Želatinaste kapsule, v katerih so zdravila, so izdelane iz govejih kosti, druga zdravila, tudi insulin, pridobivajo neposredno iz govejih organov, cepivo proti rdečkam pa je na primer posreden produkt iz telet pridobljenega seruma.
Na uradu za zdravila so že pred tremi leti vsem uvoznikom in izdelovalcem zdravil postavili strožje kriterije ter zahtevali izjavo o neoporečnosti materiala živalskega izvora. Direktorica urada za zdravila zagotavlja, da bi glede na vloženi napor, morala biti vsa zdravila v Sloveniji varna, res pa je, da urad izdaja predpise, nadzora samega pa ne izvajajo.
Tudi o želatini, ki jo najdemo v mlečnih izdelkih in sladkarijah, so si mnenja strokovnjakov o tveganju okužbe nasprotujoča. Možnost okužbe s povzročiteljem BSE skozi kožo s pomočjo kozmetike, ki vsebuje kolagen govejega izvora, je še pred leti veljala za znanstveno fantastiko, danes pa strokovnjaki tudi v varnost krem proti gubam niso prepričani.
Po besedah Brede Kutin iz zveze potrošnikov Slovenije lahko tudi potrošniki sami naredimo marsikaj, da se zavarujemo pred možnostjo okužbe z boleznijo norih krav oz. njeno človeško obliko, Kreutzfeld-Jacobovo boleznijo.
Veliko potencialno nevarnost predstavlja t. i. črni zakol oziroma odkup govedi, ki v Sloveniji predstavlja kar četrtino vsega zakola, kljub temu da je prepovedan. Poleg izogibanja kupovanja take govedine pa moramo predvsem spremeniti svoje navade pri uživanju mesa. Izogibali naj bi se mesu s kostni in delom, ki so na glavi. Skratka, uživali bi naj le čisto meso oz. mišice.
Bolezen norih krav med slovenskimi potrošniki prevelike panike še ni povzročila, kljub temu pa v mesnicah že opažajo, da se prodaja govedine zmanjšuje.