V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pravijo, da imajo gostinci velik interes, da se obseg sive ekonomije zmanjša. Tudi oni se želijo zaščititi pred nelojalno konkurenco, a v zadnjih dneh so sami postali tarča gonje. Podpredsednik sekcije za gostinstvo in turizem OZS Drago Delalut pravi, da je "takšna gonja nad legalnimi subjekti povsem napačna pot, saj je problem sivo polje gospodarstva". "Država naj torej najprej naredi red na tem področju in poostri nadzor nad 'šušmarji', ki poštenim gostincem predstavljajo nelojalno konkurenco," je dejal Delalut.
Tudi predsednik sekcije Mate Matjaž je zgrožen nad potezami davčnih inšpektorjev in carinikov. "To je krivično, kar počnejo! Gostince prikazujejo kot največje kriminalce, saj se vse dogaja kot v kakšnem akcijskem filmu," je povedal.
Dejal je, da je škoda, ki jo s tem početjem naredijo gostincem in turizmu, nepopravljiva. "Samo pomislite, kaj si mislijo o nas gostje in turisti, ko vidijo inšpekcijski nadzor v slogu kavbojev in Balkancev," je povedal.
Tako v OZS inšpektorje in carinike pozivajo, da se nadzori opravijo bolj prijazno in na način, ki ne bo povzročil dodatnih nevšečnosti gostincem. "Tudi izjave davčnih inšpektorjev, še preden je postopek končan, so povsem neupravičene in krivične," so dodali.
OZS je že pred časom opozoril, da bi se morali problema sive ekonomije lotiti drugače. Po oceni OZS je v Sloveniji 200.000 potencialnih "šušmarjev", ki občasno ali stalno opravljajo delo na črno. Po njihovih besedah gre večinoma za brezposelne osebe in tiste z najnižjimi dohodki, ki si služijo kruh tudi z delom na črno. "Gostinskih obratov je v Sloveniji zgolj 2.737, a se prav gostince prikazuje kot največji problem na področju sive ekonomije," so poudarili.
Gostinci so avgusta in septembra plačali 18 odstotkov več davka kot lani.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.