SP Nemčija 2006

Italijani svetovni prvaki

Berlin, 09. 07. 2006 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Po strelih z bele pike so z rezultatom 5:3 svetovni prvaki postali Italijani. Francoski kapetan Zidane je svojo zadnjo tekmo končal z rdečim kartonom.

Finalno tekmo so s sredine začeli Italijani. Že v prvi minuti je francoski napadalec Thierry Henry po trku z italijanskim kapetanom Fabiom Cannavarom obležal na sredini igrišča. Zdravniki so posredovali in Henry se je kmalu vrnil na teren.

Thierry Henry je že na začetku tekme obležal na tleh
Thierry Henry je že na začetku tekme obležal na tleh FOTO: Reuters

Da bo zadnja tekma letošnjega SP zanimiva in da bosta obe reprezentanci šli na vse ali nič, je bilo jasno že v peti minuti, ko je padel prvi rumeni karton. Zaradi prekrška nad Patrickom Vieiro si ga je prislužil italijanski branilec Gianluca Zambrotta.

Podarjena enajstmetrovka?

V šesti minuti zgodovinskem tekme med galskimi petelini in azzurri, ti se namreč še nikoli niso srečali v odločilni tekmi za naslov svetovnega prvaka, je Francoz Florent Malouda prodrl v italijanski kazenski prostor, kjer je padel, ker naj bi ga podrl Marco Materazzi. Argentinski sodnik Horacio Elizondo je zato Francozom prisodil enajstmetrovko, čeprav je posnetek pokazal, da se Materazzi ni dotaknil Francoza.

Zidane je z bele točke zadal zelo zanimiv gol
Zidane je z bele točke zadal zelo zanimiv gol FOTO: Reuters

Strel z bele točke je izvajal francoski kapetan Zinedine Zidane. Vratar Gianluigi Buffon se je vrgel v levo, žoga se je odbila od zgornje prečke, pristala pol metra za belo črto in izskočila iz gola. Francoski navijači so v Berlinu bučno pozdravili gol.

V deveti minuti je temperatura pred italijanskim golom zopet narasla. Frank Ribery je streljal proti golu, a je Materazzi odbil mimo približno dva metra mimo gola. Francozom je pripadel kot, vendar strel ni ogrozil vrat Buffona.

Veselje Italijanov po zadetku Materazzija
Veselje Italijanov po zadetku Materazzija FOTO: Reuters

V 12. minuti so si rumeni karton priigrali tudi Francozi. Zaradi grobega prekrška nad Fabiom Grossom je porumenel Willy Sagnol.

V 19. minuti so 'ponoreli' italijanski navijači skupaj s svojimi igralci. Andrea Pirlo je iz kota podal v francoski kazenski prostor, kjer je Materazzi žogo z glavo usmeril za hrbet francoskega vratarja Fabiena Bartheza. Rezultat je bil izenačen.

Posest žoge: Italija 55%, Francija 45%

Trikolori in azzurri so po siloviti prvi polovici umirili igro. Igra se je odvijala predvsem na sredini igrišča, brez nevarnejših napadov ali grobe igre. V 36. minuti pa so imeli Italijani novo priložnost za zadetek. Iz kota je streljal Pirla. Žogo je z glavo proti golu usmeril Luca Toni, a se je žoga odbila od prečke.

Igra se je v zadnjih enajstih minutah, sodnik je polčas podaljšal za dve minuti, umirila. Polčas se je končal z izenačenim rezultatom.

Galski petelini pritiskajo

Drugi polčas se je začel v isti postavi kot prvi. Selektorja se še nista odločila za zamenjave. Proti koncu 46. minute je Henry prodrl pred italijanski gol in streljal, a je Buffon brez težav žogo ujel.

Vieira in Materazzi se borita za žogo
Vieira in Materazzi se borita za žogo FOTO: Reuters

V 50. minuti je Henry znova prodrl pred francoski gol. Italijansko obrambo je brez težav ugnal. Žogo je namenil Maloudaju, podal je v sredino, a mu je načrte prekrižal Zambrotta, ki je žogo odbil. Kmalu po tem je proti italijanski mreži z velike razdalje streljal Ribery, a je žoga poletela previsoko.

V 51. minuti je pred Buffona znova priletel Henry, vendar je pred golom preveč okleval. Italijanska obramba se je strnila in priložnost je bila zamujena. Francozi so na začetku drugega polčasa vodili igro. Napadi so bili pogostejši, žoga predvsem v njihovih nogah.

Francoski selektor Raymond Domenech se je v 56. minuti odločil za prvo zamenjavo. Namesto Vieire je na igrišče prišel Alou Diarra.

