Ameriški predsednik Barack Obama je napovedal, da so se partnerice Nata pripravljene ZDA pridružiti v boju proti skrajni islamski organizaciji Islamska država (Isis) na ozemlju Iraka. Obrambni minister Chuck Hagel pa je pojasnil, da bi koalicijo sestavljale ZDA, Velika Britanija, Avstralija, Kanada, Danska, Francija, Nemčija, Italija, Poljska in Turčija.
"Moramo jih napasti tako, da bomo preprečili zavzemanje novih ozemelj in okrepiti iraške varnostne sile ter druge v regiji, ki so se pripravljene spopasti z njimi, brez, da bi s tem uporabili svoje vojake," je na zasedanju Nata dejal ameriški zunanji minister John Kerry.
Obama je po zasedanju dejal, da je jedro koalicije že sestavljeno. Sodelovali naj bi na vojaški, obveščevalni in diplomatski ravni, je pojasnil Obama.
Na obveščevalni ravni sodelovanje že okrepeljeno
Skrajneži skupine Islamska države, ki se bojujejo v Iraku in Siriji, predstavljajo neposredno grožnjo Evropi, saj številni posedujejo evropske potne liste, so v petek opozorili predstavniki ameriških obveščevalnih služb.
Zaradi nevarnosti, ki jo predstavljajo džihadisti, ki bi se lahko vrnili na Zahod, da bi izvajali teroristične napade, so sicer ameriške in evropske obveščevalne službe že začele tesneje sodelovati. Direktor ameriškega nacionalnega protiterorističnega centra Matthew Olsen je namignil, da bi lahko skrajneži Islamske države predstavljali večjo grožnjo za evropske države kot ZDA, saj jih je veliko število rekrutiranih v državah Evropske unije.
Ob tem je dodal, da skrajneži, ki so zavzeli obsežna območja v Siriji in Iraku, ne predstavljajo neposredne grožnje ZDA, a jo bodo vseeno sčasoma poskušali napasti, če jim tega ne bodo preprečili. Olsenov namestnik Nicholas Rasmussen pa je v petek dejal, da se je izmenjava informacij o terorističnih osumljencih med Washingtonom in njegovimi evropskimi partnerji dramatično povečala v zadnjih mesecih, ko je začela Islamska država beležiti bistvene uspehe.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.