Predsednik republike Borut Pahor je v odzivu na napoved Alenke Bratušek, da odstopa, vnovič obljubil, da se bo potrudil, da zlasti v tem času gradimo na vsem tistem, kar nas združuje, in da se čim manj prepiramo o stvareh, ki nas razdvajajo.
"Pri uspešnem premoščanju politične negotovosti sem dolžan prevzeti in nositi vso odgovornost, ki mi je naložena z ustavnimi pooblastili. Kot predsednik države pa sem se pripravljen zelo potruditi, da zlasti v tem času gradimo na vsem tistem, kar nas združuje in da se čim manj prepiramo o stvareh, ki nas razdvajajo. To štejem za svojo pomembno vlogo. Obljubljam, da se bom potrudil po svojih najboljših močeh. Prosim za vaše zaupanje. Upravičil ga bom v skupno dobro vseh nas," je v odzivu, ki so ga posredovali iz njegovega urada, zapisal predsednik Pahor.
Janša oster na Twitterju
''Potopili ladjo in sedaj bežijo z nje, še prej pa poskrbeli zase,'' je odločitev Bratuškove na Twitterju komentiral predsednik SDS Janez Janša.
"Dogovor koalicije na Brdu o rešitvi Slovenije: Alenka Bratušek v Evropsko komisijo, Igor Lukšič v Evropski parlament, Gregorju Virantu mastne pogodbe za twininge, Karlu Erjavcu veleposlaništvo v Beogradu. Eureka," je v enem od tvitov zapisal Janša.
V odzivu na napoved Bratuškove je predsednik SDS na Twitterju še zapisal: "Evropske volitve 25. maja, referendum 8. junija, državnozborske volitve 22. junija... Mogoče bi še Borut Pahor odstopil, pa imamo v senci afere Patria kar vse volitve."
Stranka SDS pa je danes zapisala, da je na ta scenarij pripravljena že od januarja. Zato so marca predstavili gospodarski program, ki po njihovih zagotovilih prinaša gospodarsko rast, pravičnost in delovna mesta. "V tem trenutku je SDS edina stranka v državi, ki je programsko in kadrovsko pripravljena na volitve. In zato smo trn v peti tistim, ki želijo vladati preko ozadij, ne da bi prevzeli odgovornost," menijo v stranki.
Glede datuma predčasnih volitvah pa so zapisali, da bodo volitve v vsakem primeru prepozno izvedene. Do volitev so s parlamentarnimi strankami pripravljene sprejeti dogovor o spremebah volilnega sistema in sodelovati pri pripravi zakona o fiskalnem pravilu. Do volitev svojega kandidata za mandatarja ne bodo javno predstavili.
Janković: Če so vsi za volitve, naj bodo že junija
Predsednik PS Zoran Janković je po napovedi Alenke Bratušek povedal, da se njegovo stališče ni spremenilo. Če so vsi za volitve, naj bodo že junija, je ponovil. Očitkov o tem, da nad njim visi obtožnica, pa se ne boji, je še dejal. Sicer pa meni, da bi vlada lahko nadaljevala z delom, vendar pod pogojem, da bi uresničevala program PS. "Če tega niso pripravljeni in če predsednica vlade ne želi več tega programa oziroma ga je pozabila, potem je prav, da gremo na predčasne volitve in to že junija," meni.
Janković je dejal, da na današnji sestanek koalicije ni bil povabljen, zato je že pred njim Bratuškovi poslal pismo, v katerem je med drugim zapisal, da želje po predčasnih volitvah v stranki nimajo. Če bo odločitev ostalih koalicijskih strank, da se gre na predčasne volitve, pa podpira idejo o izvedbi le-teh pred parlamentarnimi počitnicami, je dejal.
Ob tem dodaja, da morebitne predčasne volitve junija ne bodo vplivale na njegovo odločitev o tem, ali bo kandidiral za župana Ljubljane ali ne. Kot je že večkrat napovedal, bo svojo odločitev glede tega javno oznanil na praznik Ljubljane, 9. maja. Je pa dejal, da zasleduje ideale o boljšem življenju za vse državljane, kar da se je že dokazalo skozi njegovo delo v Mercatorju in na Mestni občni Ljubljana.
Janković sicer poudarja, da je njegova ponovna izvolitev za predsednika PS izraz svobodne in demokratične volje članov PS na kongresu. Je pa Bratuškovi v današnjem pismu očital, da njen izstop iz Pozitivne Slovenije lahko pomeni le dvoje: ali ne sprejema več programa Pozitivne Slovenije, za katerega je lani dala svoj glas in ga celo pomagala pisati, ali pa ne more sprejeti osnovnih oblik demokracije z izraženo voljo članic in članov stranke na kongresu. "Menim, da na ta način ne ti, ne koalicijski partnerji ne izražate državotvornosti, o kateri veliko govorite," je zapisal v pismu Janković.
Lukšič: Edina prava odločitev
Odločitev Alenke Bratušek za odstop s funkcije predsednice vlade je bila v danih razmerah edina prava, je po sestanku Bratuškove s predsedniki treh koalicijskih strank poudaril prvak SD Igor Lukšič. Aktualna vlada pa po njegovih besedah Slovenijo pušča v bistveno boljši kondiciji kot prejšnja.
