Odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je v mestu Rostov-na-Donu na jugu Rusije sklical tiskovno konferenco. Gre za njegov prvi nastop v javnosti od 22. februarja, ko ga je ukrajinski parlament odstavil in za 25. maj razpisal predčasne predsedniške volitve.
"Pripravljen sem se boriti za prihodnost Ukrajine," je napovedal. "Nihče me ni odstavil," je dejal in povedal, da je moral Ukrajino zapustiti, ker se je bal za svoje življenje in življenja svojih najbližjih. "Vrnil se bom takoj, ko bo zagotovljena varnost zame in za mojo družino," je dejal.
Povedal je, da so Ukrajino zasedli nacionalisti. Od protestnikov zahteva, da zapustijo ulice, napovedal je tudi preiskavo nasilja, za katerega krivi prav njih. "Nikoli nisem ukazal policiji, naj strelja na protestnike. A policija ima pravico, da se brani."
Priznal je, da se država nahaja v hudi krizi, za katero je okrivil zahodne države, ki da so samo še prilivale olje na ogenj. "Nemiri in žrtve so posledica politične krize in rezultat neodgovorne politike Zahoda, ki je vzpodbujal protestnike na Majdanu", je dejal. "A Ukrajina je močna država in našli bomo izhod," je zagotovil in napovedal referendum o prihodnosti Ukrajine in ustavi. Predsedniških volitev 25. maja se ne bo udeležil, označil jih je za nezakonite.
Z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom se še ni srečal, sta pa govorila po telefonu. Njegov molk ga preseneča, je dejal. Na vprašanje o nekdanji premierki Juliji Timošenko, ki so jo pred kratkim izpustili iz zapora, pa je Janukovič dejal, da ji nikoli ni želel nič slabega.
Rusija mu zagotavlja varnost
Janukovič je sicer že v četrtek dejal, da se ima še vedno za predsednika države in Rusijo zaprosil, da mu "zagotovi osebno varnost pred dejanji skrajnežev". Moskva je prošnji ugodila in mu zagotavlja varnost na ruskem ozemlju.
Ukrajina je po odstavitvi Janukoviča 23. februarja dobila začasnega predsednika Oleksandra Turčinova, včeraj pa še začasnega premiera Arsenija Jacenjuka, ki naj bi državo popeljal iz najhujše politične krize v zadnjih letih.
"Nimam besed, kako bi opisal te nove oblasti. To so ljudje, ki zagovarjajo nasilje. Ukrajinski parlament ni legitimen," je danes dejal Janukovič in ocenil, da je Ukrajina žrtev "terorja in strahu".
Za seboj pustil izropano državno blagajno
Jacenjuk je sicer včeraj razkril, da v ukrajinski državni blagajni manjka 70 milijard dolarjev, izginili naj bi v zadnjih treh letih. "70 milijard je bilo prenesenih na račune v davčnih oazah. Gre za denar, ki si ga je izposodila država z državno garancijo. Ukradla ga je vlada," je dejal.
Ukrajinske oblasti so sicer včeraj Mednarodni denarni sklad že prosile za pomoč, je sporočila generalna direktorica IMF Christine Legarde. Kot je dodala, je sklad na prošnjo pripravljen odgovoriti in bo v prihodnjih dneh v državo poslal misijo, ki bo ugotovila stanje javnih financ in začela dialog z oblastmi.
Kijev je Zahod zaprosil za 35 milijard dolarjev (25,6 milijarde evrov) pomoči, medtem ko ukrajinski javni dolg letos znaša 13 milijard ameriških dolarjev. To je velikanska vsota za državo, ki ima manj kot 18 milijard dolarjev državnih rezerv.
Ukrajinske sile nadzirajo letališča na Krimu
Polotok Krim na jugu Ukrajine, kjer je večinsko prebivalstvo rusko in ima oporišče ruska črnomorska flota, je bil medtem znova nemiren, potem ko so v četrtek oboroženi proruski neznanci odstavili regionalno vlado, vdrli v tamkajšnji regionalni parlament in postavili svoje ljudi, na poslopja pa razobesili ruske zastave.
Ponoči so oboroženi neznanci – po navedbah Kijeva gre za ruske vojake in lokalne proruske milice – skušali zasesti dve letališči na Krimu. Začasno so zasedli vojaško letališče Belbek blizu Sevastopola, kjer ima oporišče ruska črnomorska flota. Na dostopih do glavnega letališča na Krimu, letališča prestolnice Simferopol, pa je več deset moških v maskirnih uniformah in oboroženih s kalašnikovkami na kontrolnih točkah preverjalo ves promet; promet na letališču je medtem potekal nemoteno.
Vodja ukrajinskega sveta za nacionalno varnost Andrej Parubij je popoldne sporočil, da letališči znova nadzirajo ukrajinske sile. Povedal je tudi, da razmišljajo o morebitni uvedbi izrednih razmer na Krimu.
Ukrajinski notranji minister Arsen Avakov pa je Rusijo oz. njeno črnomorsko floto na polotoku pred tem obtožil "vojaškega posredovanja in zasedbe". Ruska črnomorska flota je sodelovanje v napadih na letališča zanikala.
Tudi začasni ukrajinski predsednik Turčinov je Rusijo obtožil agresije in ji očital, da postopa po podobnem scenariju, kot pred vojno z Gruzijo leta 2008. Putina je pozval, naj preneha s provokacijami na Krimu.
Danes zvečer pa je časopis Ukrajinska pravda na svoji spletni strani zapisal, da naj bi v mestu Oktabrskij na letališču pristala najmanj štiri ruska transportna letala.
Na Krimu se v zadnjih dneh v luči političnih sprememb v Kijevu krepijo pozivi k odcepitvi od Ukrajine. Proruski poslanci regionalnega parlamenta so odločili, da bodo 25. maja izvedli referendum o statusu tega ukrajinskega polotoka. Poleg tega so odstavili regionalno vlado, ki je podprla novo začasno vlado v Kijevu.
Podpora ZDA
Medtem so ZDA prehodni ukrajinski vladi ponudile polno podporo pri izvajanju reform, potrebnih za povrnitev zdravega gospodarstva, prizadevanjih za spravo, izpolnjevanju mednarodnih obveznosti in iskanju odprtega in konstruktivnega odnosa z vsemi svojimi sosedami.
Ameriška diplomacija pa je govorila tudi z ruskimi kolegi, ki naj bi zagotovili, da bo Moskva spoštovala ozemeljsko celovitost Ukrajine in vztrajali, da Rusija ne stoji za zavzetjem krimske vlade in parlamenta, kjer so pozivi k odcepitvi od Ukrajine v luči krize vse glasnejši.
KOMENTARJI (632)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.