Predstavniki podjetnikov, kmetov in občin, del civilne družbe in stranka SLS so danes na sestanku v Ljubljani dorekli skupne zahteve glede nepremičninskega davka. Zahtevajo, da se predlog zakona v DZ ne obravnava po nujnem, ampak po rednem postopku, da se ta predlog zakona umakne iz postopka ter da se o ukrepih v letih 2014 in 2015, ki so potrebni za izhod iz krize, doseže skupen dogovor, je na novinarski konferenci povedal predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh.
Če zahteve ne bodo izpolnjene, se bodo v sredo znova sestali in se dogovorili o nadaljnjih ukrepih. Najprej bi zbirali podpise za peticijo in zahtevali razgovor z vlado in parlamentarnimi strankami. Če se ne bi mogli dogovoriti, pa bi šli v "bolj drastične ukrepe", je dejal Meh. Med ukrepi je omenil možnost protestov.
"Slovenski kmetje svojih gruntov ne damo," je bil odločen predsednik sindikata kmetov Roman Žveglič. Predsednik skupnosti občin Ivan Žagar pa je dejal, da so predlogi, ki bi vplivali na financiranje občin, "pogubni", saj bi dodatno obremenili prebivalce občin, poleg tega pa občinam vzeli do 20 odstotkov sredstev.
Predsednik opozicijske stranke SLS Franc Bogovič je prepričan, da bi bilo treba zakon sprejemati po rednem postopku, saj da gre za sistemski zakon, ki bo korenito posegel v življenje vseh, ljudje pa pri sedanjem načinu priprave predloga ne vedo, kaj jih čaka.
Na sestanku so sodelovali tudi predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki pa se je od skupnih zahtev distancirala. Kot so pojasnili na GZS, od vlade zahtevajo, naj preneha dodatno obremenjevati gospodarstvo, ne strinjajo pa se z oblikami pritiska interesnih skupin – kot je zahteva za umik zakona iz postopka v DZ oz. predlog državljanske nepokorščine, če do tega ne pride –, ker da lahko povzročijo dodatno škodo gospodarstvu.
Koalicija rešitve še ni našla
Koalicija je danes znova poskušala najti rešitev za zaplet pri davku na nepremičnine in ni je še našla. So pa po besedah vodje poslancev PS Janija Möderndorferja našli možno kompromisno rešitev. Pojasnil je le, da gre pri rešitvi, o kateri so govorili danes, za postopno uveljavitev davka, a na drugačen način, kot so ga sprva predlagali v DeSUS.
Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec je po sestanku predsednikov strank in poslanskih skupin koalicije dejal, da se glede zakona o davku na nepremičnine v koaliciji še dogovarjajo, da so sicer blizu kompromisa, a stvari še niso dokončno dorečene. "Moram reči, da iščemo kompromisno rešitev, glede na to, da je od tega zakona odvisno, kako bosta nadaljevali koalicija in vlada. Zavedamo se, da vlada ne sme pasti v teh okoliščinah, saj nas čaka še veliko nalog," je izpostavil.
Kot je pojasnil, je bilo danes podanih kar nekaj predlogov, čeprav o konkretnih številkah ni želel govoriti. Bo pa v torek seja IO DeSUS, na kateri bodo "nadaljevali razpravo o tem, kaj je tisto, kar lahko DeSUS podpre". Dodal je, da si želi DeSUS zaščititi tiste, ki so socialno najbolj ogroženi.
Tudi prvak SD Igor Lukšič je poudaril, da je vsem jasno, da Slovenija potrebuje trdno in močno vlado. Prvak DL Gregor Virant je po kolegiju ocenil le, da se bo našel kompromis glede nepremičninskega davka. Je pa še enkrat poudaril pomen neusmiljenega dela Davčne uprave RS (Durs) na področju sive ekonomije.
Kakšen naj bi bil kompromisni predlog?
Po nekaterih informacijah naj bi za prvi dve leti vlada razmišljala o možnosti obdavčitve 70 odstotkov od polne vrednosti, v letu 2016 o 90 odstotkih, polno obdavčene nepremičnine pa naj bi tako obveljale šele leta 2017, so poročali v oddaji 24UR.
DeSUS pa naj bi predlagal, da bi se v letu 2014 davek odmeril v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti. To bi po njihovih izračunih v prihodnjem letu pomenilo okoli 80 milijonov manj prilivov, v letu 2015 pa 40 milijonov manj, kot je vlada sprva načrtovala.
KOMENTARJI (625)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.