Gospodarstvo

IMF znižal napovedi o rasti, predvsem zaradi držav v razvoju

Washington, 08. 10. 2013 16.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Gospodarska rast po svetu bo letos nekolko nižja, kot so jo analitiki napovedovali spomladi. Znašala naj bi malenkost manj kot tri odstotke, prihodnje leto pa naj bi bila le nekoliko višja. Evroobmočje bo letos še nazadovalo, prihodnje leto pa rastlo.

Poročilo so predstavili predstavniki IMF Thomas Helbling, Olivier Blanchard in Jörg Decressin.
Poročilo so predstavili predstavniki IMF Thomas Helbling, Olivier Blanchard in Jörg Decressin. FOTO: Reuters

Mednarodni denarni sklad je nekoliko poslabšal napovedi za globalno gospodarsko rast, ki naj bi bila letos le 2,9-odstotna, prihodnje leto pa 3,6-odstotna. Letošnja ocena je bila znižana za 0,3 odstotne točke, za prihodnje leto pa za 0,2 odstotne točke.

Razvita gospodrstva naj bi letos zrastla za 1,2 odstotne točke, v prihodnjem letu pa v povprečju dosegla dvoodstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). Ta pričakovanja so enaka tistim, ki jih je IMF objavil aprila.

So se pa poslabšali obeti za hitro rastoče trge in države v razvoju. Te države, med katere spadajo tudi t. i. gospodarstva Brics, naj bi letos zabeležile 4,5-odstotno rast, prihodnje leto pa 5,1-odstotno. To je za 0,5 oziroma 0,4 odstotne točke manj kot v predhodni napovedi.

Evroobmočje še naprej šibko

Gospodarska kondicija območja z evrom pa bo po ocenah IMF zaradi težav perifernih držav še naprej šibka, okrevanje pa mlačno. Letos naj bi se tako gospodarstvo evrskih držav skrčilo za 0,4 odstotka, prihodnje leto pa okrepilo za en odstotek. Napovedi se glede na april razlikujejo le za letos in so za 0,1 odstotne točke slabše.

Gospodarska rast
Gospodarska rast FOTO: Thinkstock

Rast naj bi v letu 2014 beležile vse članice z izjemo Slovenije in Cipra. Slovenski BDP naj bi se skrčil za 1,4 odstotka, ciprski pa za 3,9 odstotka.

Od najpomembnejših evrskih gospodarstev naj bi Nemčija letos zabeležila 0,5-odstotno rast BDP, kar je za 0,2 odstotne točke več kot v aprilski napovedi, prihodnje leto pa naj bi se gospodarstvo okrepilo za 1,4 odstotka (+0,1 odstotne točke).

Francosko gospodarstvo naj bi letos raslo po 0,2-odstotni stopnji (+0,3 odstotne točke), prihodnje leto pa za en odstotek (+0,1 odstotne točke).

IMF ostaja pri napovedi, da naj bi se italijanski BDP letos skrčil za 1,8 odstotka, prihodnje leto pa okrepil za 0,7 odstotka, so pa v skladu nekoliko bolj optimistični glede Španije. Letos naj bi se špansko gospodarstvo skrčilo za 1,3 odstotka (+0,3 odstotne točke), prihodnje leto pa okrepilo za 0,2 odstotka (+0,1 odstotne točke).

Hitro rastoče države bodo rasle še naprej, a počasneje

 

Kitajska in druge hitro rastoče države bodo še vedno rasle bistveno hitreje kot razvita gospodarstva, vendar pa bo rast po pričakovanjih IMF počasnejša od tiste, ki so je bile navajene v zadnjih letih.

Kitajska gospodarska rast naj bi bila letos 7,6-odstotna, prihodnje leto pa 7,3-odstotna. To je za 0,2 oziroma 0,4 odstotne točke manj kot v aprilski napovedi. Rast indijskega gospodarstva naj bi se z letošnjih 3,8 odstotka prihodnje leto pospešila na 5,1 odstotka, oboje pa je precej manj od prvotnih pričakovanj.

Brazilsko gospodarstvo naj bi letos in prihodnje leto raslo le po 2,5-odstotni stopnji, ruska rast pa naj bi se z letošnjih 1,5 odstotka prihodnje leto okrepila na tri odstotke. Glede na april je slabša predvsem napoved za letos, in to za eno odstotno točko.

Japonski IMF za letos napoveduje dvoodstotno rast BDP, vendar pa v skladu menijo, da bo ta prihodnje leto upehala na 1,2 odstotka, saj bo prišlo do zategovanja fiskalne politike. Napovedi so sicer bolj ali manj v skladu z aprilskimi.

