17. ljubljanski maraton, ki bo letos potekal 27. in 28. oktobra, se približuje. Na današnji novinarski konferenci so direktor maratona Gojko Zalokar, predsednik organizacijskega odbora Andrej Razdrih, Gabrijel Ambrožič, vodja za vrhunske tekmovalce ter ljubljanski župan Zoran Janković predstavili ključne informacije in podrobnosti.
Odgovor tekačev na krizo – vse več tekačev, letos rekordna udeležba
Župan Janković je v uvodu poudaril, da maraton združuje športni način življenja z zdravim načinom. Kot pravi, se sam večkrat odpravi na Golovec, in opaža, da je rekreativnih tekačev vedno več. K temu prikimava tudi Razdrih, saj pravi, da na maratonu teče odstotek slovenske populacije, kar je fenomen, ki ga nima veliko držav. Župan je že pred leti napovedoval, da se bo število udeležencev povzpelo nad 20.000, in to se je letos tudi zgodilo, pojasnjuje Razdrih. Prijavilo se je namreč 25.686 udeležencev iz 41 držav, kar je rekord za ljubljanski maraton.
Je startnina previsoka?
Očitno je odgovor tekačev na krizo vse več tekačev, je dejal Razdrih, ki je komentiral tudi kritike na račun startnine, za katero nekateri menijo, da je previsoka. Kot pojasnjuje, se znesek dvigne šele septembra in oktobra, do konca avgusta pa ta znaša 30 evrov. S tem želijo čim več tekačev spodbuditi, da se prijavijo čim prej. Do konca avgusta imajo tekači tudi možnost skupinske prijave, ki znaša 27 evrov na osebo. Pravi, da udeleženci maratona dobijo darilo, ki pokrije startnino, ki jo plačajo. Sicer pa je letošnji proračun višji od lanskega, in sicer znaša 860.000 evrov, je še navedel Razdrih.
Letos cilj na Kongresnem trgu
Letošnji maraton prinaša dve novosti. Prva je sprememba cilja, ki bo na prenovljenem Kongresnem trgu. Druga, pomembna novost pa je tekaški sejem, ki bo od četrtka do nedelje na Gospodarskem razstavišču. Posebnost sejma bo center za medicino športa, kjer bodo vsi tekači in obiskovalci brezplačno dobili nasvete strokovnjakov ali opravili hiter pregled. Na sejmu bo potekal tudi prevzem startnih številk.
Ljubljanski primerljiv z evropskimi maratoni
Razdrih še poudarja, da je ljubljanski maraton zelo cenjen v Evropi. Ravno zdaj potekajo še zadnja pogajanja o sodelovanju z maratonom Koroška teče in Tržaškim maratonom, ki bi bila podporna teka za naš maraton. Da je ljubljanski maraton primerljiv z drugimi evropskimi, se strinja tudi Gabrijel Ambrožič. Letos so ciljno skupino razširili tudi s tekmovalci iz Etiopije, a so imeli kar nekaj nevšečnosti zaradi podeljevanja vizumov. Ravno zato bo manjkala po izidu najboljša prijavljena tekmovalka Etiopijka Mulu Seboka. Letos oviro predstavlja tudi ekonomska situacija, ki je izredno težka, pravi Ambrožič. A kljub temu so si zastavili dva cilja, in sicer pri moških udeležencih postavitev novega rekorda, pri ženskah pa čas 2:28.
Med letošnjimi povabljenci je bil tudi lanski zmagovalec, Kenijec Daniel Too, a je moral zaradi poškodbe udeležbo odpovedati. Letošnja nagrada za prvo mesto znaša 12.000 evrov, za drugo 8000 ter za tretje 5000 evrov.
Znani športniki bodo tekli z varovanci Soče
Posebnost letošnjega maratona je, da bodo na desetkilometrskem Nike rekreativnem teku za in z otroki, ki so na rehabilitaciji v Soči, tekli znani slovenski športniki: Andrej Hauptman, Jaka Jakopič, Jani Klemenčič, Lucija Polavder, Miran Stanovnik, Peter Kauzer in Sašo Jereb. S to pobudo želijo namreč organizatorji in športniki otrokom omogočiti doživetje vzdušja tekaškega spektakla. Letošnjega maratona pa se bodo udeležili tudi paraplegiki, saj organizatorji poudarjajo, da hendikep ni ovira. "Predvsem pa gre za zdrav način življenja, ne samo za postavljanje rekordov," so poudarili na današnji novinarski konferenci.
Vremenska napoved ni obetavna
Zna pa letos za oviro poskrbeti vreme, saj vremenska napoved za nedeljo ni preveč obetavna. Vremenoslovci napovedujejo občuten padec temperatur, za soboto dež, za nedeljo pa celo sneg. Vreme skrbi tudi organizatorje. Direktor maratona Gojko Zalokar pravi, da so povečali število zdravstvenega osebja, saj se bojijo, da se bo število poškodb zaradi vremena povečalo.
Preverite prometno ureditev
Da pa promet ne bo povzročal sivih las stanovalcem v centru Ljubljane in obiskovalcem, je pametno preveriti prometno ureditev. Župan Janković ob tem vse prosi, da avtomobile puščajo na za to namenjenih parkirnih prostorih, poleg tega pa opozarja, da bo parkirišče na Trgu republike od petka do nedelje zaprto. Ob tem pa priporoča uporabo ljubljanskega javnega potniškega prometa. Prevoz je namreč za udeležence brezplačen na vseh linijah LPP in tudi v sosednje občine. Ta možnost se je namreč izkazala za zelo uspešno v Stožicah. V petek so med tekmo odpeljali le dva avtomobila, parkirišča pa so bila praktično prazna, poudarja Janković.
Na tem naslovu lahko preverite prometno ureditev od četrtka do nedelje.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.