Na ljubljanskem višjem sodišču je danes potekala javna seja senata višjega sodišča v zadevi Patria. Vsi trije obtoženi, Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, so se pritožili na prvostopenjsko obsodilno sodbo, zato je zdaj na potezi višje sodišče.
Predsednik sodnega senata Milan Štrukelj je že na začetku dejal, da senat danes ne bo sporočil končne odločitve o pritožbi, saj gre za preveč obsežno zadevo. Tako hitro se odločijo le takrat, ko grozi zastaranje zadeve. Štrukelj je pojasnil, da se bodo 30-dnevnega roka sicer skušali držati, a da se glede na obsežnost in zapletenost zadeve lahko zgodi, da bodo potrebovali dalj časa.
Matoz: Sodba je konfuzna in nepregledna
Svoje obrazložitve pritožbe na odločitev okrajnega sodišča pritožbe so danes po vrsti podali odvetniki Janše, Črnkoviča in Krkoviča, pa tudi obtoženi sami. Ponovno so zavrnili navedbe iz obsodilne sodbe, medtem ko je tožilec Andrej Ferlinc poudaril, da se z njo v celoti strinja in da pravzaprav ni kaj dodati.
Janšev odvetnik Franci Matoz je pojasnil, da sodbi očitajo kršitve kazenskega postopka in kazenskega zakona. V njej ni predstavljenega niti enega neposrednega dokaza za dejanja, ki jih ta očita obtoženemu Janši, je poudaril. Po mnenju obrambe posredni indici, na katerih temelji, ne bi smeli pripeljati niti do obtožnega predloga, kaj šele do obsodilne sodbe. Matoz je ocenil, da je sodba konfuzna in nepregledna, zlasti pa ne poda odgovora na bistveno vprašanje: kje, kdaj in na kakšen način naj bi Janša prejel obljubo nagrade in kakšna naj bi ta nagrada sploh bila. Obenem je opozoril, da je bil Janša kot premier varovana oseba in da bi sodišče kadar koli lahko preverilo, kje se je v določenem času nahajal, vendar pa tega ni storilo.
Vse to bi se dalo preveriti, je potrdil Janša. Tudi sam v sodbi ni našel odgovorov na ključna vprašanja o okoliščinah domnevnega kaznivega dejanja. Obtožbe v delu, kjer se tožilstvo sklicuje na dopisovanja med lobisti, pa so po njegovih besedah ovrgle številne priče. Tožilstvu in sodišču so tako ostale le še obtožbe, ki se jih ne da zavrniti, ker so insinuacije in ne prinašajo nič konkretnega, obramba pred njimi pa je onemogočena, je še poudaril Janša.
Črnkovičev odvetnik Dejan Marković je opozoril na nezakonitost pridobivanja dokazov v hišnih preiskavah na Finskem. Glede konkretnih očitkov zoper Črnkoviča pa je dejal, da samo iz šablone, iz katere naj bi izhajalo, da je povezana s poslom, še ni mogoče sklepati, da je bila obljuba tudi dana. Obljuba bi morala biti konkretizirana, vendar pa tega v sodbi ni, je pojasnil.
Črnkovič je dodal, da ga nihče ne bi smel obsoditi samo zato, ker si je pripravljal načrte. Poudaril je, da je vedno ravnal pošteno, ob tem pa dodal, da je od sodbe višjega sodišča odvisna tudi usoda podjetja Rotis in tam zaposlenih.
Krkovičev odvetnik Jože Hribernik pa je spomnil, da sodba njegovi stranki očita, da naj bi izkoristil svoj vpliv in posredoval pri poslu. Vendar pa iz sodbe ne izhaja nobeno konkretno dejanje, ki bi kaj takšnega dokazovalo. Tudi sicer pa Krkovič po besedah Hribernika na ministrstvu ni imel nikakršnega vpliva.
Krkovič sam pa je dodal, da so bila dopisovanja med lobisti grda zloraba njegovega imena.
Janša: Od vsega začetka gre za politični proces
Janša je že ob prihodu na sodišče izrazil pričakovanje, da bo "te farse prej ali slej konec". Pričakoval je, da bo sodišče danes odločilo, ko pa se je izkazalo, da se bo odločitev zavlekla, je dejal, da se bo sodbo "očitno čim bolj poskušalo približati evropskim volitvam". Prvostopenjska sodba bo v vsakem primeru padla, je prepričan. To bo po njegovih besedah že tretjič, da bo postopek v zadevi Patria približan volilnim opravilom, kar je po njegovem mnenju dodaten znak, da gre že od samega začetka za politični proces.
