Slovenski premier Janez Janša, ki se mudi na obisku v New Yorku, je poudaril, da država kljub bančni krizi ne bo potrebovala evropske pomoči. Slovenija bo sama rešila težave in se izkopala iz tveganj o bankrotu, je dejal v pogovoru za ameriško tiskovno agencijo Associated Press (AP).
Možno rešitev za slovensko krizo predstavljajo reforma bančnega sistema in ustanovitev slabe banke, ki bi od državnih bank prevzela od 3 do 4 milijarde evrov slabih terjatev, je dejal Janša.
Poudaril je, da je njegova vlada ''odločena, da bo naredila vse, kar je možno'', da bo preprečila klic na pomoč. ''Ne potrebujemo denarja iz evropskega mehanizma stabilnosti,'' je dejal in dodal, da pa ''zagotovo potrebujemo reforme, ki so jih v preteklih letih zanemarili''.
Slovenija, nekoč najbogatejša jugoslovanska država, se je po letu 2008 znašla v primežu hude recesije, piše AP. Javni dolg je sicer pod 60 odstotki BDP, v primerjavi s Španijo, kjer je dolg 75,9-odstoten.
Kriza je po njegovem posledica pregretega gradbenega sektorja ter nenaklonjenosti prejšnjih vlad privatizaciji bank po osamosvojitvi Slovenije. Janša je tudi ocenil, da je bila resnost finančne krize v Evropi podcenjena, kar je samo podaljšalo politični zastoj v Sloveniji, kjer bi morala prejšnja vlada hitro ukrepati za uresničevanje reform.
Kot najpomembnejši kratkoročni ukrep za izhod iz krize je premier izpostavil stabilizacijo bančnega sistema. Poleg zmanjšanja proračunskega primanjkljaja pa mora Slovenija po njegovem mnenju sprejeti pokojninsko reformo in reformo trga dela, da bi "finančnim trgom poslala ustrezne signale".
Janša je tudi izrazil prepričanje, da bo njegova vlada lahko spravila pokojninsko reformo skozi razdeljeni parlament in da bi reforma "preživela" morebiten referendum.
Hišnih preiskav v zvezi z Jankovićem ni želel komentirati
AP ob tem še piše, da se bo moral Janša pogajati z opozicijo, ki bi bila po četrtkovi preiskavi zaradi korupcije proti vodji največje opozicijske stranke Zoranu Jankoviću lahko manj pripravljena na sodelovanje. Pojasnjuje tudi, da je Janković zmagal na lanskih parlamentarnih volitvah, a mu ni uspelo oblikovati koalicije.
Janša je sicer za AP zatrdil, da ni nobene kampanje za utišanje nasprotnikov in kritikov. Janša hišnih preiskav ni hotel komentirati, češ da to ne bi bilo pravično. Dejal je še, da svoboda izražanja nima zveze s korupcijo, še poroča AP, ki omenja, da sicer tudi proti Janši poteka preiskava glede korupcije v zvezi z nakupom oklepnikov Patria.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.