V primeru da parlament ne sprejme omenjenega zakona, lahko to blokira finančno pomoč mednarodnih organizacij in vlad. Razlike glede vprašanja izročitve vojnih zločincev mednarodnemu sodišču je tako povzročilo največjo krizo v vladi, od Miloševićevega sestopa z oblasti. Namestnik jugoslovanskega premiera Miroljub Labus je že minuli petek opozoril, da lahko jugolsovanska vlada, v primeru, da omenjenega zakona ne sprejme, celo pade. To pomeni, da lahko Jugoslavija razpade, ne le zaradi odcepitve Črne gore, ampak tudi Kosova, je še dejal Labus. Socialistična ljudska partija po besedah njenega predsednika Predraga Bulatovića ne nasprotuje sodelovanju z mednarodnim sodiščem, vendar nasprotuje izročitvi jugoslovanskih državljanov.
Včeraj so srbske oblasti odprle arhiv varnostne službe iz časa Miloševićeve vlade, ki vsebuje podastke o desettisočih državljanov. Veliko nasprotnikov nekdanjega predsednika je označeno kot "notranji sovražniki", "skrajneži" in "teroristi". Odslej lahko vsakdo zahteva vpogled v svoj dosje. Del arhivov je dal uničiti nekdanji šef službe državne varnosti Rade Marković, ki je poleg ostalih zločinov obtožen tudi za to.
Sicer pa varnostni svet ZN krepi svoj pritisk na kosovske Srbe, da bi se čimbolj množično udeležili lokalnih volitev v pokrajini, napovedanih za 17. november. Veleposlaniki 15 držav članic VS so po vrnitvi z obiska na Kosovu v torek sporočili, da bodo volitve okrepile demokratični proces v pokrajini in stabilnost regije. Begunci in pregnanci se morajo vrniti na Kosovo, da se bodo lahko udeležili volitev, so še opozorili veleposlaniki po vrnitvi z obiska v pokrajini.