Kakšni so bili začetki 24ur.com?
Tako kot vsi začetki uspešnih zgodb – skromni.
Ste pred desetimi leti vedeli, da bo splet dobil take razsežnosti?
Ne. Če bi vedel, bi bil predrecesijski milijarder.
Česa se najbolj spominjate, ko se ozrete deset let nazaj?
Prve oblike 24ur.com. Zdela se mi je bombastična. Z današnjimi očmi seveda izgleda okorna in bi dobila slabo oceno.
Brez česa na spletu ne gre?
Pričakovanja uporabnikov spleta so širša od bralcev časopisov, poslušalcev radia in gledalcev televizije. Želijo in pričakujejo čim več in čim prej. Zato jim ponujamo dobro napisane novice, obogatene z videom.
Se televizija seli na splet?
Vsebine, ki jih spremljamo po televiziji, se vse bolj intenzivno selijo na splet. Ker gre za dve različni uporabniški izkušnji, moramo počakati, da se bosta prej v naših domovih združila osebni računalnik in televizor. Pa še teh bomo morali imeti več, da bodo vsi družinski člani dobili svoj del informacij, zabave in socialnih stikov.
Kaj bralcu ponuja video v živo? Ali bo v prihodnosti moč spremljati sleherni dogodek v živo prek videa?
Bog ne daj, da bi čisto vsako reč spremljali v živo prek spleta. Danes pa je video vsebinska obogatitev informativnih vsebin in dodaten kanal za televizijske vsebine.
Ali je oglaševanje, ki je za uporabnika največkrat moteče, nujno zlo? Kako ustvariti čim manj moteče oglaševanje?
Oglaševanje ni zlo. Je pa nujno, če želimo uporabnikom ponuditi različne vsebine in storitve. Uporabniško izkušnjo skušamo izboljševati, s tem pa tudi način, kako obiskovalcem prijazno ponuditi različne oblike oglasov, ki bodo učinkoviti za naročnika.
Kakšna je razlika med spletnim in ''klasičnim'' novinarjem? Gre še vedno za reciklažo novic? Ali spletni novinar postaja ''deklica za vse'': pisec, snemalec, fotograf v eni osebi?
Vsak medij zahteva določene veščine in spretnosti. Pri spletnem novinarju je vse združeno, zato tudi pričakujemo, da lahko postori čisto vse: napiše, posname in objavi.
Kaj menite o državljanskem novinarstvu? Ali to možnost na nek način ponujajo komentarji in forumi?
Komentarji in forumi omogočajo vključitev državljanov. In ob pomembnih, včasih čustvenih temah se tudi na naših portalih sprožijo rafali komentarjev. Seveda so naša pričakovanja ob tem zmeraj visoka, zato smo tudi razočarani, ko nekateri pisci uporabljajo neprimeren stil in jezik.
Vsak nov projekt zahteva dodatno delovno silo, tehnologijo in posledično denar. Kako veste, da je odločitev prava?
Pravilnost odločitve se potrdi šele skozi čas. Dotlej se pač opremo na to, kar premoremo: nekaj pameti in intuicije.
Kako in kje vse bodo čez deset let ljudje spremljali dogajanje na spletu?
Upam, da bo omrežna infrastruktura zdržala v naslednjih desetih letih, še posebej, ker bo delež videa na spletu skokovito naraščal. Več bo terminalov, prek katerih bomo lahko spremljali vsebine in ohranjali stike na spletu. Še vedno pa bo ključnega pomena, ali bo določena vsebina zanimiva in pomembna za uporabnika.
Kje so meje spleta? Bo kdaj dosegel ''neskončnost''? Kje bo splet čez deset let?
Nekateri v šali pravijo, da obstajata na internetu samo dve števili: neskončno in nič. Poglejte samo primer spletne pošte: dolga leta so uporabniki plačevali za dodaten prostor, s padanjem cen diskovja je najprej Google ponudil brezplačen en gigabajt, Yahoo pa je odgovoril z neomejenim prostorom za vašo pošto. Torej nič za neskončno. Po drugi strani pa je ''brezplačna miselnost'' internetu prirojena: ekonomija softvera namreč ustvarja cenejše stvari, zato sta nič in brezplačno njena končna cilja.
Kdaj ste bili najbolj ponosni na 24ur.com?
Najbolj ponosen sem bil na celotno ekipo 24ur.com, tako novinarsko kot razvojno, ko smo ob zadnji raziskavi MOSS prehiteli lokalni iskalnik Najdi.si in postali prva država, v kateri je vsebinska stran prehitela iskalnik. Ker se to ni zgodilo kar čez noč, ampak premišljeno, z veliko energije in odrekanja, sem bil vesel, da smo bili uigrani kot pravi orkester.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.