Kot je pojasnil Štrovs, bi se januarja letos upokojencem, če ne bi novelirali omenjenega zakona, povišale pokojnine in ostale nanje vezane pravice za 12,6 odstotka. Po zdaj veljavni ureditvi pa se bodo februarja pokojnine sicer zvišale, a le za 4,8 odstotka. Razlika osmih odstotkov bo po njegovih besedah ostala, vse dokler ne bo kdo spet popravil zakona, da bi bil bolj ugoden za upokojence. Obenem je Štrovs izrazil prepričanje, da je bolj kot materialna izguba nevaren občutek, da je velika koalicija sposobna kadarkoli v enem dnevu spet poseči v pokojnine. Ob tem je poudaril, da gre pri prejemanju pokojnin za pridobljeno pravico, saj upokojenec dobiva nazaj tisto, kar je dajal državi kot zaposlen oz. v tem odnosu so po njegovem upokojenci upniki, država pa dolžnik.
To, da se bodo pokojnine uskladile februarja glede na povprečno rast plač od lanskega junija do decembra glede na plače, izplačane v lanskem maju, je Štrovs označil za čudno formulo, obenem pa navzoče opozoril, da bo prihodnje leto še huje. Pokojnine se bodo januarja 2002 namreč valorizirale na enak način, kot se bodo uskladile izhodiščne plače. Izhodiščna plača pa je po prepričanju Štrovsa nek umetni izum, ki nima neposredne zveze s plačami, ki jih delavci dobivajo. Izhodiščne plače namreč po njegovem dobivajo le delavci v podjetjih, ki so tik pred bankrotom, ostali delavci pa višje.
Poslanec Drobnič, ki je spomnil tudi na izjemne pokojnine, ki po njegovem nimajo nič skupnega z vplačili v skupno pokojninsko blagajno, je kot zgovoren podatek med drugim še navedel, da bo vlada dvignila višino socialne pomoči, kar bo pomenilo, da bo kar 20 tisoč pokojnin nižjih od socialne pomoči.