Po zmagi Zorana Jankovića v boju za stolček predsednika PS še ni jasno, kaj se bo zgodilo z vlado Alenke Bratušek. Janković je Bratuškovo sicer pozval, naj ne potegne nobenih potez in naj ostane na funkciji premierke. Bratuškova naj bi svojo odločitev glede premierskega mesta sporočila v torek, ko se bo tudi odpravila na pogovor k predsedniku republike Borutu Pahorju. Kot so na Twitterju sporočili iz predsednikovega urada, sta se za srečanje dogovorila v današnjem telefonskem pogovoru.
A zakaj si je Bratuškova vzela tri dni člasa za premislek, če je že dejala, da bo v primeru poraza odstopila? V kabinetu premierke so za 24UR pojasnili, da si je premierka vzela nekaj časa za temeljit premislek o tem, kako do čim prejšnjih predčasnih volitev in kako ob tem narediti čim manj škode.
Kako se bo Bratuškova odločila ta hip še ni jasno. A po sinočnem kongresu ni nič več izključeno, tudi to, da se koalicija dogovori o datumu predčasnih volitev, do tja pa jih pelje Bratuškova kot predsednica vlade. Vprašanje pa je, kaj bi v tem primeru, če bi torej snedla svojo besedo, naredili koalicijski partnerji, ki že zdaj trdijo, da zanje to ni sprejemljivo.
Konec koalicije?
Za koalicijsko stranko DL ni dvoma o tem, kako naprej. Kmalu po zaključku kongresa so namreč sporočili, da pričakujejo takojšen dogovor o datumu predčasnih volitev. Pravijo namreč, da z izvolitvijo Jankovića niso več izpolnjeni pogoji za delovanje koalicije.
Tudi v SD govorijo o koncu koalicije. Predsednik omenjene stranke Igor Lukšič je dejal, da je z izvolitvijo Jankovića za predsednika PS je koalicija prenehala obstajati. Pri tem je spomnil, da so zdajšnjo koalicijo oblikovali s pogojem, da Janković ni predsednik PS. Po Lukšičevih besedah se je PS tokrat na kongresu očitno odločila, da zruši koalicijo.
Lukšič se je zavzel za to, "da se improvizacije v državi končajo in da gremo čim prej na predčasne volitve". SD je pripravljena na predčasne volitve in ima odlično ekipo, se je pohvalil Lukšič. Kdaj bodo predčasne volitve pa je, tako Lukšič, odvisno od tega, kdaj bo Bratuškova odstopila.
Prvak koalicijske stranke DeSUS Karl Erjavec je najprej podal le kratek komentar, v katerem je povedal, da je takšen razplet pričakoval. Nato pa je tudi on sporočil, da se z izvolitvijo Jankovića na čelo PS končuje obdobje te vlade, Slovenija pa že vstopa v predvolilno kampanjo. Želi si, da bi bile volitve še pred parlamentarnimi počitnicami.
V DeSUS bodo sicer počakali na odziv Bratuškove, ki je pred kongresom sicer že napovedala, da bo v primeru poraza na kongresu PS odstopila kot predsednica vlade. Erjavec ne verjame, da si bo Bratuškova premislila.
Prvi izstop iz stranke. Je možen razpad PS?
Razpad Pozitivne Slovenije, če ne stranke pa vsaj poslanske skupine, je sicer možen. Jankovića je namreč podprlo 5 poslancev, 22 jih je na strani Alenke Bratušek. Ti bi z njo utegnili oditi v drugo poslansko skupino ali celo stranko. Denimo Tamara Vonta je že poslala odstopno izjavo. Možno pa je tudi, da prestopijo na stran zmagovalca Jankovića, možno pa je tudi, da se razkropijo med druge stranke, ki so že nastale ali še nastajajo na levici.
Kdaj (če) na predčasne volitve?
Če bi premierka Bratuškova odstopila v torek, se 30 dnevni rok za iskanje novega mandatarja sproži šele po tem, ko se z odstopom seznanijo poslanci. Predlaga ga predsednik republike, a če ga ne oziroma če ni izvoljen, ga lahko predlaga še vsaj 10 poslancev. Če po tretjem poskusu mandatarja še vedno ni, predsednik države razpusti parlament in razpiše volitve, ki se lahko odvijejo najhitreje v roku 40, najkasneje pa v roku 60 dni.
Ker ustavno sodišče ne dovoli volitev v času parlamentarnih počitnic, je malo možnosti, da bi bil nov krog predčasnih volitev že pred počitnicami. Najhitrejši realen datum bi bil septembra, novo vlado bi tako najhitreje dobili sredi novembra, so poročali v 24UR.
Kaj pravi opozicija?
Kongres je spremljal tudi prvak SDS Janez Janša, svoje komentarje pa je z javnostjo delil prek Twitterja. Med kongresom je tako zapisal, da se je pravzaprav težko odločiti, kdo od kandidatov za predsednika PS je za opozicijo boljša izbira. "Oba sta odlična," je zapisal Janša. Po končanem glasovanju in razglasitvi Jankovića za zmagovalca, pa je Janša zapisal: "Prihajajo dnevi zarečenega kruha."
Podpredsednik SDS Milan Zver pa je danes dejal: "Potrebna je sprememba volilnega sistema". Poudaril je še: "Nisem prepričan, da bo prišlo do predčasnih volitev".
Predsednica NSi Ljudmila Novak računa na predčasne volitve. "Tehnična vlada je samo prelaganje odgovornosti na nekoga drugega," je povedala. "Vlada, ki nima podpore državljanov, ki ni enotna, kjer koalicijski partnerji težko sodelujejo, kjer predsednica niti svoje stranke ne more obvladati, ne more biti učinkovita, zato je vsekakor smiselno, da gremo na volitve," je dejala.
Kot pravi Novakova, ima vsaka stranka pravico, da sama izbere svojega predsednika, tako tudi PS: "Vendar v tem primeru gre za več. Stranka je prevzela odgovornost in vodi vlado, zato bi se morala tudi odgovorno in državotvorno obnašati." Pri tem pa je opozorila, da politična kriza državi v času, ko bi morala dejavno reševati krizo, toliko bolj škoduje.
Predsednik SLS Franc Bogovič zaradi notranjega razkola v stranki PS ne vidi razlogov, da se ustvarja obsedeno stanje v državi. "V prvi vrsti je zdaj naloga in odgovornost vladne koalicije, da se odloči, kako naprej. Če bodo koalicijske stranke snedle svojo besedo, bo vlada delovala naprej, v nasprotnem primeru pa so najbolj verjetne predčasne volitve," je dejal Bogovič.
KOMENTARJI (3015)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.