Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela že nekaj ur razpravljajo le o vloženem dopolnilu, ki povzema današnji sistem sklepanja pogodb o zaposlitvi za določen čas. Sindikati so zaradi nepričakovanega amandmaja delodajalce obtožili pogajalske nekorektnosti.
Kot je pojasnil izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko, je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve minuli četrtek pri DZ vložilo tudi dopolnilo, ki se nanaša na zaposlovanje za določen čas in nima nič skupnega z edino doslej prestavljeno rešitvijo.
Potem ko je bilo v predlogu zakona o delovnih razmerjih (ZDR) sprva predvideno, da bi lahko delodajalec sklenil pogodbo za določen čas za isto delo za največ dve leti, vloženo dopolnilo omogoča, da bi to veljalo le za sklepanje pogodb z isto osebo, kot je to urejeno že v obstoječi zakonodaji. Delodajalec bi tako lahko na istem delovnem mestu za manj kot dve leti zaposloval različne delavce in tako verižil pogodbe za določen čas, je posvaril Zorko.
Iz ZSSS so pozneje v sporočilu za javnost spomnili, da je bil leta 2011 delež zaposlitev za določen čas med sklenjenimi pogodbami o zaposlitvah kar 83,7-odstoten in da je vlada na osnovi teh podatkov kot enega glavnih ciljev reforme trga dela izpostavila prav boj zoper segmentacijo trga dela.
"A kakor je videti, se je pet minut pred dvanajsto v vsej svoji luči pokazal gospodarski lobi z delodajalske strani," so poudarili. "Delodajalci so v zaključni fazi pogajanj odvrgli pogajalsko korektnost in pokazali svoj resnični interes v boju proti segmentaciji trga dela," so dodali.
Kljub drugačnemu pogajalskemu dogovoru delodajalci po njihovih besedah želijo ohraniti določbo ZDR, ki v praksi omogoča "višje število pogodb o zaposlitvi za določen čas, s tem pa nadaljnje izkoriščanje delavcev in pritisk na pravice delavcev", so prepričani.
"Zaključek je torej jasen – delodajalci so odvrgli maske in se zavili v ozek interes po povečanju prožnosti in nižanju pravic dela," so zapisali.
Ob tem so razočarano ugotovili, da ta interes delijo tudi nekatere politične stranke. Kot so pojasnili, je tudi DL minuli teden predlagal dopolnilo, ki ohranja sedanji način zaposlitve za določen čas.
"Če se delodajalci v primeru pogodb za določen čas sprenevedajo, pa so neki drugi del segmentacije trga dela popolnoma spregledali," so še poudarili v ZSSS. V tej luči so omenili nereševanje problema t. i. "lažno samozaposlenih", torej oseb, ki so formalno samozaposlene, realno pa še vedno opravljajo delo pri istemu delodajalcu, ki se po novem imenuje naročnik. Njihovo število naj bi se v zadnjih letih močno zvišalo.
"Na ZSSS smo zato pripravili konkretne predloge zakonodajnih sprememb, za katere upamo, da jim bodo predstavniki vlade sledili. Delodajalci pač nič," so bili kritični. Posebej razočarani so nad Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, katere gradbinci so priznali, da so samostojni podjetniki pogosto postali prisilno, pri čemer so zaradi ponujanja storitev pod ceno pogosto pristali v težavah.
Nezadovoljni tudi delodajalci
Nezadovoljni so na današnja pogajanja prišli tudi delodajalci. Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je ocenil, da je iz v četrtek vloženih dopolnil razvidno, da predlagana reforma trga dela ni prava reforma, temveč predstavlja le "neke spremembe, popravke".
Po njegovih besedah sta zanje še vedno odprti vprašanji, kot sta plačan odmor za malico in dodatek na delovno dobo.
Čas za dogovor socialnih partnerjev se izteka
Kot omenjeno, je v četrtek potekel rok za vlaganje dopolnil. Do seje oz. na seji matičnega parlamentarnega odbora lahko vlada in parlamentarne stranke vlagajo le še dopolnila na že vložene amandmaje, s čimer lahko na primer spremenijo omenjeno dopolnilo v zvezi z zaposlovanjem za določen čas. Člene, ki do četrtka niso bili dopolnjeni, med njimi sta tudi plačan odmor za malico in dodatek na delovno dobo, pa lahko na seji z dopolnili odpre le še odbor. Po drugem branju na odboru teh členov ne bo več mogoče spreminjati.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.