
Francesco Schettino, kapitan nesrečne ladje Costa Concordia, ki je nasedla in potonila ob obali otoka Giglio, je prepričan, da je nedolžen, in trdi, da ni zapustil ladje. "Morali se mi bodo opravičiti," je dejal za časnik Il Giornale.
Kapitan, ki mu sodijo zaradi spornega ravnanja v povezavi z nesrečo, je povedal, da želi razčistiti določene stvari, ki so jih mediji prikazali nepravilno. Poudaril je, da noče biti več tarča laži, in ker so številni govorili o nesreči in pri tem izkrivili resnico, meni, da je čas, da o nesreči spregovori tudi sam. "Pišem knjigo, v kateri bom brez olepšav povedal tisto, kar želijo skrivati," je dejal.
Kot je še povedal, bo knjiga dokaz, da ni kapitan strahopetec, kot so ga po njegovem mnenju krivično poimenovali. V knjigi bo opisal vse pogovore med njim in njegovo posadko ter vse dogodke med brodolomom. Vključil bo vse dokaze in posnetke, ki po njegovem mnenju dokazujejo, da je nedolžen.
De Falco naj bi ravnal panično
V svojem delu se bo spotaknil tudi ob kapitana Gregoria De Falca, ki ga javnost vidi kot heroja. Schettino je De Falca obtožil, da ni ravnal razumno, temveč panično. De Falco naj ne bi znal pravilno izkoristiti možnosti, ki jih imel, meni Schettino. Ni si znal pomagati z "očmi in in spodobnostmi" kapitana ladje.
Schettino je tudi dejal, da je treba še enkrat poslušati njun telefonski pogovor. Obtoženi kapitan trdi, da je poskušal De Falca pomiriti. "Ni še bilo brodolomca, ki bi poskušal pomiriti svojega reševalca, mu poskušal dopovedati, kaj naj naredi. Poleg tega tisti telefonski klic ni popolnoma nič spremenil poteka dogodkov. Pravzaprav se mi zdi, da je bil klic precej sumljiv," je dejal Schettino. Pogovor se mu je zdel sumljiv, ker kapitan v kapitaniji ni ravnal, tako kot bi moral, meni Schettino. Prav tako se mu je zdel sporen ton, s katerim je De Falco govoril. Meni namreč, da si groženj ni zaslužil, saj je delal vse, da bi pomagal potnikom. De Falcu očita, da ni pravilno koordiniral reševalne akcije, temveč je le panično grozil z zaporom.

Schettino opozoril, da z ladje ni pobegnil
Ko se je ladja nagnila za 90 stopinj in ni bilo več mogoče hoditi, most pa je bil že pod vodo, sem še vedno pomagal potnikom, da so se povzpeli na zadnje reševalne čolne, je povedal Schettino.
Takrat pa je pritisk vode povzročil, da so počila okna na spodnjih mostovih in ladja se je dramatično nagnila, je pripovedoval kapitan in nadaljeval, da je videl v bližini člana posadke, ki bi moral krmariti reševalni čoln, a je od strahu popolnoma zmrznil. Schettino ga je spravil s poti in prevzel krmilo čolna. "V tistem trenutku sem lahko le izbiral med neumno smrtjo, ko bi me ladja zdrobila pod seboj nekaj metrov pred obalo, ali med tem, da pograbim veslo, prevzamem mesto na krmilu in rešim nekaj deset ljudi. Izbral sem drugo pot. To lahko potrdi več deset prič," je dejal.
Potem ko je v reševalnem čolnu dosegel obalo, se je vrnili nazaj, pravi. "Resnica je, da sem naenkrat uspel splezati v gumijasti čoln trajekta, ki je sodeloval pri reševalni akciji. Hotel sem, da me prepeljejo na tisto stran Concordie, ki je bila pod vodo. Na ladjo mi ni uspelo priti, ker je v čoln začela vdirati voda. Prisiljeni smo bili vrniti se v pristanišče. To je bilo ob treh zjutraj," je pojasnil kapitan.
Schettino je napovedal, da to še zdaleč ni vse, kar bo razkril javnosti. Med drugim naj bi pisal tudi o odnosih v podjetju Costa. Napovedal je, da bo kmalu razkril škandalozno resnico in potem se bodo morali vsi, ki so izkrivljali resnico, opravičiti ne le njemu, temveč tudi družinam žrtev in javnosti, ki so jo zavajali.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.