
Izginotje letala malezijske letalske družbe je ena največjih skrivnosti v zgodovini sodobnega letalstva. Za letalom so izginile vse sledi, poročila o morebitnih razbitinah letala so se izkazala za neresnična, letalo pa številne reševalne in iskalne ekipe iščejo že sedmi dan.
Skrivnostno izginotje letala je komentiral tudi pilot Chesley Sullenberger, ki je leta 2009 s potniškim letalom uspešno pristal na reki Hudson. Za komentar so ga zaprosili potem, ko so ameriški preiskovalci povedali, da naj bi bili komunikacijski sistemi letala izključeni načrtno in sistematično, med izklopom enega in drugega sistema pa naj bi minilo 14 minut. Te navedbe so podkrepile ugibanja, da je bilo letalo ugrabljeno ali namerno sabotirano, saj naj bi bilo zato potrebno pilotsko znanje.
Sullenberger je dejal, da ni nujno, da je sisteme izklapljal človek, ampak bi se lahko ti sistemi zaradi motenj ali prekinitev na električni napeljavi zaporedno izklapljali tudi avtomatsko.
Je pa dejal, da prav mogoče, da je letalo, ne da bi ga zaznali radarji, letelo še več ur. "Civilni radar s celine nad vodo pokriva še območje, od obale oddaljeno okoli 320 kilometrov. Nato bi lahko neopazno leteli še daleč. Nenazadnje zadnja radarska poročila kažejo, da je letalo tik pred zadnjim signalom spreminjalo smer," je dejal Sullenberger.
Sullenberger zato ne izključuje niti najbolj neverjetnih možnosti. "Radarski podatki so več kot nenavadni, zato je toliko špekulacij. Vendar je povsem mogoče, da je letalo kje pristalo," je dejal.
Ekipe, ki iščejo letalo, medtem delajo s polno paro. Ena od teorij glede pogrešanega letala predvideva, da je letalo uro po vzletu spremenilo smer in začelo leteti proti zahodu. Malezijske oblasti so včeraj poudarile, da prioriteta iskanja ostaja na vzhodni strani Malajskega polotoka. Vendar nekatere ekipe letalo po novem iščejo tudi v Andamanskem morju, torej se vse bolj pomikajo na zahod in proti Indijskem oceanu.

Teoriji, da je letalo letelo proti zahodu, so močno podporo včeraj dali Američani, saj je predstavnik Bele hiše Jay Carney dejal, da ta teorija temelji na nekaterih novih informacijah. Čeprav Carney ni želel povedati, kakšne so te nove informacije, in ni jasno, ali so sploh zanesljive, pa obstaja možnost, da bodo območje iskanja razširili na Indijski ocean. Teorijo podpirajo tudi neimenovani viri, ki pravijo, da so še najmanj štiri ure po tem, ko se je pilot letala zadnjič javil kontrolorjem, komunikacijski sateliti beležili signale z leta. Če je letalo po zadnjem javljanju pilota res letelo še več ur, je povsem možno, da je bilo nad območjem Indijskega oceana, ko se je nekaj zalomilo.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.