V 61. minuti se je Marcello Lippi odločil za dvojno menjavo. Simonea Perrotto je zamenjal Vincenzo Iaquinta, namesto Francesca Tottija pa je nadomestil Daniele de Rossi.

Henry ni popuščal. V 63. minuti je znova prodrl pred Buffona, a je bil njegov strel za izvrstnega italijanskega vratarja nezahtevna naloga. Italijani so vrnili s protinapadom. Luca Toni je streljal proti francoski mreži, a se je žoga odbila od Williama Gallasa. V naslednji minuti se je dogajanje vrnilo na drugi stran igrišča. Henry je napadal, a mu je pred kazenskim prostorom žogo brez prekrška odvzel Cannavaro. Vodil jo je proti sredini, a mu jo je prevzel Malouda. Poskusil je s strelom na gol, vendar je bila žoga previsoka.

Tempo igre so Francozi v 70. minuti zopet pospešili. Po podajah med Riberyjem in Henryjem ter nazaj, je Canavarro nad francoksim veznim igralcem storil prekršek. Prosti strel za trikolore je izvajal Zidane. Buffon je žogo ujel.

Zaradi prekrška Italijanov je v 75. minuti Franciji pripadel prosti strel. Izvajal ga je Zidane, a je bil njegov predložek previsok za Malouda. Francoski vezni igralec Diarra je zaradi prekrška nad Tonijem v 76. minuti prejel rumeni karton. Italijanom je tako pripadel prosti strel z velike razdalje. Izvajal ga je Prilo, ki pa je streljal le kaka dva metra mimo leve vratnice.

Zidane si je poškodoval ramo, a se je kmalu vrnil na zelenico
Zidane si je poškodoval ramo, a se je kmalu vrnil na zelenico FOTO: Reuters

V 80. minuti si je ob trčenju s Canavarrom Zidane poškodoval desno ramo. Kazalo je, da bo zaključil svoj nastop, a si je francoski kapetan kmalu opomogel in se vrnil v igro.

Herny je v 84. minuti izvedel nov prodor, a pravega zaključka akcije ni bilo. Italijanski selektor se je v 86. minuti odločil za zadnjo zamenjavo. Na klop je odšel vezni igralec Mauro Camoranesi, na teren pa je prišel napadalec Alessandro del Piero. Italija je zadnje minute rednega dela tekme imela na terenu tri napadalce.

Drugi polčas je Elizondo podaljšal za dve minuti, v katerih pa odločujoči gol ni padel.

Italija brez menjav v podaljške

Lippi je v rednem delu tekme izkoristil vse tre menjave, tako da je italijanska postava nadaljnjih 30 minut nespremenjena.

Akcija
Akcija FOTO: Reuters

V 99. minuti je po prodoru Maloudaja pred italijanski gol Ribery streljal z enajstih metrov. Žoga je za las zgrešila vratnico italijanskega gola. V 100. minuti je Domenech izvedel drugo menjavo. Namesto Riberyja je na igrišče pritekel David Trezeguet.

Branilec Willy Sagnol je v 104. minuti podal v kazenski prostor, kjer je kapetan Zidane z glavo streljal proti golu. Buffon je odbil žogo čez prečko.

V 107. minuti so Francozi izvedli zadnjo zamenjavo. Namesto Henryja je na igrišče prišel Sylvain Wiltord.

Neslavni konec Zidana

Francoski kapetan Zidane je v 108. minuti po prerekanju Martinezzija z glavo udaril v prsi. Sodnik Elizondo mu je po posvetovanju odločno pokazal rdeči karton. Zidane, ki se po tej tekmi poslavlja od nogometa, je tako neslavno končal svojo kariero. Francija je tako zadnjih enajst minut ostala z igralcem manj. Francoski navijači niso navdušeni, čeprav je bila kazen na mestu.

Zidane je končal tekmo zelo neslavno in nešportno
Zidane je končal tekmo zelo neslavno in nešportno FOTO: Reuters

Zaradi ugovarjanja pa si je v 112. minuti rumeni karton prislužil še Malouda.

Enajstmetrovke odločile prvaka

Podaljški niso prinesli zmagovalca, tako da se je finalna tekma končala z enajstmetrovkami. Prvi so streljali Italijani. Pirlo je zadel. Zadel je tudi Wiltord. Italijanski branilec Materazzi je povedel na 2:1. Strel Trezegueta se je odbil od prečke, a žal ne za črto gola. Za Italijo je nov gol zadel De Rossi. Abidal je zmanjšal razliko na 3:2. Del Piero je četrtič zatresel francosko mrežo. Sagnol je razliko zmanjšal na 4:3. Odločilni gol za zmago na svetovnem prvenstvi v Nemčiji pa je ustrelil italijanski branilec Grosso.