Odločitev Bratuškove je bila sprejeta premišljeno in po tem, ko je bila glavna naloga v tem letu opravljena, je dodal Lukšič.
Obenem se je zahvalil premierki, da je pred letom dni sprejela to odgovorno nalogo, ker da brez nje takrat ne bi padla "vlada, ki je Slovenijo peljala v napačno smer". Prav tako brez Bratuškove po Lukšičevih besedah ne bi uspeli sestaviti vlade, ki je v tem letu Slovenijo spet postavila na neko kredibilno mesto med državami, pripeljala do zagona gospodarstva in "mirila situacijo".
Erjavec: Odgovorna odločitev
Slovenija potrebuje politično stabilnost, zato je odstop premierke odgovorna odločitev, je poudaril predsednik DeSUS Karl Erjavec. Po njegovih besedah obstajajo vse možnosti za izvedbo volitev pred parlamentarnimi počitnicami, vse pa je zdaj odvisno tudi od poslancev.
Poslanci DeSUS bodo takšno odločitev podprli, je napovedal Erjavec. Makroekonomski kazalci in trendi so namreč pozitivni, edina nevarnost, ki preti, je ravno politična nestabilnost. Povedal je tudi, da so v stranki zadovoljni z delom v aktualni vladi, saj so uspeli ohraniti pravice starejših ter pokojnine. Erjavec je izrazil upanje, da se bo DeSUS za te pravice lahko zavzemala tudi v prihodnje.
Virant: Najboljše čimprejšnje volitve
Po mnenju prvaka DL Gregorja Viranta so v tem hipu za državo najboljše čimprejšnje volitve. Kot je dejal, je vlada lahko ponosna na opravljeno delo, kot notranji minister pa je ponosen zlasti na delovanje policije v tem obdobju, ki je narekovala tempo boja proti korupciji. "Morda je tudi to eden od razlogov, da so to vlado zrušili," je dodal.
V dobrem letu dni smo pripeljali državo v varnejše vode, je poudaril Virant. Izpostavil je tudi, da je bila odločitev Bratuškove pred letom dni za prevzem vodenja vlade dobra poteza.
Ob tem pa je pojasnil, da bo med opravljanjem tekočih poslov kot minister za notranje zadeve "do zadnjega" čuval neodvisnost in profesionalnost policije. "Samo upam lahko, da ljudje na volitvah policije ne bodo zaupali v roke ljudi, ki so v kazenskih ali predkazenskih postopkih," je še povedal.
Tudi NSi za čimprejšnje predčasne volitve
V NSi so komentirali, da je odstop Bratuškove pričakovan, a bi se moral zgoditi takoj po kongresu PS, če bi želeli volitve še pred počitnicami. V sedanji situaciji so edina rešitev za politično krizo zgolj predčasne volitve, zato NSi v tej sestavi parlamenta ne bo predlagala nobenega novega mandatarja niti ne bo nikogar podprla, so napovedali. ''Če doslej vladi Alenke Bratušek ni uspelo izpeljati nobene resne reforme, potem ji to ne bo uspelo niti v prihodnjih mesecih,'' so dodali.
Sporočili so še, da zaradi dobrega sodelovanja s SLS obstaja možnost, da se ''bomo dogovorili za kakšno obliko sodelovanja tudi pred parlamentarnimi volitvami''.
Bogovič: Odstopila bi lahko že prej
Odzval se je tudi predsednik SLS Franc Bogovič, ki pravi, da je pričakoval, da bo Bratuškova držala obljubo in po neuspehu na kongresu tudi odstopila. Meni, da bi lahko odstopila že danes oziroma že prej, podobno pa bi lahko storili tudi drugi ministri v vladi. "Tako pa nas vse skupaj spet čakajo dnevi negotovosti, ko bo vsa država ugibala o tem, ali bo Bratuškova tokrat vendarle držala dano besedo o odstopu," opozarja Bogovič.
Prepričan je, da bi bilo iluzorno pričakovati, da bi sedanja sestava parlamenta lahko ponudila še tretjo sestavo vlade, zato meni, da bi bilo treba agonijo nemudoma končati in razpisati čimprejšnje predčasne volitve. Hkrati dodaja, da je nekoliko boljše stanje gospodarstva posledica izboljšanja stanja na slovenskih izvoznih trgih in ne dela sedanje vlade.
"Vlada mag. Alenke Bratušek je bila in je škodljiva za Slovenijo, saj je državljane vratolomno zadolžila ter jih obremenila z novimi in višjimi davki, ob čemer pa ni izpeljala niti ene same resne strukturne reforme, niti ni pripravila izvedbenega zakona za fiskalno pravilo, kar bi morala storiti že pred 10 meseci," je zapisal v odzivu za javnost. Zaključil pa je z besedami, da je prepričan, da je "rešitev za Slovenijo v prihodnje odgovorna politika, ki presega delitve na naše in vaše, politika, ki ima odgovore za razvoj in je pripravljena trdo delati, da Slovenijo popelje iz krize".
KOMENTARJI (2285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.