Prvak SDS Janez Janša je poudaril, da današnja predstavitev alternativnega vladnega programa njegove stranke ni namenjena predstavitvi ocene stanja v Sloveniji, ki jo je sprejel strokovni svet SDS. "Saj je tudi to pomembno, ampak manj pomembno od alternativnega vladnega programa z naslovom Za gospodarsko rast, pravičnost in nova delovna mesta," je dodal.
"Edino, kar želimo povedati v zvezi s sedanjim stanjem, je, da imamo od maja lani prvič v zgodovini samostojnosti Slovenije vlado, ki ima v rokah vse inštrumente za spopad s krizo," je povedal Janša in ocenil, da "sami lahko ugotovite, koliko se ti inštrumenti dejansko uporabljajo".
Tudi s podporo vseh poslancev SDS je DZ namreč lani v ustavo vnesel fiskalno pravilo. Ustavni zakon ima po njegovih besedah tudi drugi razdelek, ki nalaga vladi odgovornost za takojšen pričetek uravnoteženja vseh proračunov oz. javnih blagajn. Po drugi strani pa je isti mesec DZ sprejel tudi spremembo ustave, ki preprečuje referendumsko blokado ukrepov fiskalne narave, ki so nujno potrebni za spopad s krizo. Tega inštrumenta nobena vlada ni imela, je dodal. "Spomnite se samo blokad, ki smo jih bili deležni leta 2012 z ogrožanjem praktično vseh protikriznih ukrepov, ki jih je takratna vlada sprejemala," je poudaril Janša. Od maja lani pa te nevarnosti po njegovi oceni ni več.
V sklepnem nagovoru prisotnim je prvak SDS še pojasnil, da so omenjeni program nameravali predstaviti že v začetku leta, "ko bi bila slika bolj jasna in ko je pošteno, da se volivcem ponudi resna alternativa". A so bili, kot je dejal, "nekoliko v zadregi", saj najavljene koalicijske pogodbe aktualne vlade dolgo časa ni bilo. Po njegovih besedah pa bi bilo nenavadno, če bi SDS alternativo predstavila pred tem.
Od danes naprej po Janševih besedah v Sloveniji obstaja "resna alternativa temu, kar ponuja sedanja vladna koalicija". Volivci namreč morajo imeti možnost izbire, zdaj pa je na njih, da se odločajo, kadar koli bodo pač imeli možnost za to. "Naše mnenje je, da bi bilo dobro, da to možnost dobijo čim prej, ampak ta odločitev ni v naših rokah," je še dejal.
Alternativni vladni program SDS sicer po Janševih besedah temelji na gospodarski rasti, pravičnosti in novih delovnih mestih v gospodarstvu. Izhaja iz dejstva, da je lahko trajna blaginja utemeljena le na gospodarski rasti, ter da je najboljša socialna politika politika ustvarjanja novih delovnih mest v gospodarstvu. Poleg tega, tako Janša, izhajajo tudi iz prepričanja, da je pravičnost ena osnovnih vrednot za normalno sobivanje v človeški skupnosti. "Za nastajanje novih delovnih mest je treba ohranjati, ustvarjati in promovirati okolje, v katerem je dobro delo nagrajeno, kjer se dobro nagrajuje, slabo pa zavrača, okolje, v katerem se samoiniciativnost, inovativnost in dobro gospodarjenje splačata," je med drugim povedal Janša.
Razbremenitev podjetij, umik države iz gospodarstva, fiskalno pravilo ...
Predstavniki odborov strokovnega sveta največje opozicijske stranke so alternativne rešitve za izboljšanje gospodarskih in socialnih razmer pripravljali po posameznih področjih.
Predsednik odbora SDS za gospodarski razvoj in tehnologijo Andrej Vizjak je dejal, da višji davki zavirajo gospodarsko aktivnost. Ključni ukrepi programa SDS so zato usmerjeni v razbremenitev podjetij, po njihovem mnenju pa je potreben tudi umik države iz gospodarstva.
Ker so stabilne finance pomembne za stabilnost podjetij, bi v SDS tudi uveljavili in izpeljali fiskalno pravilo, pa je poudaril predsednik strankinega odbora za finance Andrej Šircelj. V program so na področju financ v SDS zapisali še, da ne bodo povečevali davkov, razveljavili bi tudi davek na nepremičnine.
Na področju zdravstva izpostavljajo določitev finančno vzdržne košarice zdravstvenih pravic.
Vinko Gorenak, ki v SDS vodi odbor za pravosodje, je med potrebnimi ukrepi izpostavil skrajšanje sodnih zaostankov, zagotovitev enotne sodne prakse in povečanje učinkovitosti na področju odvzema nezakonito pridobljenega premoženja.
Predsednica odbora za kulturo Alenka Jeraj pa je dejala, da v Sloveniji potrebujemo uravnotežen medijski prostor, zato bodo v SDS spodbujali privatizacijo medijev in modernizacijo Radiotelevizije Slovenija.
KOMENTARJI (1671)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.