Naslovnica

Helsinški monitor bo tožil policijo

Ljubljana, 04. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).

Policisti so okoli 5. ure zjutraj vdrli v hišo Šukrije Bečića na Rakovi Jelši, pri katerem je takrat živelo osem bosanskih državljanov, ki delajo v Sloveniji. Okoli 50 oboroženih policistov, v civilu ali uniformah, večina pa maskiranih s črnimi maskami, je vdrlo v najete sobe delavcev, z njih so potegnili odeje in jih pričeli vleči iz postelje. S plastičnimi trakovi so jim zvezali roke ter jih dve uri pustili ležati na tleh, nekaj policistov pa jih je ustrahovalo tako, da so jim na glavo prislonili puškino cev.

Po končani preiskavi predmetov niso vrnili na svoje mesto, v nasprotju z zakonom jim niso dovolili prisostvovati hišni preiskavi, prav tako pa niso zagotovili z zakonom zahtevane navzočnosti civilnih prič. Po dveh urah so delavce odvezali ter jih peljali na policijsko postajo Vič, kjer so jim ukazali, naj tečejo v policijsko zgradbo. Po tem so jih izpustili, saj pri nikomer izmed njih niso odkrili nobene nezakonitosti, je povedala Miklavčič Predanova.

Vsi oškodovanci zagotavljajo, da imajo urejene vse potrebne dokumente za delo v Sloveniji, nekateri med njimi živijo v Sloveniji že več kot 20 let. Eden izmed ustrahovanih še čuti posledice policijskega zavezovanja, mati neke deklice pa je govorila o težavah s spanjem, ki jih ima njena hčerka po hrupnem obisku skupine zamaskiranih policistov.

Čeprav so policisti imeli nalog za hišno preiskavo, pa ni znan pravi razlog za udeležbo specialcev. Po nekih informacijah naj bi iskali ilegalce, po drugih pa Mevludina 195144edovića, ki ga policija zaradi različnih kaznivih dejanj išče že od lanskega leta. Pritožbo helsinškega monitorja policija že preučuje, do ugotovitve ali je šlo za nasilno ravnanje policistov, ki naj bi prekoračili pooblastila pa bo preteklo še nekaj časa, saj se bo zaradi velikega števila udeležencev postopek zavlekel.

HMS opozarja, da primer policijskega nasilja nad delavci iz drugih republik nekdanje Jugoslavije ni osamljen, saj se podobni vdori v spalnice tujih delavcev brez naloga za hišno preiskavo ali aretacijo dogajajo tudi v drugih delavskih domovih. Takšne akcije so izraz etnične diskriminacije, saj so bili nadlegovani delavci že pred osamosvojitvijo stalni prebivalci in državljani Slovenije. Ministrstvo za notranje zadeve jim je državljanstvo kasneje nezakonito izbrisalo, s čimer se je začelo administrativno etnično čiščenje, ki se zdaj nadaljuje s policijskim terorjem, pravi Miklavčič Predanova.

HMS še napoveduje, da bodo o incidentu obvestili veleposlaništva republik nekdanje Jugoslavije, Amnesty International v Londonu, Združenje za preprečevanja mučenja iz Ženeve ter Evropski komite za preprečevanje mučenja pri Svetu Evrope.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.