
V hrani za živali, ki je bila prodana v Slovenijo, ni bilo povišane ravni aflatoksina, je rezultate analize objavilo hrvaško ministrstvo za kmetijstvo. Ministrstvo je z informacijo o izvedenih ukrepih in negativnih rezultatih testiranja seznanilo Evropsko komisijo.
Ministrstvo je prejšnji petek iz Slovenije dobilo sporočilo o povišani ravni aflatoksina M1 v mleku na nekaterih mlekomatih v Sloveniji ter o analizi krme na kmetiji, s katere je prišlo to mleko. Rezultati so pokazali, da je bila v koruznem krmilu hrvaškega porekla raven aflatoksina B1 višja od dovoljene. Na hrvaškem ministrstvu pravijo, da dokumentacije z dokazi iz Slovenije še niso prejeli.
Hrvaška veterinarska inšpekcija je po prejemu obvestila iz Slovenije izvedla nadzor v podjetju, ki je dostavila krmilo v Slovenijo. Ugotovila je, da je bila s krmo dostavljena tudi spremljajoča dokumentacija z rezultati analize tega krmila, ki ni pokazala vrednosti aflatoskina nad dovoljeno mejo, navaja hrvaško ministrstvo.
Hrvaška inšpekcija je pri tem podjetju vzela tudi vzorce omenjenega krmila, analiza pa je pokazala, da ravni niso bile presežene. V enem vzorcu je bila količina aflatoksina B1 0,001 mg/kg, v drugem pa 0,002 mg/kg. Najvišja dovoljena vrednost je 0,02 mg/kg, tako da ta ni bila presežena.
Inšpekcija je še sporočila, da sistematično in kontinuirano izvaja preventivne ukrepe za preprečevanje pojavljanja aflatoksina v mleku, krmi in koruzi.

Umik in odpoklic mleka iz mlekomatov
Slovenska uprava za varno hrano je 29. januarja zaradi prisotnosti aflatoksina v mleku odredila umik in odpoklic mleka iz štirih mlekomatov v Ljubljani ter po enega v Kamniku in Mostah pri Komendi. Naslednji dan je bila obveščena o najdbi aflatoksina v mleku iz kmetije na Gorenjskem, ki je uporabljala koruzo hrvaškega porekla.
Analiza je v dveh vzorcih te krme odkrila presežene vrednosti aflatoksina B1. O neskladnih rezultatih so obvestili prodajalca koruze, ki je predložil distribucijsko listo prejemnikov oporečne koruze.
1. februarja so nato prepovedali oddajo mleka za javno potrošnjo 54 kmetijam, ki so molznice krmili s to koruzo. Izmed teh od 3. februarja prepoved velja še za tri kmetije, ostale so dokazale, da njihovo mleko ne vsebuje aflatoksina.
Uprava za varno hrano je po izvedenem nadzoru v vseh mlekarnah in zbirnih centrih za mleko odredila nekatere ukrepe, in sicer morajo imeti mlekarne in zbirni centri za vsako sprejeto kamionsko cisterno dokazilo, da v mleku ni preseženih mejnih vrednosti aflatoksina, odobreni obrati, ki proizvajajo mlečne izdelke izključno iz lastne surovine, morajo preveriti mleko na prisotnost aflatoksina, prav tako pa morajo skladnost dokazati tisti registrirani mlekomati, ki mleka ne oddajajo tudi v mlekarno oz. v zbirni center. O rezultatih morajo upravo za varno hrano obveščati dnevno oz. po prejemu neskladnih rezultatov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.