Komisar Evropske unije za širitev Štefan Füle je na posebni seji hrvaške vlade dejal, da Hrvaška izpolnjuje vse pogoje za članstvo v povezavi. V poročilu, ki ga je predstavil, je zapisano, da je Hrvaška izpolnila vseh deset nalog, ki so bile zapisane v prejšnjem poročilu, objavljenem oktobra lani, hrvaški mediji pa so jih poimenovali "deset božjih zapovedi".
Kljub pozitivnemu mnenju oblasti v Bruslju EU Hrvaški še vedno žuga zaradi korupcije. Komisija je prepričana, da bo Hrvaška 1. julija 2013 pripravljena na članstvo v EU. Vseh zavez v celoti na tej točki še ne izpolnjuje, a komisar Füle ji zaupa, da jih bo uresničila pravočasno. A od Hrvaške "pričakuje nadaljnje rezultate na področju pravne države, še posebej v boju proti korupciji", je dejal evropski komisar.
To še ni konec, je dejal hrvaški premier Zoran Milanović in dodal, da je Füle ves čas izvajal legitimen pritisk za njihovo dobro. "Čaka nas veliko denarja, vendar pa je Evropska unija alergična na razsipanje," je še povedal. "Iz srca hvala. Politike brez srca ni. Zahvaljujem se vsem, ki so si v zadnjih 20 letih, še posebej pa v zadnjih desetih letih, prizadevali za to. Vsem vladam, predsednikom in vsem uslužbencem, ki so zaslužni za največji del," se je glasila premierjeva zahvala.
Izpolnjene vse zahteve
Tako je Hrvaška izpolnila zahteve, povezane z ladjedelnicami Brodosplit, 3. maj in Brodotrogir, izboljšala učinkovitost pravosodnih mlinov in izvrševanje sodb, ustanovila komisijo za navzkrižje interesov, sprejela zakon o dostopu do informacij in strategijo o migracijah, dosegla cilje o zaposlovanju obmejne policije in sprejela zakonodajo za zagotovitev izvajanja zakonodaje o policiji ter izboljšala sposobnost prevajanja in revidiranja pravnega reda Unije.
Samo pri eni nalogi Komisija ni ocenila, da je že izpolnjena, temveč ugotavlja, da bo uresničena v zelo bližnji prihodnosti – vzpostavitev mejnih prehodov pri Neumu.
Pozitivna ocena bi morala zagotoviti ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe, podpisane decembra 2011, v vseh članicah Unije. Tega še niso storile Nemčija, Danska, Nizozemska, Belgija in Slovenija, ki je tik pred koncem procesa.
Po zastoju v hrvaških pristopnih pogajanjih zaradi vprašanja njene meje s Slovenijo se je tik pred ciljem na poti Hrvaške v Unijo zapletlo še zaradi Ljubljanske banke, saj je Slovenija ratifikacijo hrvaške pogodbe pogojevala z rešitvijo tega problema, ki je bil na koncu pospravljen v predal s podpisom posebnega memoranduma.
EU pozdravlja podpis memoranduma o Ljubljanski banki
Komisija je danes v poročilu "pozdravila" podpis memoranduma Slovenije in Hrvaške marca letos, ki opredeljuje "vzajemno sprejemljivo rešitev vprašanja prenesenih deviznih prihrankov zagrebške podružnice Ljubljanske banke".
Hrvaška je prva država, za katero je Unija zaradi slabih izkušenj z Romunijo in Bolgarijo uvedla poseben mehanizem nadzora v obdobju po podpisu pristopne pogodbe pa do polnopravnega članstva, v sklop katerega spada tudi današnje poročilo. Zato Zagreb računa na to, da posebnega nadzora po vstopu ne bo. A poročilo je Bruselj pripravil na pobudo članic in za članice Unije, ki imajo zadnjo besedo.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.