Današnjo sejo sveta Pozitivne Slovenije (PS) so zaznamovali odzivi na ugotovitve protikorupcijske komisije o ravnanju predsednika Zorana Jankovića in premierja Janeza Janše.
Janković je članom sveta stranke ponudil, da zaradi očitkov protikorupcijske komisije glasujejo o njegovem položaju na čelu stranke, vendar so glasovanje soglasno zavrnili, češ da za to ni nobene potrebe.
Janković, ki je sicer že popoldne pojasnil, da ne namerava odstopiti, je bil tega izjemno vesel. "Prosil sem svet stranke, naj glasuje o tem, ali še imam njihovo zaupanje ali ne, a v razpravi je bilo soglasno odločeno, da ne želijo glasovati o tem," je dejal.
Svet stranke je po besedah vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja zavrnil odločanje o Jankovićevem položaju na čelu stranke po daljši razpravi, s čemer mu je nesporno pokazal podporo. Prav tako so člani sveta s tem dali vedeti, da poročilo protikorupcijske komisije ne obravnava nobenih kaznivih dejanj, temveč govori o prekršku, je pojasnil Möderndorfer.
Zadeva tako po njegovih besedah ni končana, komisija bo nadaljevala s tem postopkom ter "bo možno dokazati, da so trditve lahko tudi drugačne, kot jih ugotavlja".
V soboto kongres
Svet stranke je danes potrdil tudi dnevni red, datum in uro sobotnega kongresa, ki bo v Ljubljani. S tem so opravili vse postopke, ki jih mora svet stranke pred kongresom.
Po Jankovićevem mnenju je najbolj pomembno, da so se odločili nadaljevati s kongresom, saj je temeljna listina PS – Slovenija 2020 "izjemno dobra in je lahko rešitev za našo državo". V soboto bodo o gradivu, v katerem stranka zagovarja pravno državo, poglobljeno razpravljali. "Tudi jaz jo zagovarjam. Naj pravna država opravi svoje delo in dopusti možnost, da se nekdo brani. Da imam tudi jaz človekove pravice. Ali bom moral iti k varuhu človekovih pravic," je bil oster Janković.
Svet stranke je danes obravnaval še nekatere druge aktualne politične teme, kot je zbiranje podpisov za razpis referenduma o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, izbor nove varuhinje človekovih pravic in predloge ustavnih sprememb.
Tako so podprli vsebinske cilje ter prizadevanja pobudnikov za referendum o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti v smeri ohranitve javnega zdravja, njegove kakovosti in enake dostopnosti. Ob tem pa so se odločili, da se stranka glede na svojo načelno odločitev, da referendumov ne bo podpirala, ne bo aktivno vključila v zbiranje podpisov za referendum in odločitev o sodelovanju pri zbiranju podpisov prepušča odločitvi posameznikov. Vlado in ministra za zdravje pa so pozvali, da s pobudniki referenduma poišče ustrezne rešitve in s tem prepreči začetek razpada javnega zdravstva.
Izrazil so tudi podporo verjetni kandidaturi Vlaste Nussdorfer za varuhinjo človekovih pravic.
Glede sprememb ustave pa so sprejeli stališče, da v času krize ni primerno podpirati hitrih sprememb ustave v delu, ki govori o referendumih, ki niso v skladu s stališči strokovne komisije imenovane v državnem zboru.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.