Italijani upravičeni favoriti

Hamburg, 30. 06. 2006 16.21 |

STA/Reuters
0

Italijani so s 3:0 v četrtfinalu premagali reprezentanco Ukrajine. V polfinalu se bodo pomerili z domačini.

Azzurri so z racionalno igro preskočili še eno oviro. Ukrajina je sicer veljala za najlažjega četrtfinalnega nasprotnika, toda ob asih, kakršen je na primer Andrej Ševčenko, so morali biti tudi Italijani še kako previdni. Ukrajinci v prvem polčasu niso pokazali preveč zanimive igre, kar so popravili v drugi polovici tekme. Kljub napadom in trudu pa žoga ni in ni hotela v italijansko mrežo.

Italijanski navijači so glasno pozdravili prvi zadetek
Italijanski navijači so glasno pozdravili prvi zadetek FOTO: Reuters

Drugo tekmo četrtfinala letošnjega SP so v Hamburgu s sredine začeli Ukrajinci. Dinamičen začetek je že v četrti minuti ponudil prvo akcijo. Na gol je streljal Mauro Camoranesi, a je žoga poletela mimo vratnice.

Toni se je z zadetkom v 59. minuti vpisal med strelce SP v Nemčiji
Toni se je z zadetkom v 59. minuti vpisal med strelce SP v Nemčiji FOTO: Reuters

Azzurri niso izgubljali časa in v šesti minuti je ukrajinsko mrežo zatresel Gianluca Zambrotta. S 25 metrov je z levo nogo streljal v levi kot in prelisičil vratarja Aleksandra Šovkovskega.

Ukrajinci so začeli z odločnejšo igro. V 16. minuti si je zaradi prekrška nad Luco Tonijem Vjačeslav Sviderski prislužil rumeni karton. Konec 16. minute pa je Francesco Totti skušal zadati nov gol, a je bil Šovkovski tokrat na pravem mestu in žogo ujel.

Gianluca Zambrotta se je izkazal
Gianluca Zambrotta se je izkazal FOTO: Reuters

V 20. minuti so Ukrajinci opravili prvo zamenjavo. Namesto Vjačeslava Sviderskega je na teren prišel Andrej Vorobej. Že v naslednji minuti pa so si Ukrajinci priigrali drugi rumeni karton. Zaradi prekrška nad Camoranesijem je porumenel Maksim Kaliničenko.

Posest žoge: Italija 41%, Ukrajina 59%

V prvi polovici prvega polčasa so ritem igre narekovali Italijani. Ukrajinci so sicer poskušali izvesti nekaj napadov, a niso prišli daleč, tako da je vratar azzurrov mirno spremljal dogajanje na igrišču.

V 27. minuti je Gennaro Gattuso skušal prodreti proti nasprotnikovemu golu, a so ga Ukrajinci preprečili. Anatolij Timoščuk je ob tem nad Gattusom storil prekršek in italijanskega vezista poškodoval, da se je moral za nekaj minut umakniti z zelenice.

Ukrajincem je v 33. minuti uspelo izvesti prvi strel proti italijanskim vratom. Z velike oddaljenosti je streljal Timoščuk, a pri tem ni bil dovolj natančen. V 41. minuti je streljal ukrajinski kapetan Andrej Ševčenko, a je Gianluigi Buffon žogo ujel, čeprav je prišla za levo vratnico.

Prvi polčas je sodnik podaljšal za dve minuti. Zaradi poškodbe je Andreja Rusola v 47. minuti zamenjal branilec Vladislav Vaščjuk.

Ukrajinci so se zbudili

Ukrajinci so se na začetku drugega polčasa le zbudili in v 50. minuti resneje zagrozili italijanskemu golu. Andrej Gusin je natančno streljal na gol, a je Buffon dokazal, zakaj je eden najboljših vratarjev. Vrgel se je v levi kot gola, ubranil strel in se pri tem z glavo močno udaril v vratnico.

Za igralca tekme je bil izbran Gennaro Gattuso.

V 55. minuti je temperatura zrasla tudi pred ukrajinskim golom. Od daleč je streljal Totti, a je bil ukrajinski vratar na pravem mestu.

Kaj je ukrajinskim reprezentantom v slačilnici povedal selektor Oleg Blokhin, ni znano, vendar so nogometaši v drugem polčasu močno spremenili igro. V 58. minuti so kar dvakrat zagrozili azzurom. Rumeni so napadli v kazenski prostor Italijanov. Na gol je streljal Oleg Gusev, a je Buffon obranil. Odbito žogo so dobili Ukrajinci in v mrežo je skušal podati Kaliničenko, a so Italijani tudi ta napad odbili s črte gola.

Žoga ni in ni hotela v italijansko mrežo
Žoga ni in ni hotela v italijansko mrežo FOTO: Reuters

V 59. minuti je Totti z leve strani podal Toniju, ki je z glavo žogo podal za hrbet Šovkovskemu. Italijani so povedli z 2:0.

Ukrajina se kljub novemu golu ni predala. V 62. minuti je zopet resno zagrozila italijanski mreži. po podaji z desne strani, je z glavo streljal Gusin, a se je žoga odbila od prečke. Ukrajinci na tekmi z Italijani nimajo sreče.

V 67. minuti je ukrajinski napadalec Artem Milevski dobil rumeni karton. Italijani so se nato odločili za dve zamenjavi. V 68. minuti je namesto Camoranesija v igro vstopil Massimo Oddo, Andrea Pirlo pa je zamenjal Simone Barone

Azzurri so svežo kri takoj izkoristili. V 69. minuti je mrežo Šovkovskega po podaji Zambrotte že drugič na tekmi zatresel Toni.

V 72. minuti so Ukrajinci izkoristili zadnjo zamenjavo. Namesto Milevskega je v igro vstopil Aleksej Belik. Pet minut kasneje je šel na klop Gattuso, zamenjal ga je Cristian Zaccardo.

Ukrajinci se do konca niso predali, vendar pa tudi niso imeli več nobene resnejše priložnosti, da bi zadali vsaj častni gol.

V 80. minuti je Ševčenko streljal z razdalje približno 25 metrov, vendar je strel Buffon obranil. V 86. minuti je častni gol skušal zadati še Belik, vendar tudi njemu ni uspelo. Drugi polčas je sodnik podaljšal za dve minuti, ki pa nista prinesli pretresljivih priložnosti.

Italija in Ukrajina sta se danes pomerili četrtič. Dvakrat sta se pomerili v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo leta 1996, ko so azzurri obakrat zmagali. Na prijateljski tekmi letos junija v Lausanni pa sta moštvi remizirali z rezultatom 0:0.