Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT, ki deluje pod okriljem javnega zavoda Arnes, je v okviru projekta Varni na internetu opozoril na lažne spletne trgovine. Lani je bilo pri nas obravnavanih 442 prijav spletnih goljufij, kar je za skoraj 100 odstotkov več kot leta 2011. Letos naj bi bilo prijav še več, dobrih 470.
Na spletu je vedno več trgovin s ponaredki in čeprav bi se včasih lahko zadovoljili s cenejšo različico, se moramo zavedati, da so ponaredki na slovenski carini zaseženi in uničeni, v nekaterih primerih pa kupec celo plača globo oz. mora poravnati stroške uničenja. Tako je lahko kupec kar dvakratno oškodovan.
V omenjenem centru so zbrali nekaj nasvetov, kako takšne stvari prepoznati. Prvi nasvet, ki bi moral zbuditi sum pri vsakem spletnem uporabniku, je neverjetno ugodna ponudba. Kadar neka ponudba po predstavitvi, ceni ali lastnostih močno odstopa od drugih, potem je to zanesljiv razlog za previdnost, opozarjajo.
Uporabnikom spleta tudi svetujejo, da na spletu poiščejo ocene drugih kupcev ali uporabnikov spletne trgovine. Preberite njihove izkušnje, kritike in mnenja na forumih. Na spletu je mogoče tudi preveriti, kdo stoji za spletno trgovino (naslov podjetja, telefonska številka za pomoč uporabnikom, elektronski naslov).
Veliki rdeči STOP znak mora za kupca predstavljati tudi zahteva prodajalca, da se mu plača prek Western Uniona ali MoneyGrama. Takšni plačilni mehanizmi so namreč namenjeni hitremu prenosu denarja fizičnim oseba, sledenje nakazilu pa ni mogoče in prav zato je to posebej priljubljeno orodje spletnih goljufov.
Omenjeni center spletne kupce tudi poziva, naj uporabi spletno orodje na naslovu whois.domaintools.com, kjer je mogoče dobiti podatke o spletni domeni, na kateri je trgovina. Predvsem je treba biti pozoren, kje in kdaj je bila domena registrirana in kateri kontaktni podatki so navedeni. Včasih je namreč mogoče že na podlagi teh podatkov sklepati, da nekaj ni v redu. Tako se lahko trgovina na svoji spletni strani hvali z dolgo tradicijo, po drugi strani pa je njena domena registrirana šele kakšen mesec, lahko pa, da je bil pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov.
Previdnost ni odveč tudi pri nakupih ali prodaji prek spletnih oglasnikov. Na objavljeni mali oglas se lahko odzovejo goljufi in ponudijo še celo več, kot je zahtevano, saj pravijo, da bodo poravnavali stroške poštnine do Nigerije. V naslednjem koraku pošljejo ponarejena bančna potrdila, da je denar že nakazan. Tako vas prepričajo, da oddate paket na pošto, vašega denarja pa ni od nikjer.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.