Protestno je odstopilo celotno vodstvo Komisije za preprečevanje korupcije. Na to, da so ostali brez šefov, so se odzvali tudi zaposleni na komisiji, ki so današnji petek označili za črni petek. Zapisali so, da so razočarani, da so ''razmere v Sloveniji, ki ne dovoljujejo komisiji opravljanja njenega mandata, tako slabe, da so pripeljale do odstopa vodstva KPK''.
Tako kot vodstvo tudi zaposleni na komisiji opažajo, da pri svojem delu vse prepogosto naletijo na popoln zid, ki ga ustvarijo namenoma togi odzivi na njihova opozorila in mnenjski voditelji, med drugim iz političnih vrst, ki jim ravno te razmere, na katere komisija opozarja, najbolj ustrezajo.
Zaposleni menijo, da bi moral biti kolektiven odstop oseb, ki so, ''vsaj po našem vedenju, osebe z maksimalno integriteto in etično naravnanostjo, bi moral biti znak za rdeči alarm celotni družbi''. Zaposleni obljubljajo, da si bodo po najboljših močeh še naprej trudili zatirati korupcijo.
Pahor vedel že v sredo
Predsednik republike Borut Pahor je v odzivu zapisal, da je bil neuradno z odstopom seznanjen že v sredo. Z vodstvom KPK je opravil večurni pogovor, a se, čeprav jih razume, z njihovim odstopom ni strinjal, saj je menil, da bi si morali ravno zaradi njihovih razlogov še naprej vztrajno prizadevati za potrebne spremembe, ki zadevajo pravno kulturo in pravno državo.
Kljub temu so člani senata vztrajali, da so prišli do roba zmožnosti, zato jih je predsednik prosil, da pripravijo celovit paket sprememb in dopolnitev zakonov, ki so po njihovem mnenju relevantni, na kar so tudi pristali. "V tem smislu si bom prizadeval, da bi v naslednjih mesecih pridobil podporo za obravnavo in sprejem predlaganih sprememb, ker bi to poleg imenovanja novega senata komisije omogočilo tudi njegovo uspešnejše prizadevanje za preprečevanje korupcije," je pojasnil Pahor.
Ko bo preučil veljavno zakonodajo in se seznanil z vsemi potrebnimi dejstvi, se bo odločil o nadaljnjih postopkih, ki bodo omogočili čimprejšnje delovanje komisije. Pravi, da se zaveda nekaterih pravnih dilem ter dejstva, da je pri imenovanju novega senata v celoti vezan na seznam kandidatov, ki mu ga predloži petčlanska izbirna komisija, v kateri so po en predstavnik vlade, državnega zbora, kvalificiranih nevladnih organizacij, sodnega sveta in uradniškega sveta.
"Prizadeval si bom, da bo senat komisije imenovan čim prej ter da bodo v njem zaupanja vredne osebnosti, ki bodo neodvisno in suvereno opravljale svojo pomembno dolžnost," je zapisal na koncu in obljubil, da bo javnost s svojimi odločitvami obveščal sproti.
Bratuškova si želi, da bi senat ponovno premislil
Tudi predsednica vlade Alenka Bratušek je v odzivu obžalovala odločitev vodstva KPK, hkrati pa zapisala, da je komisija do danes opravila veliko delo, zato tudi težko razume odstop iz protesta ali nemoči. Pravi, da je imela njena vlada s KPK vedno odprt dialog, še posebej aktivno pa naj bi s komisijo sodelovali pri pripravi zakona o slovenskem državnem holdingu na ministrstvu za finance.
Bratuškova pravi, da je treba vsa opozorila KPK jemati zelo resno. "Želim si, da bi senat glede odstopa ponovno premislil in nadaljeval začeto delo. Slovenija je na težki poti gospodarskega in moralnega okrevanja, zato ne smemo obupati na pol poti," je zaključila.
Veber: Sodelovali smo dobro
Predsednik DZ Janko Veber je presenečen, saj bo to po njegovem mnenju zagotovo upočasnilo reševanje težav s korupcijo. Pravi, da sta državni zbor in komisija v zadnjem času dobro sodelovala in dosegla velik premik. Med drugim so oblikovali zakonske rešitve za financiranje političnih strank in kampanj, intenzivno so potekali tudi pogovori glede poročila Greco.
