Poleti je seznam prednostnih energetskih projektov v Sloveniji dvigoval veliko prahu, saj so se pojavile informacije, da je na seznamu tudi projekt plinski terminal Žavlje. Slovenija je bila proti seznamu, saj je bil na njem kopenski plinski terminal v severnem Jadranu, s čemer se Slovenija ni mogla strinjati, saj je bilo to samo drugačno poimenovanje za projekt Žavlje.
Preostale države so seznam prednostnih energetskih projektov potrdile, Evropska komisija pa je takrat sporočila, da je zavezana k nadaljnjemu dejavnemu sodelovanju v pogovorih Slovenije in Italije.
Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor pravijo, da bo Evropska komisija predvidoma do 14. oktobra pripravila delegiran akt s seznamom projektov skupnega pomena. "Delegiran akt je dejansko dopolnitev zakonodajnega akta in ga pripravi Komisija, države članice pa pri tem nimajo več vloge," pravijo na ministrstvu. Tako bo komisija akt posredovala v pregled Svetu EU in Evropskemu parlamentu, ki pa ga ne moreta več sprejemati – lahko ga le potrdita ali zavrneta. "Slovenija torej ne bo glasovala več o seznamu," pravijo na ministrstvu.
V končni različici seznama bo kompromisna rešitev, ki sta jo dosegli Slovenija in Italija. Na ministrstvu pravijo, da dogovor predvideva, da bo lahko Italija določila lokacijo terminala samo v soglasju s Slovenijo. To v praksi pomeni, da terminal ne bo zgrajen na območju, ki bi mu Slovenija nasprotovala zaradi negativnih učinkov na slovensko ozemlje, kar je skladno z Resolucijo o strategiji za Jadran, ki jo je državni zbor sprejel leta 2009.
"Omenjeni dogovor je zlasti pomemben z vidika negativne okoljske presoje za postavitev kopenskega plinskega terminala v Žavljah in posledičnega nasprotovanja Slovenije, številnih civilnih iniciativ ter dežele Furlanije – Julijske krajine," še pravijo na ministrstvu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.