"Sodišče, ki bo to sodbo razveljavilo, obstaja ali pa še bo sestavljeno," je dejal predsednik SDS in nekdanji predsednik vlade. Poudaril je, da višje sodišče ni zadnja sodna instanca, obstajata še vrhovno in ustavno sodišče. Poleg tega tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. "Takšna absurdna obtožba ne more dobiti končne pravne potrditve. Če bi se to zgodilo, je najbolje, da se vsi izselimo iz te države," je še povedal. V vsakem primeru se škode, ki je nastala s tem procesom, ne bo dalo v celoti popraviti, meni. "Slej ko prej bo skoraj 30 milijard javnega dolga, ki se je nabral v tem času, ko se je celotna leva politična opcija ukvarjala z mokrimi sanjami, kako se s sodbo v zadevi Patria izločilo politične nasprotnike, občutena v žepih," je komentiral.
Janša meni, da se tožilstvo in pravosodje izkorišča za odstranjevanje političnih nasprotnikov. Gre za tako imenovano selektivno uporabo pravice, je dejal. Po njegovih besedah višje sodišče danes ni dovolilo, da bi odgovorili na absurdne navedbe, ki jih je tožilstvo zapisalo v odgovoru na njihovo pritožbo. Namesto, da bi dodatno argumentiralo obtožbe, tožilstvo navaja neke insinuacije, ki bi po njegovem mnenju bolj sodile v čas 50. let prejšnjega stoletja ali pa kozlovsko sodbo v Višnji Gori.
Kot je ocenil, ga tožilstvo obtožuje, da je storil kaznivo dejanje, ker se je poistovetil z dejanji pokojnega Jožeta Zagožna. Zagožen se ne more več braniti, vendar pa po Janševih besedah v celotni sodni dokumentaciji ni niti ene Zagožnove navedbe, ki bi njega kakor koli obremenjevala. "Ta insinuacija je tudi nepietetna, gre za neko posebno novo obliko namišljenega miselnega delikta," je dejal.
Pred sodiščem Janševi privrženci, čez cesto pa njegovi nasprotniki
Stranka SDS je danes na Twitterju zapisala: "Danes Janša, jutri ti. Vsak je lahko obsojen brez dokazov". Tudi Janševi podporniki vztrajajo, da gre za politično motiviran proces. Pred sodiščem se jih je danes zbralo več kot 100. Med njimi je bilo nekaj znanih obrazov in vidnejših članov stranke. Shoda sta se udeležila Milan Zver in Eva Irgl, v dvorani pa sta sejo senata spremljala tudi France Cukjati in Vasko Simoniti.
Janševi podporniki so na shod prinesli transparente in razgrnili slovensko zastavo. Nekateri so imeli v roki rdeče nageljne."Zaprite lopove, ne pa poštene podjetnike," je pisalo na enem od transparentov. Na drugem pa: "Boter Milan, kdaj boš odgovarjal za uničenje arhivov". "Brez dokazov danes jaz, jutri ti. Konec osebne svobode," je še eden od zapisov, ki so jih udeleženci prinesli na shod. Dogajanje je potekalo ob poostreni varnosti tako v sodni dvorani kot pred sodiščem. Vhod so zavarovali s policijskim trakom.
"Bojim se, da bo scenarij prej tragičen kot pa razveseljiv," je našemu novinarju na terenu dejal Janšev podpornik. Meni, da se lahko zgodi, da bo višje sodišče zadevo vrnilo v ponovno sojenje in bo zadeva zastarala. Obsojenci pa bodo pač krivi, tudi če ne bodo formalno obsojeni. Pravi, da se je to v preteklosti že zgodilo. "Če pa ne bodo obsojeni, bo to za Janšo zelo dobro, saj se mu ne bo potrebno pod prisilo umakniti iz politike," je še dodal.
Starejša udeleženka je dejala: "Jaz mislim, da ga bodo obsodili. Saj ta banda drugega ne zna … Zato so vsi že dobili kuverte," je dejala. "Samo denar zmaguje, resnica pa ne," je prepričana. Meni, da je žalostno, da se mora pri teh letih še boriti, a dodaja, da se bori za svoje vnuke in otroke. "To kar naš Janez prestaja je nemogoče," pravi in dodaja, da si kot mama kaj takega sploh ne predstavlja. "Najbolj mu pomaga njegova Urška in otroci ter garda naših privržencev in vojščakov, ki se borijo v državnem zboru, a oni jih s tankom vse povozijo," meni. "Mislim, da bo enkrat pravica zmagala," je še dodala.
Nasproti sodišča pa se je zbrala množica Janševih nasprotnikov, ki so prav tako prišli opremljeni s transparenti. Na enem je pisalo: "Gotof si". Vnel se je tudi manjši prepir med starejšim gospodom, ki podpira Janšo in mladeničem, ki pravi, da ne razume Janševih podpornikov. Za vse tri obtožene pa pravi: "Že zdavnaj bi jih morali zapreti. Uničili so nam državo."
Obtoženi so sodišče zapustili po dobrih štirih urah. Množica je najbolj nestrpno čakala Janšo in vzklikala: "Janša, Janša" ter "Janša, Slovenija". Ko je zapuščal sodišče, so ga številne podpornice objemale. Ena od njih mu je podarila tudi šopek vrtnic.
KOMENTARJI (5318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.