Na vprašanje, kje je največje leglo korupcije, pa je odgovoril, da ima tako v Sloveniji kot zunaj nje neoliberalna politika izjemen ali pa vse večji vpliv. Delovanje te je po njegovih besedah usmerjeno tako, da si želi čim manj regulatornih organov, a se je treba temu primerno odzvati in se zoperstaviti. Ta "greh" bi po njegovem mnenju presekali z učinkovitim nadzorom nad finančnimi tokovi.
Policija razume in obžaluje, vrhovno sodišče pa je zaskrbljeno
Tudi policija obžaluje odstop senata KPK. "V zadnjih letih je KPK predstavljala vodilno institucijo v boju zoper korupcijo in je opozorila na številne probleme v državi in tudi nakazala rešitve zanje," opozarjajo v policiji in dodajajo, da je bilo sodelovanje s KPK odlično.
Tiskovna predstavnica policije Vesna Drole je zapisala, da je policija v sodelovanju s KPK uspešno izvedla številne preiskave, kar je zagotovo pomenilo pozitiven premik v javnosti pri vrednotenju uspešnosti v boju proti korupciji. Policija sicer izraža solidarnost s člani KPK in razumevanje do razlogov, ki so jih privedli do odstopa. "Iskreno upamo, da bodo vodilne strukture v državi razumele pomen razlogov za odstop in tudi one bolj odločno stopile v boj proti korupciji," so poudarili v sporočilu za javnost.
"Gotovo bi ustavitev ali prenehanje delovanja KPK pomenilo korak nazaj v omejevanju korupcije v Sloveniji in upamo lahko, da bo institucija še nadalje izvajala svoje poslanstvo tako kot do sedaj," so še sporočili s policije in zagotovili nadaljnjo polno podporo. "Še kako se zavedamo, kaj pomeni enotno delovanje vseh organov, ki se po vsebini dela soočajo s fenomenom korupcije," so dodali.
Na vrhovnem sodišču so ob odstopu senata KPK izrazili zaskrbljenost nad stanjem v družbi in opozorili, da ciljno usmerjeni napadi na nadzorne in druge državne institucije dobivajo nevarne razsežnosti, ki terjajo resen in takojšen "razmislek o primernosti prevlade političnega nad strokovnim diskurzom v vseh segmentih družbe ter o tem, kaj kot država sploh želimo".
Politiki naj se pogledajo v ogledalo
Generalni sekretar društva Integriteta Vid Doria pa je dejal, da to odraža dejansko stanje v Sloveniji. Kot je dejal, "se namreč pričakuje odgovornost organov pregona in neodvisnih nadzornih institucij, ne pa tudi odgovornost tistih, ki sprejemajo in kreirajo celoten sistem". To tudi očitno kaže, da neke neodvisne nadzorne institucije ne morejo delovati v skladu z etiko, integriteto in transparentnostjo, saj jih praktično politika konstantno onemogoča, meni Doria.
Prepričan je tudi, da v Sloveniji drastično primanjkuje odgovornosti. "Tu gre apel politikom, naj končno pometejo pred svojim pragom in se pogledajo v ogledalo, saj so oni tisti, ki bi morali sprejeti sistemske ukrepe na različnih področjih, zato da bi lahko Slovenija normalno delovala naprej."
Predsednica društva Simona Habič pa odstop vodstva KPK razume kot zadnje opozorilo, da naj politiki in nosilci funkcij sprejmejo odgovornost za slabo stanje v državi. "Prelaganje odgovornosti za rešitve na institucije nadzora in organe pregona in pričakovanja, da bodo te rešile vse probleme v družbi, je absurdno za zdravo demokracijo," opozarja. Prepričana je, da politika stalno onemogoča normalno delovanje neodvisnih institucij tako, da jim znižuje sredstva za delovanje in nad njimi izvaja politične in osebne pritiske. Ob tem je poudarila, da je izjemno pomembno, da se ohranita samostojnost in neodvisnost KPK, "še posebej v luči trenutnih razmer, ko bi nekateri najraje dosegli ukinitev tega organa".
GZS obžaluje odstop
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) obžaluje odstop vodstva Komisije za preprečevanje korupcije. Menijo, da to simbolizira tragičnost razmer v Sloveniji. ''Očitno celo tako odločno vodstvo KPK ni zdržalo vseh pritiskov, ki so se v zadnjih mesecih zgrnili nanj,'' dodajajo v GZS, a na KPK so poudarili, da niso odstopili zaradi pritiskov.