Rast naj bi okrepile tudi ZDA

 

V približno enakih okvirih ostaja IMF tudi za ZDA. Po letošnjih 1,6 odstotka naj bi se rast prihodnje leto okrepila na 2,6 odstotka, pod pogojem, da bo konec političnih prepirov okrog proračuna in javnega dolga. IMF meni, da bo imelo kratkotrajno zaprtje ameriške vlade le majhne posledice, vendar obenem svari, da bo svetovna ekonomija utrpela resno škodo, če v ZDA ne bodo pravočasno dvignili meje javnega dolga.

IMF ocenjuje, da bosta na prihodnja svetovna gospodarska gibanja vplivali predvsem dve zadevi. Prva je pričakovano zategovanje ameriške monetarne politike, saj centralna banka že nekaj časa napoveduje umik stimulacijskih ukrepov, kar bo v ZDA zvišalo obresti in kapital se bo iz razvijajočega se sveta selil nazaj v gospodarsko najmočnejšo državo na svetu. To bi za strukturno šibkejša gospodarstva lahko predstavljalo veliko nevarnost.

Drugo tveganje je počasnejša rast Kitajske v srednjeročnem obdobju, saj drugo največje nacionalno gospodarstvo predstavlja motor svetovne ekonomije.

Brezposelnost še vedno povsod visoka

Stopnja brezposelnosti bo tako v razvitih državah kot na Bližnjem vzhodu in na severu Afrike ostala nedopustno visoka. V evroobmočju naj bi tako letos in prihodnje leto ostala nad 12 odstotki.

Med grožnjami za svetovno gospodarsko rast IMF izpostavlja tudi visok javni dolg v vseh razvitih državah in t. i. finančno razdrobljenost v evroobmočju. Evropa lahko težave prepreči z ozdravitvijo finančnega sistema in oblikovanjem bančne unije, rast pa si zagotovi z izvedbo strukturnih reform.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Komentiranje prepovedano
12. 10. 2013 14.29
Mene zanima samo TREND.
yarrick
10. 10. 2013 21.05
+1
Mene pa nekaj zanima; kako imajo lahko države, katere so zadolžene preko 100% bdp-ja in so hkrati rizične sploh gospodarsko rast? Povrh vsega pa je vprašanje kdo bo pripravljen posoditi ZDA svoj denar za nekako 0.5% obresti...meja zadolževanja gor ali dol, zda so že krepko preko meje vzdržnega zadolževanja, torej je dvig meje zadolžitve na dolgi rok samo še slabša rešitev kot pa ornk klestenje zapravljanja ameriškega socialno političnega sistema.Slej ko prej bo svet spoznal kakšne so zda in jim bodo obrnili hrbet.Takrat pa niti Qed ne bo več pomagal...
ONniON
09. 10. 2013 21.02
avstralija se je edina izognila recesiji leta 2009 in beležijo visoko rast
Obelixxx
09. 10. 2013 13.54
+3
Bananistan Slovenija. ha ha ha Dobrodošli v rdeče podalpske socialistične butale.
Cofar
09. 10. 2013 13.35
+1
kako lahko vsi tko sigurno napovedujejo kdaj bo rast in kdaj ne :) kje so bli pa vsi ti gospodje pred 10 leti in bi napovedoval da bo slo vse v minuse??? ne vem no, a so posvetu zaposleni sami jasnovidci. JSt vem, da nikoli v zivljenju ne bom vec toliko zapravljal kot se do pred 5 leti! Ko se je zacela tale financna kriza, se vsi malce nazaj drzimo. In tko bo po moje ostal za celo zivljenje! In od kot bo potem rast???
big_foot
09. 10. 2013 12.34
+1
Ah bo pa že Slovenija za bremzo da ne bo previsoke gospodarske rasti.
asdasdasd123123
09. 10. 2013 12.17
moram bi biti sredinec ki kaže navzgor xd
resssssss
09. 10. 2013 08.49
Mi smo spet v razvoju...
User620888
09. 10. 2013 07.47
+5
zakaj mora sploh bit fospodarska rast če država doseže stopnjo blaginje naj to blaginjo ohrani.Revež nima od gospodarske rasti nič
helvecijaner
08. 10. 2013 17.42
+4
Gdo sedaj laže IMF ali naša senca Merklove ??? Po njenem bomo 2014 že feštali njene uspehe, malo ueber morgen.