencije 15. februarja lani "takoj pristopil k izdelavi programa strokovnega in notranjega nadzora, usposabljanju ljudi za izvajanje nadzorov in intenziviral sodelovanje s prometno inšpekcijo in policijo". To je predstavil tudi DZ in DS, ko sta sprejemala resolucijo o programu varnosti v cestnem prometu, ter tudi odgovornim na notranjem in resornem ministrstvu.
Opozoril je, da se kazniva dejanja niso izvajala le na področju vozniških dovoljenj, pač pa tudi pri tehničnih pregledih in temeljnih poklicnih kvalifikacijah. Izpostavil je tudi zgrešene nakupe za preventivne dejavnosti. "Torej je problem mnogo širši. Kdo trpi? Trpijo žrtve prometnih nesreč in njihovi najbližji ter družba v celoti," je poudaril. Problem je v opustitvi dolžnega ravnanja in tega ne smemo tolerirati, meni Pojbič. Samo nadzor po njegovem mnenju ne bo dal potrebnih rezultatov, pač pa se je treba lotiti vzrokov o tem, zakaj prihaja do zlorab.
Glede izjave njegovega naslednika na mestu vodje agencije Igorja Velova, da z vmesnim poročilom policije o tej problematiki ni bil obveščen, pa Pojbič pravi, da to demantirajo njegove izjave v medijih in posnetek prve seje sveta AVP 14. avgusta 2013.
Zaradi afere je z mesta v. d. direktorja direktorata za promet ter predsednika sveta agencije za varnost prometa odstopil Bojan Žlender. Na direktoratu za promet ga je nadomestil Miran Sečki. Omerzela je decembra doletela interpelacija, ki sta jo zoper njega vložili SDS in NSi. Med drugim mu očitata zavajanje javnosti o razmerah v avtošolah, kar pa je Omerzel v odgovoru zanikal.
Minister za notranje zadeve Gregor Virant je sicer sredi decembra sporočil, da je nezakonito pridobljena vozniška dovoljenja treba čim prej razveljaviti. To pa je po njegovih besedah naloga ministrstva za infrastrukturo in prostor, ki mora upravnim enotam o tem izdati navodila.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.