GZS poziva vse pristojne, da se mora boj proti korupciji v Sloveniji stopnjevati, ne le nadaljevati. V razmerah odstopa vodstva tako pomembne ustanove je odgovornost vseh, ki bodo soodločali o novem vodstvu KPK, izjemnega pomena. ''Če ne bomo v Sloveniji zagotovili osnovnega spoštovanja do takšnih ustanov, ne bomo mogli zgraditi novega, nujno potrebnega zaupanja v družbi,'' so še sporočili z GZS.
Virant: Komisija je opravila orjaško delo
Z mestne občine Ljubljana so sporočili, da se ljubljanski župan Zoran Janković, pri katerem je KPK ugotovila korupcijo, danes najverjetneje ne bo odzval, ker ima druge obveznosti. Se je pa odzval vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, ki je dejal, da v stranki obžalujejo odstop. Poudaril je, da je škoda, da ni šla KPK pogumneje naprej s tistim, kar je začela, a opozoril, da je odstopiti najlažje. Hkrati dodaja, da ima vodstvo KPK še vedno čas, da si premisli, v tem primeru bi imela pri tem tudi vso podporo PS.
Vodja poslancev PS je pohvalil tudi delo policije, tožilstva in sodstva. Tisti, ki v državi podpira korupcijo, pa ima po njegovi oceni ali probleme v svoji glavi ali pa enostavno ne razume, kaj korupcija je.
"Odstop vodstva KPK je gotovo opozorilo, da je proces očiščevanja slovenske družbe in politike zastal. Želim si, da najdemo moč za nove korake v pravo smer, saj se nam čas izteka," je bil v odzivu kratek prvak SD Igor Lukšič. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa meni, da je odstop "resen signal javnosti, da je s korupcijo v državi nekaj hudo narobe". "Danes ni padla protikorupcijska komisija kot institucija, ampak je senat izgubil voljo ali pa upanje, da se lahko kaj spremeni," je dejal Han.
Predsednik DL in notranji minister Gregor Virant meni, da je odstop vodstva KPK izjemno skrb vzbujajoč dogodek. Po njegovem mnenju glavno odgovornost za odstop nosijo tisti politiki, ki so sistematično rušili avtoriteto komisije, jo diskreditirali in zaničevali njene odločitve.
Virant je v sporočilu za javnost zapisal, da je odstop "zlovešče znamenje nevarnosti, da bo v Sloveniji lopovščina zmagala nad poštenjem". "Tega državljanke in državljani Slovenije ne smemo dovoliti," poziva. Ob tem je poudaril, da je komisija pod sedanjim vodstvom opravila orjaško delo pri razčiščevanju korupcije.
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je na Twitterju zapisala, da razume ''frustracijo KPK, posameznih ministrov in drugih ... a oditi je najlažje, žal''.
DeSUS: Komisija je bila zelo pogumna
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pravi, da je odstop članov senata protikorupcijske komisije pač njihova odločitev, ki njega ne moti. V izjavi novinarjem je dejal, da ni nič narobe s tem, da KPK dregne tudi politične akterje, a da bi morda morala tudi v lobije v ozadju. Ocenil je še, da ima komisija morda zakonsko premalo opredeljene pristojnosti.
Jurša meni, da je bilo zelo pogumno, ko je KPK dregnil v nekdanjega predsednika vlade Janšo in nekdanjega predsednika največje stranke Jankovića. "To so odločilne poteze, a bi morda res morala več storiti v ozadju," je dejal Jurša. To je sicer po njegovih besedah lažje povedati, a težje storiti. "Morda pa se je KPK preveč ukvarjala s preprostimi zadevami in manj s konkretnimi," razmišlja.
Pojasnil je še, da je pred prihodom v DZ menil, da je v državi zelo malo korupcije. A sedaj, kot priznava, vedno bolj ugotavlja, da obstaja in da jo je treba vsak dan izkoreninjati. Hkrati pa se je vprašal: "Ali mi vodimo postopke javnega naročanja? Ne, jih ne," je dejal in se vprašal, kako bi lahko v DZ koruptivno deloval. Pri glasovanju pa ima, kot je poudaril, le en glas.
