Po pritožbi premierja Janeza Janše zaradi poročila protikorupcijske komisije o nesorazmernem in nepojasnjenem povečanju njegovega premoženja se je iztekel instrukcijski rok, do katerega mora upravno sodišče sporočiti svojo odločitev. Ta bo javnosti znana v prihodnjih dneh, morda že jutri.
Kot je znano, Janša Klemenčičevemu poročilu očita, da številne ugotovitve v njem ne držijo, spodbija pa ga tudi zato, ker ni imel možnosti pritožbe in vpogleda vanj pred končno različico.
Ali lahko torej sodišče poročilo razglasi za nično? Pravniki pravijo, da se to ne more zgoditi. Lahko pa se zgodi, da se upravno sodišče preprosto razglasi za nepristojno. To je storilo v primeru pritožbe Katarine Kresal, ko je izpodbijala mnenje protikorupcijske komisije o spornosti njene vloge pri najemu stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada.
Druga možnost je, da ustavno sodišče zavrne pritožbo, kar bi Janši odprlo pot na ustavno sodišče, kjer bi spodbijal zakon, ki ureja delo komisije.
Za Klemenčičevo poročilo pa obstaja tudi možnost, da ga upravno sodišče z začasno odredbo zadrži. To pa pomeni, da mora komisija poročilo umakniti s svoje spletne strani. A ker gre za mnenje komisije, in ne razsodbo, to pravnih posledic glede veljave poročila ne bi imelo. Nekateri pravniki sicer trdijo, da bi se morala komisija v tem primeru obnašati, kot da poročilo ne obstaja.
Kaj bi zadržanje poročila pomenilo za vladno koalicijo?
Za politiko ima mnenje komisije predvsem politično težo. V Državljanski listi vztrajajo, da premier Janša izvora svojega premoženja ni dovolj prepričljivo pojasnil in da zanje poti nazaj v vlado pod Janševim vodstvom ni. Tudi v stranki DeSUS, ki iz koalicije izstopa v torek, in v SLS menijo podobno.
Predsednik komisije Goran Klemenčič je sinoči dejal: "Ta sistem je obstajal več kot deset let in zdaj je totalen šok, ker smo pač naredili tisto, kar je od nas zakon zahteval." Napovedal je še, da bo v javno razpravo dal predloge o zakonski ureditvi ugotavljanja izvora premoženja politikov. Več o tem si preberite tukaj.
KOMENTARJI (1975)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.