
Bivši naftni ruski tajkun Mihail Hodorkovski je dejal, da se ne bo vključil v politiko, hkrati pa tudi ne bo zahteval vrnitev sredstev njegove nekdanje družbe Jukos.
"Osebno ne bom sodeloval pri tem in ne bom imel nobenih interesov pri tožbi Jukosovih delničarjev glede njihovih sredstev. To vprašanje je za mene zaprto," je povedal v intervjuju iz berlinskega hotela za rusko televizijo Dožd.
Danes ob 13. uri pa je imel v Berlinu tiskovno konferenco, ki se jo je udeležilo veliko število novinarjev vseh svetovnih medijev. Njegova tiskovna predstavnica se je najprej zahvalila nekdanjemu nemškemu zunanjemu ministru Hansu-Dietrichu Genscherju, kanclerki Angeli Merkel in sedanjemu zunanjemu ministru Guidu Westerveleju in tudi ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Dejala je, da je tudi on zaslužen, da je Hodorkovski danes v Berlinu.
Tudi Hodorkovski se je najprej zahvalil svetovnim medijem, ki so izrazili veliko zanimanje, ko je bil prvič zaprt. Brez medijske pozornosti po njegovih besedah ne bi bil, kjer je. Za Genscherja in Merklovo je dejal, da sta imela zelo pomembno vlogo pri izpustitvi.
Takoj za tem pa je opozoril, da je v Rusiji še vedno zaprtih veliko političnih zapornikov. Pojasnil je, da se v prihodnosti ne namerava vračati v poslovni svet, ampak bo svoje napore usmeril v to, da po svetu ne bo več takšnih zapornikov. Sam sicer pravi, da se za oblast ne bo boril, upa pa tudi, da bo Putin držal svojo besedo in si ne bo premislil glede zagotovila, da ne namerava biti predsednik do smrti.

V Nemčiji lahko biva najmanj eno leto
Za zdaj ostaja v Nemčiji, saj se v Rusijo še ne more vrniti, Berlin pa mu je podelil enoletno vizo. Pred vrnitvijo v Rusijo mora rusko vrhovno sodišče potrditi sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice o njegovi prvi obsodbi, hkrati pa dodaja, da ni nobenih zagotovil, da bi lahko ob morebitni vrnitvi lahko spet državo zapustil.
Hodorkovski je dejal, da bi lahko že pred leti zaprosil za pomilostitev, pa tega ni storil, ker bi moral priznati krivdo. Šele zdaj so bile ustvarjene okoliščine, da mu tega ni bilo treba storiti. Ker, če bi to storil, bi potem za seboj potegnil še vse ostale, zaposlene v Jukosu, saj bi jih lahko obravnavali kot sodelujoče v kaznivih dejanjih.
Na vprašanje, ali bi morali po njegovem mnenju sedaj bojkotirati zimske olimpijske igre v Sočiju pa je dejal, da to ne bi bilo prav. Predvsem zato, ker so olimpijske igre praznik športa in ga ne bi smeli pokvariti. Je pa priznal, da igre predstavljajo tudi veliko priložnost za Putina, da si pridobi še večjo naklonjenost. Tudi to ne bi bilo dobro, je dejal.
Prvič je za možnost predčasne izpustitve izvedel 12. novembra, ko je o tem govoril s svojimi odvetniki.

Če bi dejal, da zamer ni, ne bi govoril resnice
Že prej je za omenjeno televizijo tudi pojasnil, da ga glede Jukosa zanima le, kaj bo z nekdanjimi zaposlenimi, kot je tudi njegov partner Platon Lebedev, ki je zaradi istih kaznivih dejanj, za katera je bil sam pomiloščen, še vedno zaprt v Rusiji.
Pojasnil je, da se je za vložitev prošnje za pomilostitev odločil, ko je izvedel, da mu ne bo potrebno priznati krivde. "Takšno priznanje za mene ni sprejemljivo, zaradi zelo praktičnega razloga," pravi Hodorkovski in pojasnjuje, da ne zato, ker bi se bal, kako bodo o tem poročali mediji, temveč zato, ker bi lahko v tem primeru vse zaposlene v Jukosu šteli za sodelavce organizirane kriminalne skupine, ker "Hodorkovski najprej ni plačal vseh davkov in je potem še kradel nafto".
Hodorkovski je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu poleg uradne prošnje za pomilostitev pisal tudi zasebno pismo, v katerem je nekdanji oligarh Putinu pojasnil svoje načrte za prihodnost. Poleg stvari, ki so že javne, je opisal tudi nekatere stvari, ki se tičejo njegove družine, hkrati pa ga prosil, če bi lahko ostale te tajne. Dodal je, da je Putinu hvaležen, ker tega ni objavil.
Na vprašanje, ali zaradi vsega skupaj v sebi nosi tudi kakšno zamero, pa je odgovoril, da ne bi govoril resnice, če bi dejal, da nima nobenih občutkov. "Vendar pa delam resno na sebi, zato ker sem vedno trdil, da je gledanje v preteklost nepotrebno," je pojasnil.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.