Tujina

Japonska ustavila še zadnji jedrski reaktor

Tokio, 16. 09. 2013 10.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Japonska je znova ostala povsem brez jedrske energije, potem ko so dokončno ustavili še zadnji delujoči jedrski reaktor v državi. Razlog za ustavitev je rutinski pregled, za zdaj pa ni načrtov, da bi ga v bližnji prihodnosti vnovič zagnali.

Energetsko podjetje Kansai Electric Power je v nedeljo začelo počasi ustavljati reaktor številka štiri v jedrski elektrarni Oi v prefekturi Fukui na zahodu Japonske. Reaktor se je do danes zjutraj že v celoti ustavil, v podjetju pa poudarjajo, da je proces potekal brez težav.

Po jedrski nesreči v Fukušimi je javnost na Japonskem jedrski energiji izrazito nenaklonjena.

Tretje največje gospodarstvo na svetu je tako že drugič po jedrski katastrofi v Fukušimi marca 2011 ostalo povsem brez jedrske energije. Prvič se je to zgodilo maja 2012, ko so vseh 50 komercialnih reaktorjev na Japonskem ustavili za nujne preglede.

Jedrska energija je pred nesrečo zagotavljala okoli tretjino vse električne energije v državi. Japonski premier Šinzo Abe je po ustavitvi maja lani podprl ponoven zagon preverjeno varnih jedrskih reaktorjev, saj sta se tako politika kot tudi gospodarstvo bala izpadov električne energije, še posebej na zahodu države.

Jedrski reaktor v elektrarni Fukušima
Jedrski reaktor v elektrarni Fukušima FOTO: Reuters

Ti strahovi se niso uresničili, a je vlada podjetju Kansai Electric lani vseeno odobrila ponoven zagon jedrskih reaktorjev tri in štiri v jedrski elektrarni Oi. Reaktorje so znova zagnali julija 2012, pri čemer pa so tretjega ta mesec že ustavili zaradi načrtovanega rednega pregleda.

Vsi drugi jedrski reaktorji v državi medtem ves čas ostajajo ugasnjeni. Je pa več energetskih podjetij nacionalno agencijo za jedrsko varnost že zaprosilo za dovoljenje za ponoven zagon. Agencija je zaradi krize v Fukušimi že močno poostrila varnostne standarde za jedrske elektrarne, vseeno pa bodo pred ponovnimi zagoni poskušali doseči še soglasje lokalnih oblasti in skupnosti, v katerih elektrarne stojijo.

Fukušima je bila poškodovana v potresu in cunamiju 11. marca 2011. Njen upravljavec, družba Tepco, se je po nesreči spopadal s številnimi očitki na račun slabega obveščanja javnosti. Ob tem pa je skrb vzbujajoče, da razmere na kraju nesreče več kot dve leti po nesreči še vedno niso pod nadzorom. Zadnja težava je radioaktivna voda, ki uhaja iz rezervoarjev za skladiščenje vode za hlajenje reaktorjev.

Zaradi katastrofe v Fukušimi uradno ni nihče umrl, so pa več deset tisoč ljudi evakuirali. Nekatera območja naj bi bila neprimerna za poselitev še več desetletij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nejc Novak 1
16. 09. 2013 23.21
+1
Kaj se zgodi če padeš v ta bazenček ?
Misija1
17. 09. 2013 14.09
+1
glej ovega
16. 09. 2013 22.36
+1
ta narod pa res nima sreče z jedrsko energijo...če ti rezervoarji popustijo..japonci nebodo več snemali filma godzilla...godzillo bodo gledali pr poročilih in to v živo :))
Ratix
16. 09. 2013 11.20
-3
Kao u Černobilu 86.
yarrick
16. 09. 2013 13.44
+0
Indigo Pingvin
16. 09. 2013 10.58
+0
Zadnja novica: 12 rezervoarjev z visoko radioaktivno vodo se je nagnilo... to je posledica razmočenosti tal (zaradi podtalnice, ki jo zadržuje ledeni zid, ki so ga postavili, da bi preprečili uhajanje radioaktivne podtalnice v ocean) in dodatnega obilnega deževja. Počasi se uresničuje najbolj črn scenarij, in sicer grožnja, da se celoten kompleks sesuje/spolzi v ocean, oziroma prevrne. Potres 6 stopnje bi imel katastrofalne posledice.
yarrick
16. 09. 2013 13.36
+0
cel del hladilnega sistema se počasi nagiba že dlje časa(okoli 0.3mm na mesec), je pa res, da razmočena podtalnica prispeva k temu, da se vse skupaj pospešeno nagiba.Da se tole vse skupaj prebrne, bo japonska postala forbiden zone, cel severni del zemlje pa bo več ali manj prejel kar konkretno dozo radioaktivnega prahu in dežja...Pol pan e bodo mogli več reči da je vse EKO in BIO ...