Na mariborskem okrajnem sodišču se je danes začel drugi sodni proces proti nekdanjemu županu Francu Kanglerju, zoper katerega je bilo v zadnjih letih vloženih že več kot deset kazenskih ovadb. Kangler se na sodišču ni pojavil, saj je zbolel, bil pa je prisoten drugi obtoženec Mojmir Grmek, sicer direktor javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči. Ta se je izrekel za nedolžnega, zato bo stekel redni sodni postopek, a še prej je za 8. november razpisan še en predobravnavni narok, na katerem pričakujejo tudi Kanglerja.
Tožilec Boris Marčič je po današnjem naroku povedal, da Kanglerju obtožnica očita zlorabo uradnega položaja in uradnih pravic, s tem ko ni vložil tožbe za ugotovitev ničnosti pri sporni menjavi zemljišč za bodočo toplarno, s katero naj bi bila občina oškodovana za okoli šest milijonov evrov.
Grmek obtožnice po obravnavi obtožnice ni komentiral, izjav pa ni želel dajati niti njegov zagovornik Rok Gerlovič. V omenjeni zadevi je bila sicer ovadena tudi trojica notarjev, zoper katere pa je sodišče sodni postopek zavrnilo. Na tak sklep se tožilstvo ni pritožilo, saj bi sicer lahko zadeva zastarala.
Marčič je danes predlagal vrsto dokaznih predlogov in zaslišanj prič, med katerimi so tudi direktor Mariborskega vodovoda Danilo Burnač, direktor podjetja Mik Franc Pliberšek, pa tudi poslanec in nekdanji mestni svetnik SD Matevž Frangež. Kot je za slednjega pojasnil Marčič, je na mestnem svetu nasprotoval Kanglerjevemu predlogu in se zavzemal za tožbo, ki bi ugotovila ničnost pogodbe.
Kaj očitajo Kanglerju?
Tožilstvo je Kanglerju v obtožnici, ki je bila vložena že decembra 2010, ko je bil še trdno na svojem položaju, očitalo, da je bil vpleten v sporno menjavo zemljišč za bodočo toplarno, s katero naj bi bila občina oškodovana za okoli šest milijonov evrov. Primer iz leta 2008 je po takratnem razkritju v medijih obravnavala tudi protikorupcijska komisija, ki je ravnanje ocenila kot koruptivno.
Podjetje Oil Metal je sporna zemljišča za okoli štiri milijone evrov od družbe Dom Smreka kupilo le mesec dni, preden je mariborski mestni svet na Kanglerjev predlog območje določil za gradnjo toplarne in jih le dva dni zatem prodalo družbama MTB in Mik.
Mestna občina, ki bi lahko že takrat uveljavljala predkupno pravico, pa jih je nato po precej višji ocenjeni vrednosti, okoli deset milijonov evrov, pridobila z zamenjavo za prestižna zemljišča pod Pohorjem in v bližini Europarka.
Mariborski kriminalisti so zato zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic, pomoči pri tem kaznivem dejanju ter treh kaznivih dejanj nevestnega dela v službi pristojnemu državnemu tožilstvu podali kazensko ovadbo zoper pet oseb, tožilstvo pa je obtožni predlog vložilo le zoper Kanglerja in Grmeka. Zunajobravnavni senat sodišča je sicer dvakrat razveljavil sklep preiskovalne sodnice o preiskavi, a je obakrat s pritožbo uspelo tudi tožilstvo.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.