Izvršilni odbor SDS je na seji sprejel predlog za reformo političnega sistema. Predlog ima 11 točk, v prvi pa predlagajo uvedbo neposredne volitve poslancev. Za izvolitev bi bila potrebna absolutna večina glasov.
Nadalje predlagajo uvedbo možnosti odpoklica poslanca med mandatom z novimi volitvami v volilnem okraju. Predlagajo možnost odpoklica župana ter omejitev na dva zaporedna mandata ali posredne volitve županov. Izvolil (in razrešil) bi jih po predlogu SDS občinski svet.
Državni svet bi ukinili.
Za sodnike poskusni mandat in ustanovitev novega specializiranega sodišča
Za vse nove sodnike bi uvedli poskusni mandat. Trajni sodniški mandat bi sicer obdržali, nastopil pa bi po poskusni dobi. Za vse obstoječe sodnike pa predlagajo izvedbo reelekcije. Sodni svet bi v času, ko bi potekala reelekcija sodnikov, po predlogu SDS okrepil s sodnimi strokovnjaki iz mednarodnih sodnih institucij in vrhovnimi sodniki drugih držav EU.
V SDS predlagajo tudi ustanovitev novega specializiranega sodišča za sojenje v primerih najtežjih oblik gospodarskega, bančnega in drugega organiziranega kriminala. Sodnike tega sodišča bi na predlog predsednika države z javnim glasovanjem imenoval državni zbor. Potrebna bi bila dvotretjinska večina glasov.
Po predlogu SDS bi v Sloveniji dobili tudi finančno policijo, njene pristojnosti pa bi oblikovali po vzoru nekaterih EU držav.
Ukinitev nekaterih institucij in privilegijev
V SDS prav tako predlagajo, da bi ukinili vse tiste državne in paradržavne institucije, ki jih ne najdemo v primerljivih državah EU.
Ukinili pa bi tudi vse privilegije, ki jih imajo voljeni ali imenovani funkcionarji po koncu mandata.
Omogočili pa bi tudi preprostejši razpis predčasnih volitev in poenostavili postopek imenovanja vlade.
Predlog SDS za dogovor slovenskih parlamentarnih strank
Izvršilni odbor SDS je oblikoval tudi predlog za dogovor slovenskih parlamentarnih strank. Predlagajo namreč, da bi v parlamentu zagotovili zadostno podporo za hiter sprejem zgoraj naštetih političnih reform. Želijo tudi podporo za vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo in predlagano spremembo referendumske ureditve.
Podporo bi potrebovali tudi za sprejem in uveljavitev že predlaganih oziroma sprejetih reformnih in protikriznih zakonov. Predlagajo dogovor, da se za čas trajanja krize zamrzne izplačilo vseh privilegijev ter transferjev posameznikom (z izjemo socialnih in družinskih dodatkov), ki na podlagi različnih zakonov, uredb in sklepov dobivajo posredno ali neposredno finančne dodatke iz proračuna, če ta izplačila skupaj z osnovnimi prejemki presegajo višino povprečne plače. Tako privarčevani denar bi namenili za povečanje sredstev za štipendije.
SDS pa zadostno parlamentarno podporo želi tudi za to, da bi razširili vladno koalicijo ali pa bi v roku dveh mesecev po uveljavitvi predlogov razpisali predčasne volitve. Te bi lahko potekale že maja ali junija prihodnje leto.
Predsednik vlade Janez Janša pravi, da je to njihova ponudba opoziciji, saj je za nekatere od teh ukrepov, ki so nujni za deblokado v Sloveniji, potrebna dvotretjinska večina v DZ. "Če hoče opozicija v zameno za to predčasne volitve ali če hoče za to stopiti v vlado, so naša vrata odprta," je povedal Janša.
Oba predloga bo poslal vsem parlamentarnim dejavnikom. V dopisu bo predlagal, da si v prihodnjih dneh izmenjajo predloge glede reforme političnega sistema.
Po njegovih besedah je glede predlogov, tudi za ustavne spremembe, že napisano strokovno gradivo, nekateri predlogi tudi niso dani prvič. Zato ocenjuje, da ni težav, da bi takoj začeli o tem konkretno razpravo ali ustanovili dodatno strokovno skupino ob ustavni komisiji za ustavne spremembe.
Predlog stranke SDS za reformo političnega sistema si lahko v celoti preberete v spodnjem dokumentu.
KOMENTARJI (1455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.