V Ribčevem Lazu v Triglavskem narodnem parku (TNP) so dokončno porušili hišo Darka Kuzmiča, ki je v njej bival skoraj 30 let. Z rušenjem so začeli že včeraj, ko so tudi odstranili azbestno streho, danes pa so delavci pod nadzorom dveh inšpektorjev odvažali material, ki je ostal po rušenju.
Kuzmič, ki je bil včeraj vidno pretresen, je bil danes sprva nedosegljiv po telefonu. Pozneje je povedal, da je prespal pri prijateljih, ki so mu ponudili prenočišče. Za zdaj še ne ve, kaj bo storil, do konca tedna pa naj bi svoje stvari prodal na javni dražbi.
Za jutri je občina Bohinj sklicala tiskovno konferenco, na kateri bodo povedali, ali bodo Kuzmiču lahko ponudili bivališče. Župan Franc Kramar je sicer že zagotovil, da mu je občina pripravljena pomagati v okviru svojih zmožnosti, podrobnosti pa naj bi pojasnil jutri. Kot so poročali v oddaji 24UR, se je Kuzmič s Kramarjem danes dogovoril, da gresta pogledat stanovanje na Gorjuše, v prostore nekdanje šole. Za začetek začasna rešitev, ki Kuzmiču pomeni ogromno, saj mu bo pomagala preživeti zimo.
Kramar sicer že dlje časa opozarja na problematiko nelegalnih gradenj na območju parka, ki jih v preteklih desetletjih ni bilo mogoče legalizirati. Že pred časom je dejal, da občina nima stanovanj, v katerih bi lahko bivali tisti, ki bodo po rušenju črnih gradenj v TNP postali brezdomci.
Na pobudo Bohinjcev je v pripravi tudi nov zakon o legalizaciji nedovoljenih gradenj, ki naj bi bil sprejet marca prihodnje leto in bi omogočil legalizacijo nekaterih objektov. Vendar bo za Kuzmiča in nekatere druge graditelje zakon prišel prepozno.
Ministrstvo za šolstvo: Kuzmič je 15 let vedel, da se bo moral izseliti
Slika pa le ni tako črno-bela, kot se je sprva zdelo. Oglasil se je namreč lastnik porušenega objekta in zemljišča – ministrstvo za šolstvo. Kuzmič je najmanj 15 let vedel, da se bo moral izseliti in da je gradnjo nemogoče legalizirati, pravijo. Namesto da igra žrtveno jagnje, bi bil lahko vesel, da je 30 let živel v brezplačnem najemu.
"Že ko smo konec devetdesetih let obnavljali dom, je bilo jasno, da upraviteljeve hišice, kjer je živel Kuzmič, ne bo možno legalizirati," pravi Dušan Blažin, vodja sosednje stavbe, počitniškega doma. "Po mojih podatkih ni nikomur plačeval najemnine, niti nobenih drugih prispevkov," dodaja.
Kuzmič pa odgovarja, da to ni res: "Plačeval sem položnice, najemnine pa res ne, ker sem se tako dogovoril z vodstvom, ko sem na začetku osemdesetih prišel v Bohinj."
Inšpektorje Kuzmič pričakal s prijatelji in podporniki
Včeraj so Bohinjci še pred prihodom inšpektorjev, policistov in delavcev pred Kuzmičevo hiško ob mladinskem domu, v katerem potekajo programi šole v naravi, postavili prireditveni šotor in pripravili hrano za praznovanje Kuzmičevega 60. rojstnega dne. Tako so pričakali inšpektorja, ki sta prispela v spremstvu policistov in mehanizacije za rušenje.
Inšpektorja so skušali prepričati, naj odloži rušenje do pomladi, ko naj bi bil sprejet zakon, ki bi omogočil tudi legalizacijo objektov v Triglavskem narodnem parku. "Prosimo za zdrav razum," so poudarili.
Inšpektor je pojasnil, da je, dokler novi zakon ni sprejet, v veljavi sedanji, zato odločbe o rušenju ne more odložiti. Poudaril je, da je odločba pravnomočna, da so vsa pravna sredstva izrabljena in da je treba po zakonu in predpisih odločbo izvršiti.
Policisti so poklicali okrepitve
Ker se Kuzmičevi prijatelji in podporniki ob prihodu inšpektorjev niso umaknili, je na prizorišče prišlo še več policistov. Ti so nato zbrane prepričali, da so se umaknili in inšpektorjema ter delavcem omogočili delo.
"Rušijo objekt, ki je zame življenjskega pomena. Iz mene bodo naredili brezdomca. Če je to logično, sem jaz nor. Črno na belem imam, da mi je bila hiša dodeljena," je bil ob dejanju inšpektorja nemočen Kuzmič, ki je pred začetkom rušenja iz hiše odnesel svoje stvari. "Romi so zaščiteni, barabe in medvedi tudi, jaz pa sem postal najbolj izigrana žival v Sloveniji," je dejal Kuzmič, ki je ugotovil, da pred zakonom nismo vsi enaki.
KOMENTARJI (3039)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.