Zdravniki so Hestonu lani postavili diagnozo, da ima Alzheimerjevo bolezen, zato se je že v soboto vrnil v Kalifornijo, kjer se je pridružil drugemu znanemu konservativnemu Američanu s to boleznijo, nekdanjemu ameriškemu predsedniku Ronaldu Reaganu. Kljub bolezni pa je v soboto še vedno lahko dvignil nad glavo puško vrste winchester in izrekel rek s katerim se je zapisal v zgodovino. Heston je leta 2000 na konvenciji NRA prav tako dvignil puško in dejal, da mu jo bodo lahko vzeli le iz njegovih "mrzlih, mrtvih rok". Na mestu predsednika NRA ga je že nasledil nekdanji predsednik republikanske stranke v zvezni državi Iowi Kayne Robinson.

Charlton Heston je v svetu najbolj znan zaradi svoje skoraj pol stoletja dolge hollywoodske kariere, med katero je na filmskih platnih med drugim uprizoril Mojzesa v filmu Deset zapovedi, igral v naslovni vlogi v filmu Ben Hur in glavno v filmu Planet opic. V ZDA pa je zadnjih pet let postal še posebej znan kot javni predstavnik NRA, ki se je od leta 1997, ko je postal prvi podpredsednik, in leta 1998, ko je postal predsednik, ostro spopadal s prizadevanji administracije predsednika Billa Clintona, da bi omejili pravico do nošenja, posedovanja in uporabe strelnega orožja. Medtem ko je sprva NRA dejansko vodil izvršni predsednik Wayne LaPierre, pa je Heston postal obraz na televizijskih reklamah in govornik na političnih zborovanjih NRA, ki ji je v njegovem času uspelo povečati članstvo na več kot štiri milijone Američanov. Heston se je prav tako zelo izpostavljal v plačanih televizijskih oglasih proti pravici do splava.
NRA se je v času Clintonove administracije soočala s porastom nasprotovanja pravici do posedovanja orožja med Američani, še posebej po tragedijah na srednjih šolah, kot je bila Columbine. Vendar pa NRA ni nikoli izgubila svoje baze ameriških zanesenjakov in fanatičnih ljubiteljev strelnega orožja, med katerimi večina sicer spoštuje zakone, vendar se ji pridružujejo tudi manj zaupanja vredni ljudje. NRA je izredno dobro organizirana skupina, ki zna uveljaviti svoj politični vpliv, pri čemer se zanaša na ameriško tradicijo ljubezni do orožja, ki jo utemeljuje s svojevrstno razlago drugega amandmaja k ameriški ustavi. Medtem ko NRA in drugi ljubitelji orožja trdijo, da jim ta amandma zagotavlja pravico do posedovanja orožja, pa njihovi nasprotniki pravijo, da drugi amandma o tem ne govori, ampak dovoljuje le oboroževanje ljudskih milic v primeru, da bi se zvezna vlada v Washingtonu odpovedala in bi bilo potrebno braniti svobodo.
NRA je skoraj izključno organizacija ameriškega belega prebivalstva, ki v skladu s tem izdatno podpira republikanske politične kandidate. Poznavalci ji pripisujejo veliko zaslug za izvolitev Georgea Busha leta 2000 in prevzem popolne oblasti republikancev v kongresu po volitvah leta 2002. Člani NRA so politično dejavno prek lobiranja in z denarjem, leta 2000 pa se jim je skušal prikupiti celo demokratski kandidat Al Gore, ki se je zaradi tega nekoliko oddaljil od svojega šefa Billa Clintona. NRA je z uspešnim lobiranjem uspelo, da je predstavniški dom kongresa sprejel zakon o omejevanju tožb proti proizvajalcem orožja in trgovcem z orožjem, v primerih umorov. Predlog sicer še ni postal zakon zaradi nasprotovanja v senatu, vendar ima NRA večje ambicije. Trenutno si prizadeva za odpravo prepovedi trgovanja in posedovanja "napadalnega" orožja, to je avtomatskih pušk večjega kalibra.
NRA o sebi pravi, da se bori za pravice šprtnih strelcev in lovcev, vendar kritiki pravijo, da za lov na race in srne ni potrebno uporabljati avtomatskih pušk. V ZDA sicer nobena organizirana lobistična skupina noče popustiti niti za centimeter, ker se bojijo učinka domine. Strah jih je, da bi vsako najmanjše popuščanje pripeljalo do večjih izgub. Zagovorniki pravice do splava na primer zavračajo vlaganje obtožnic v primeru umora nerojenega otroka, če kdo ubije nosečo mater, zagovorniki pravice do orožja pa se bojijo, da bo prepovedi brzostrelk sledila prepoved pušk in pištol.
NRA je leta 1871 ustanovil polkovnik William Church skupaj z generalom Georgeom Wingateom, ki sta kot cilj organizacije zastavila promocijo in vzpodbujanje streljanja s puško na znanstvenih načelih. Oba častnika sta bila hudo razočarana, ker večina ameriških vojakov ni bila sposobna zadeti slona na deset metrov. Ustanovljena je bila v New Yorku, vendar njena baza izhaja z juga in srednjega zahoda ZDA. NRA je leta 1934 ustanovila svoj pravni oddelek, ki je skrbel za odbijanje napadov nasprotnikov orožja in je predstavljal osnovo za uspešno politično lobiranje do današnjih dni. Tudi zaradi uspešnosti NRA so danes ZDA polne paradoksov, kot je na primer to, da mladoletniki v večini držav ne smejo piti alkohola, s puško pa lahko streljajo po mili volji.