Predsednik republike Borut Pahor je danes prejel odstopni izjavi obeh novoimenovanih namestnikov predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Darka Stareta in Jurija Fermeta, so sporočili iz njegovega urada.
O tem je obvestil novoimenovanega predsednika KPK Borisa Štefaneca in se "z njim pogovarjal o novonastalih okoliščinah, ki zelo močno otežujejo uspešno in verodostojno delo KPK". Prosil ga je, naj te okoliščine tudi sam temeljito presodi in oceni, ali še obstajajo možnosti za njegovo uspešno delo in za uspešno delo komisije.
Urad predsednika bo v naslednjih dneh preučil pravne vidike odstopa obeh novoimenovanih članov senata KPK in možne rešitve, so še sporočili.
'Ni dvoma, da je bil postopek zelo netransparenten, kar je preprosto nesprejemljivo'
Razlog za moj odstop so okoliščine, ki so po imenovanju KPK dobile "vsebino, ki ni dobra popotnica uresničevanju nalog, ki bi bile pred mano kot članom novega senata KPK", je utemeljil Ferme. "Želim, da bo nov član ali članice senata KPK ob Vašem imenovanju pospremljen s popotnico, ki ne bo puščala trohice vašega dvoma, da ste oz. boste v odločitev, ki jo boste sprejeli, povsem prepričani. Podobno popotnico želim, da dobi tudi od strank vladajoče koalicije, katerih odgovornost za izboljšanje stanja v naši državi na tem področju je največja," je zapisal.
Stare pa je zapisal, da ni več prepričan, da ne obstajajo razlogi za resen dvom, da je bil celoten postopek pošten in korekten, kar "nenazadnje lahko pomeni, da ni nujno, da smo v resnici bili izbrani in imenovani najboljši izmed prijavljenih kandidatov in to ni pošteno do drugih kandidatov". "Ni dvoma, da je bil postopek zelo netransparenten, kar je v današnjem času in še posebej v primeru postopkov izbire in imenovanja članov senata KPK, preprosto povedano, nesprejemljivo," je dodal.
Štefanec pa ne namerava odstopiti
Štefanec je povedal, da sta njegova namestnika svojo odločitev o odstopu sporočila tudi njemu. Razlogov za ta korak ne pozna, zato njunega odstopa ne želi komentirati. Pojasnil pa je, da sam ne namerava odstopiti z mesta predsednika KPK.
Komentiral je tudi izjave predstavnikov političnih strank in pozive k njegovemu odstopu. "Hvala bogu, da so izjave ustavnih pravnikov bistveno drugačne. Izjave politikov so takšne, kakršne so, in seveda me vsi vlečejo v neke svoje kombinacije," je dejal in poudaril, da nikoli ni bil in tudi ne bo del teh kombinacij. Povedal je, da se mu ne zdi sporno, da je bil še do nedavnega član stranke Pozitivna Slovenija. Pojasnil je, da ga izvršni odbor stranke verjetno sploh ni poznal, saj v stranki ni bil aktiven.
Kako so potekali postopki?
Sicer pa so danes v uradu predsednika pojasnili postopke, ki so bili izvedeni ob izboru novega vodstva protikorupcijske komisije in objavili imena vseh kandidatov za predsednika komisije in njene podpredsednike. Izbirno komisijo je sestavljalo pet članov. Predsednica izbirne komisije je bila Polonca Kovač, imenoval jo je uradniški svet, člani pa so bili Simona Habič (center nevladnih organizacij), Tanja Šarabon (vlada), Janez Vlaj (sodni svet), Melita Župevc (državni zbor).
Nato je bil 6. decembra objavljen razpis za prijavo kandidatur, na katerega se je prijavilo kar 55 kandidatov. Izbirna komisija je ugotovila, da formalne pogoje za funkcijo predsednika izkazuje 26 kandidatov. Med njimi je bilo kar nekaj imen iz politike, morda pa še najbolj izstopa Dimitrij Rupel iz stranke SDS. Prijavljeno so bili na primer tudi Franc Rančigaj, ki vodi inšpektorat za delo, Alma Maruška Sedlar, nekdanja urednica revije Obrazi, dacar Rastislav Vrečko in poslanec Franc Pojbič. Med njimi pa ni bil prijavljen Boris Štefanec, ki je bil v kasneje izbran za predsednika komisije.
Komisija je tudi ugotovila, da 35 prijavljenih kandidatov izpolnjuje pogoje za namestnika predsednika. Med njimi je bila recimo tudi nekdanja predsedniška kandidatka Elena Pečarič.
Komisija je 3. februarja predsedniku v poročilu zapisala, da primernega kandidata za predsednika ni, za podpredsednika pa so bili po njenem mnenju primerni kandidati: Jurij Ferme, Jožef Kovač, Uroš Novak, Alma Maruška Sedlar, Darko Stare in Jožica Vavpotič Srakar. Zanimivo je, da med njimi ni bilo Štefaneca, ki je bil kasneje imenovan za predsednika.
5. februarja pa je bil nato objavljen še en javni poziv za zbiranje kandidatur za predsednika KPK. Takrat je izbirno komisijo vodila Habičeva in ne več Kovačeva, ki pa je bila med člani komisije. Poleg nje so bili člani še Šarabonova v imenu vlade, Župevčevo je imenoval parlament, nov v komisiji pa je bil Marjan Feguš, ki ga je imenoval sodni svet.
Prijavljenih je bilo 13 kandidatov, od tega pa jih je pogoje izpolnjevalo deset. Prijavljeni so bili: Rančigaj, Matjaž Ribnikar, Marta Petkovič, Boris Štefanec, Miran Grum, Jurij Ferme, Irena Kuntarič, Vasja Jager, Marko Mencin in Zoran Krunić. 5. marca je komisija med kandidati za predsednika KPK izbrala Štefaneca, za katerega pa se je pretekli teden izkazalo, da je bil do imenovanja član stranke Pozitivna Slovenija. Iz nje je izstopil en dan pred imenovanjem na nov položaj. Sicer članstvo v stranki kandidatov ne omejuje, da bi bili imenovani na ta položaj, a številni so v zvezi s tem izrazili ogorčenje. Tako sta se na novico o Štefanečevem političnem delovanju negativno odzvali koalicijski stranki DeSUS in Državljanska lista.
V spodnjem dokumentu si lahko ogledate pojasnilo predsednikovega urada o postopkih izbire vodstva KPK, pa tudi odstopni izjavi Stareta in Fermeta.
KOMENTARJI (1344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.