Premier Janez Janša je na novinarski konferenci ob obisku vlade v notranjsko-kraški regiji dejal, da je mogoče doseči petodstotno znižanje mase za plače javnih uslužbencev brez drastičnega odpuščanja ali nižanja plač. Dodal je, da ni dvoma, da je stavka ustavna pravica, vendar je z današnjo stavko javnega sektorja nekaj težav.
Po vsebinski plati današnja stavka ni potrebna, je ocenil premier. Spomnil je, da je vlada imenovala pogajalsko skupino, ki se je pripravljena pogajati o tem, kako doseči proračunski cilj petodstotnega znižanja mase za plače. Ta cilj pa je po njegovem mnenju v zelo veliki meri mogoče doseči na mehak način.
Kot je poudaril, so razmere v javnem sektorju različne, zato tudi ni mogoče najti enotne rešitve za vse uslužbence. Prav zato so se tudi dogovorili, da bo vsak, ki je odgovoren za določeno področje v javnem sektorju, skupaj s socialnimi partnerji intenzivno iskal možne rezerve, da se ta cilj doseže.
Glede zahteve sindikatov javnega sektorja, da se pogajajo tudi o masi za plače in ne samo o načinu znižanja teh sredstev, pa je Janša dejal, da ni v pristojnosti vlade, da spreminja številko, ki jo je potrdil parlament. "Ni mogoče odpirati razprave o rebalansu proračuna, ki smo ga komaj sprejeli," je poudaril.
Tudi če bi bile gospodarske razmere popolnoma normalne, bi bili po besedah premiera ob koncu leta lahko vsi veseli, če bi bile proračunske številke tako na prihodkovni kot na odhodkovni strani dejansko takšne, kot so zapisane, in ne slabše.
Zahteve, da se masa sredstev za plače poviša na začetku proračunskega leta, ko se je proračun začel komaj uveljavljati, so po premierovih besedah zato "popolnoma nerealne". To bi sindikati morali razumeti, je opozoril.
Janša: Stavka pomemben del javnega sektorja, vendar je prizadetih še desetkrat več ljudi
Druga težava v zvezi z današnjo stavko pa je po njegovih besedah v tem, da stavka pomemben del javnega sektorja, vendar je na drugi strani zato prizadetih še desetkrat več ljudi, ki niso nič krivi.
V Sloveniji obstaja zakonodaja, ki govori o tem, kako se v določenih delih javnega sektorja lahko stavka. "Gre za to, da nedolžni državljanke in državljani niso preveč prizadeti," je pojasnil in izpostavil današnjo stavko v šolstvu. Ta po njegovem mnenju na primer ne bi smela potekati tako, da 100.000 otrok ostane doma in je to problem za starše in za delodajalce teh staršev, nazadnje pa tudi za slovensko ekonomijo. V bodoče bo moral sindikat v takšnih primerih poskrbeti vsaj za varstvo, je poudaril Janša.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.