SDS: Ključna naloga komisije je bila zrušiti vlado Janeza Janše
Predsednik SDS Janez Janša je na Twitterju zapisal, da je KPK raje odstopila, kot da bi preiskala korupcijo v bankah in Mestni občini Ljubljana. "Celo pri letalskih kartah @gregor_virant ni šlo. Kriva seveda opozicija," pravi. Ob tem tudi ugotavlja, da je "v totalitarnem ozračju Janševe vladavine" KPK očitno lahko uspešno delala, "v sproščenem demokratično socialističnem okolju F21 in vlade Alenke Bratušek pa nekako ne gre?" Janša je dodatno na Twitterju zapisal, da je KPK slovenska posebnost, tako kot Forum 21, in da ne obstaja nikjer v EU. Nato pa še: "Gre kdo stavit, da je bila današnja patetična farsa na KPK namenjena tlakovanju poti za vstop vojakov F21 v strankarsko politiko?"
Vodja poslanske skupine SDS Matjaž Tanko pa je v izjavi za javnost dejal, da so bile pred KPK očitno zahteve, ki jim ni bila kos. Pri tem je omenil korupcijo v bančništvu in zdravstvu. Sicer pa meni, da je odstop dober, hkrati pa po njegovem mnenju lahko pričakujemo "bolj smiselno zakonsko določitev prerazporeditve pristojnosti drugim organom". Pozval je namreč k ukinitvi komisije. Po mnenju SDS protikorupcijska komisija ni razkrivala nobenih imen pri nepravilnostih v bančništvu, zdravstvu ali pravosodju, slišati pa da je bilo doslej le dve imeni - Janša in Janković. Pri tem je Tanko dodal, da je bila ključna naloga komisije zrušiti vlado Janeza Janše, škodo, ki jo je komisija povzročila, pa bomo plačali vsi.
Bogovič zagotavlja, da ni koruptiven
Predsednik SLS Franc Bogovič je izpostavil, da smo v tednu, ko se odstopi iz obupa ali protesta kar vrstijo in ko se v tovornjakih vozi gotovina iz države. Ugotavlja, da je "v naši državi res nekaj hudo narobe", a to po njegovi oceni ni le nezaupnica politiki, temveč zlasti nedelovanju organov pregona in pravosodja.
Ob tem je spomnil na vrsto procesov, ki so se na področju policije, tožilstva in pravosodja izjalovili. Strinja se, da je politično-gospodarskih "spreg" v ozadju očitno veliko, vendar pa se v to ne posega. Velika težava je po njegovih besedah tudi v samem uradništvu, zakonodaja na področju zaposlovanja vodi "v preveliko zaščito ljudi". "Z dobrimi odvetniki velikokrat tudi več kot očitni kriminalci nadigrajo cel represivni sistem," je še opozoril Bogovič.
Glede odgovornosti politike, na katero je s prstom pokazal KPK, pa je dejal, da v SLS ne komentirajo odločitev KPK in sodišč, pri tem pa bodo tudi ostali. Poudaril je, da je ocena, da so vsi politiki koruptivni, zagotovo napačna. Zase zagotavlja, da ni koruptiven, kot politik pa tudi ne more nikogar obsoditi. Je pa še opozoril na sprejemanje sistemske zakonodaje v DZ po nujnem postopku, saj je tak način delovanja po njegovem mnenju neodgovoren in lahko postane hote ali nehote gojišče korupcijskih zadev.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je v odzivu zapisala, da je odstop resno opozorilo in resen alarm za vse, tudi za organe pregona. "Če odstopi minister zaradi tega, ker je nemočen in ne more zmagati pri boju s korupcijo in če odstopi celoten senat KPK, potem je to jasen znak, da je v državi nekaj hudo narobe. Če nekdo odnaša denar iz države in se mu pri tem nič ne zgodi, se nam slabo piše," opozarja Novakova.
Popovič ne razume protesta komisije
Oglasil se je tudi koprski župan Boris Popovič, proti kateremu je pred časom KPK zaradi utemeljenega suma kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije uvedla postopek nadzora nad premoženjskim stanjem ter v okviru tega konec oktobra z njim tudi opravila pogovor.
Popovič ne razume, proti komu lahko komisija protestira. Prepričan je, da je narod tisti, ki protestira proti komisiji in proti vsem organom, ki izigravajo ljudi in govorijo eno, delajo pa drugo, svoje funkcije pa ne opravljajo tako, kot bi morali.
KOMENTARJI (2560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.