Ljubljanski župan Zoran Janković je po podatkih časnika Večer pred slabimi tremi tedni najel 250.000 evrov posojila pri svoji matični banki, Banki Koper. Razlog za to naj bi bil, da ga je banka pozvala, naj poravna dobrih 211.000 evrov minusa na računu, njegov dovoljeni minus pa naj bi znašal 300.000 evrov, danes poroča omenjeni časnik, ki poudarja, da je limit 17-kratnik Jankovićeve plače iz časov vodenja Mercatorja in kar 114-kratnik njegove zdajšnje županske plače.
Ob tem se sprašuje, kako ima lahko župan z 2632 evri plače 300.000 evrov dovoljenega minusa. Za druge komitente minus praviloma znaša največ petkratnik povprečja plač v zadnjega pol leta. V preteklosti naj bi bila dovoljena prekoračitev na Jankovićevem računu še za 50.000 evrov višja.
Tudi rok za povračilo Jankovićevega posojila, ki je po neimenovanih virih, na katere se sklicuje Večer, označen z visoko stopnjo tveganja, naj bi bil po neuradnih informacijah kratek, in sicer 36 mesecev.
Zakaj je posodil denar Pozitivni Sloveniji?
Časnik tudi navaja, da je Janković pet dni pred volitvami Pozitivni Sloveniji (PS), ki jo je takrat vodil, posodil 100.000 evrov, ki naj bi mu jih stranka decembra 2012 vrnila.
V PS so pojasnili, da je Janković 100.000 evrov posojila sicer res nakazal na račun PS, stranka pa je nato del sredstev, namenjen za volilno kampanjo prenakazala na volilni račun. Kolikšen del posojila je šel v predvolilne namene, je po njihovih navedbah težko reči. Takrat je stranka namreč sredstva dobila iz več virov in iz te skupne vsote so del namenili v predvolilne namene na poseben račun, so pojasnili v stranki.
Ob vprašanju, zakaj so posojilo v letnem poročilu navedli kot posojilo pravne in ne kot posojilo fizične osebe, pojasnjujejo, da klasifikacija Ajpes ne pozna posebnega okenca za pravne ali fizične osebe in se tega zato tudi ne da evidentirati. Vsa posojila se tako vpisujejo na isto mesto, so navedli. Zato poudarjajo, da so v letnem poročilu navedli prav vse podatke. Poročilo je že pregledalo tudi računsko sodišče, torej "ni šlo za nobeno prikrivanje", zagotavljajo v PS, kjer menijo, da niso storili nič narobe.
Posel sicer ni nezakonit, je pa Janković z nakazilom na račun stranke in ne na račun za kampanjo uspel izigravati zakonodajo. Če bi denar nakazal neposredno na račun za kampanjo, bi bil omejen s 15.000 evri, zdaj je lahko nakazal precej več denarja, saj stranka navzgor ni omejena z nakazili, ob tem pa so lažje prikrili finančne posle s Pozitivno Slovenijo, so poročali v oddaji 24UR. "V revizijah opažamo kreativno računovodstvo, kjer se uporablja obvod, za to, da dosežemo isti cilj, to pa je organizatorja volilne kampanje v dveh korakih," je pojasnil predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.
Obvod je družina Janković uporabljala že pri družinskih poslih. KLM Naložbe Zorana Jankovića so namreč mimo Electe namesto Electe plačevale račune, pri tem pa se nič denarja ni steklo na Electin račun. S tem so izigravali Electine upnike, prav to pa naj bi bil predmet predkazenskega postopka zoper Zorana Jankovića.
Posojal tudi rokometnemu klubu
Janković je po poročanju časnika denar posodil tudi rokometnemu klubu Krim. Po navedbah direktorja kluba se je takrat umaknil eden od sponzorjev, zato je klub potreboval denar. Pogodba o posojilu, vrednem 60.000 evrov, naj bi bila po navedbah kluba sklenjena 12. oktobra 2012, denar pa vrnjen marca letos. Jankovič naj bi za časopis potrdil le posojilo v višini 30.000 evrov.
'To dejstvo sproža rdeče alarme'
Po oceni svetniškega kluba SDS v mestnem svetu MOL dejstvo, da je Janković za kritje negativnega stanja na računu najel posojilo, sproža "rdeče alarme". Slednje namreč po njihovem mnenju pomeni, da je Janković znova nelikviden, in to ravno v času, ko se na ravni MOL obeta obnova hale Tivoli, ki bo zasebnemu gradbenemu podjetju prinesla dober milijon davkoplačevalskih sredstev. Pri tem navajajo, da naj bi posle izvajal "gospodarski subjekt v vplivnem krogu družine Janković – Energoplan". Opozarjajo, da to prinaša "izrazita korupcijska tveganja".
Jankovićeve osebne finančne težave morajo po navedbah svetniškega kluba SDS davkoplačevalce skrbeti tudi zato, ker je Janković "premostitveni kredit dobil po privilegiranih pogojih, ki so povprečnemu državljanu nedosegljivi". Ob tem navajajo primer nekdanje vodje kabineta Simone Dimic, ki je dobila ugodno posojilo pri NLB. Jankovića zato pozivajo, naj javno objavi pogoje, pod katerimi je dobil posojilo, in zavarovanja zanj.
Janković: Imam pravico do zasebnosti
Županov kabinet smo prosili za odziv na Večerovo poročanje. "Posojilo Zorana Jankovića je njegova osebna stvar," so nam odgovorili.
A Janković je kasneje, ko je komentiral odločitev gradbenega podjetja Zir, da odstopi od podpisa pogodbe o prenovi dvorane Tivoli, spregovoril tudi o tem. "Ta limit imam odobren že 15 let, in to v tuji banki. Ali ni vprašanje kredita med stranko in banko podatek, ki ne sodi v javnost? Tedaj nisem bil župan. SDS naj se ukvarja sam s seboj, menda imam pa tudi jaz pravico do neke zasebnosti?" je dejal.
KOMENTARJI (1130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.