V organizacijo se lahko vključi vsakdo, ki na testiranju inteligence doseže rezultat IQ 148 po Cattelovi oz. IQ 133 po Binetovi lestvici. Statistične možnosti za tak dosežek ima dva odstotka svetovnega prebivalstva. Mensa ima tri poglavitne cilje: prepoznavati in podpirati človeško inteligenco za dobrobit človeštvu, spodbujati raziskovanje inteligence ter svojim članom omogočati intelektualno in družabno povezovanje, so sporočili iz omenjenega iniciativnega odbora.
Razen nadpovprečno visokega inteligenčnega kvocienta člani Mense nimajo drugih prevladujočih skupnih značilnosti. Najmlajši je star štiri, najstarejši 94 let. Nekateri so še predšolski otroci, nekateri niso končali niti srednjih šol, spet drugi pa imajo celo po več doktoratov. Nekateri živijo od socialne pomoči, drugi so milijonarji. O tem, kako veliko različnih poklicev opravljajo, pa sploh ne kaže izgubljati besed.
Beseda mensa v latinščini pomeni "miza". Ime naj bi predstavljalo "okroglo mizo", na kateri rasa, barva kože, poreklo, nacionalni izvor, starost, politično prepričanje, izobrazbeno ali socialno ozadje niso pomembni. Mensa se ne opredeljuje glede političnih, verskih ali socialnih vprašanj. Kot so prepričani v organizaciji, bi bilo izražanje le enega mnenja v nasprotju z njihovo vlogo foruma različnih mnenj. Čeprav imajo posamezni člani Mense zelo močna osebna prepričanja - v šali bi lahko rekli, da bi v sobi z 12 člani Mense našli 13 različnih mnenj o določeni temi, poudarjajo v združenju.