Predsednik SDS Janez Janša bo jutri odšel na prestajanje dveletne zaporne kazni v zaporih na Dobu. Ustavni sodniki so njegovo pritožbo zavrgli, vrhovni sodniki pa o zahtevi za varstvo zakonitosti še ni odločalo.
Na vrhovnem sodišču so pritožbo dobili včeraj in jo danes dodelili sodniku poročevalcu, nato se bo sestavil še senat, so pojasnili na vrhovnem sodišču. Zato praktično ni možnosti, da bi odločitev sprejeli še pred Janševim odhodom v zapor.
Kot poroča revija Reporter, je bila zahteva za varstvo zakonitosti dodeljena v obravnavo vrhovni sodnici Maji Tratnik. Ta bi prevzela vlogo poročevalke v tej zadevi, posebej za to pa naj bi se predčasno vrnila z dopusta. Na vrhovnem sodišču so pojasnili, da je bila zadeva v skladu s sodnim redom res dodeljena Tratnikovi, vendar je ta predlagala svojo izločitev. Razlogi za to še niso znani. Po neuradnih informacijah Reporterja je predlog za svojo izločitev dala tudi vrhovna sodnica Barbara Zobec, a je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša oba zavrnil.
Janšo bodo v zapor pospremili podporniki
V zaporih na Dobu je sicer vse pripravljeno na Janšev prihod. V zaporu se lahko zglasi jutri kadar koli, to pomeni, da lahko pride ali minuto čez polnoči ali pa šele minuto do polnoči.
Kot je na novinarski konferenci povedal Damir Črnčec iz društva Evropska Slovenija, bo Janša proti zaporu krenil ob 16. uri iz Šempetra. Proti Dobu se bo podal s somišljeniki, na Dobu pa bo okoli 17. ure. Črnec je pojasnil, da bodo tam tisti, ki mislijo, da prihaja do krivice. Vse, kar bodo počeli, bodo počeli mirno in dostojanstveno, vendar odločno in nepopustljivo. Tako naj počno vsi tisti, ki bi se jim radi pridružili bodisi v koloni vozil bodisi na samem kraju, je dodal Črnčec. S seboj naj prinesejo slovenske zastave, je še pozval.
Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je spomnil na pisma podpore, ki jih na spletu zbirajo za soprogo Janše, Urško Bačovnik Janša. V elektronski obliki so jih po njegovih besedah zbrali skoraj 3000, kot pravi, so ljudje začeli podpise zbirati tudi fizični obliki in jih prav tako zbrali med 2000 in 3000.
Zver, Černač, Jerajeva: Skrbi nas za njegovo varnost
Stranka SDS je danes sklicala novinarsko konferenco, na kateri so podpredsedniki Milan Zver, Alenka Jeraj in Zvonko Černač Janši izrekli podporo, vrhovno sodišče pa pozvali, naj nemudoma odloči o zadržanju izvršitve sodbe. Gre za političen proces, katerega namen je izločitev Janše iz volilne tekme in političnega življenja, so bili soglasni.
Vsi trije so poudarili, da jih skrbi za Janševo varnost, zato so pristojne pozvali, naj mu jo zagotovijo. Zver se je vprašal, zakaj je moral biti napoten v zapor na Dob, kjer sedijo najtežji kriminalci. Za kaj takega po njegovi oceni namreč ni nobene potrebe.
To, kar se dogaja danes, je po Černačevih besedah huje, kot je bilo pred 25 leti. "Območje okrog zapora se zapira, policija hodi po terenu in čisti prostor. Temu nismo bili priče pred 25 leti. Policija klicari naše člane in jih sprašuje, ali bodo pospremili Janšo. Od kje podatki, kdo je član SDS? Jutri Janša ne bo sam. Verjamem, da ga bodo pospremili številni. Upam, da režim tega ne bo preprečil," je še dejal. Za to, da vrhovno sodišče odloči o zadržanju izvršitve kazni za Janšo, je po njegovih besedah še čas. V preteklosti so bili namreč že primeri, ko je sodišče odločilo v nekaj urah, je dejal, kot primer pa navedel primer Baričevič.
Jerajeva je povedala, da je politično montiran proces Patria "sramota za vso državo, sodišča in tožilstvo".
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa pravi, da smo priče sistematičnemu institucionalnemu uničevanju Janeza Janše. "Institut predsednika republike je ostal nem. Da Borut Pahor ne reagira, je toleriranje krivice. Če se predsednik ne odzove v tako očitnih primerih, potem funkcije predsednika ne opravlja kot moralna avtoriteta," je povedal. Naj se odzove na očitno kršitev človekovih pravic, je pozval tudi varuhinjo človekovih pravic.
Janša privilegijev ne bo imel
Na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so pojasnili, da Janša zaradi svojega statusa ne bo imel nikakršnih privilegijev in da tudi njega čaka postopek sprejema in nadaljnjega prestajanja kazni predviden po zakonu, ki velja za vse obsojence.
Kot pravijo, so v zadnjih dneh zasuti z vprašanji o Janši in da zaradi ''nemotenega dela Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob v petek, 20. junija 2014, predstavnikom medijev vstop v varovano območje zavoda ne bo dovoljen'. Do nadaljnjega tudi ne bodo omogočali snemanja slikovnega in zvočnega gradiva v zavodu. Bodo pa predstavniki medijev lahko snemali in fotografirali pred vstopom v varovano območje ZPKZ Dob, ki je označeno z ustrezno tablo.
Ob nastopu kazni se ugotovi istovetnost obsojenca s primerjanjem obsojenčevih osebnih podatkov iz odločbe, ki jo je treba izvršiti, s podatki v osebni izkaznici ali drugih ustreznih listinah, s pomočjo katerih je mogoče ugotoviti istovetnost.
"Po sprejemu vsakega obsojenca obravnavamo individulano in zanj izdelamo osebni načrt, ki vsebuje vse za obsojenca pomembne vsebine in aktivnosti med prestajanjem kazni. Osebni načrt se tekom prestajanja kazni dopolnjuje in spreminja, glede na izpolnjevanje sprejetih dogovorov, spoštovanje hišnega reda, spremenjene osebne okoliščine," so še pojasnili.
Shod ni prijavljen
Bo pa toliko bolj pestro pred zaporom. Do tega trenutka shod ni prijavljen, je za 24ur.com pojasnila Alenka Drenik, predstavnica za odnose z javnostmi Policijske uprave Novo mesto. Na podlagi zakona o javnih zbiranjih je treba shode in prireditve prijaviti na policijski postaji, za druge pa je potrebno pridobiti dovoljenje upravne enote.
''Če pride do ravnanj, zaradi katerih je potrebno shod razpustiti (izvrševanje kaznivih dejanj oziroma pozivanje k njim, povzročanje nasilja, motenja javnega reda oziroma oviranja javnega prometa, organiziranje v bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih - če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov), ga policija tudi razpusti. Udeleženci so dolžni prostor shoda zapustiti. Policisti bodo v primeru kršitev ukrepali v skladu s pooblastili,'' je še pojasnila Drenikova.
Črnkovič zaprosil za alternativno prestajanje kazni
Ljubljansko okrajno sodišče je predsednika SDS Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov.
Janšo, ki je bil v času nakupa patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev. Poziv je prejel tudi Krkovič, ki ga na Dobu pričakujejo 4. julija. Črnkovič je zaprosil za alternativno prestajanje kazni.
KOMENTARJI (2307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.