Gospodarstvo

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži

Ljubljana, 14. 10. 2022 19.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Vlada začasnemu zadržanju septembra sprejete embalažne uredbe nasprotuje.
Vlada začasnemu zadržanju septembra sprejete embalažne uredbe nasprotuje. FOTO: Shutterstock

Vlada v mnenju o postopku, ki se nanaša na 1. in 2. člen novele uredbe, ustavnemu sodišču predlaga, da predlog za začasno zadržanje uredbe zavrne ter da v celoti zavrne očitke o neustavnosti, so iz vlade sporočili po današnji dopisni seji. Meni namreč, da bi zadržanje teh členov ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa je ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

"Pobudnik v svojem predlogu za začetek postopka za oceno ustavnosti navaja, da pobudo vlaga iz razlogov, ker določbe posegajo v pravice in pravne interese pobudnika in tako neposredno vplivajo na njegov pravni položaj," so pojasnili na vladnem uradu za komuniciranje. Po mnenju vlade je pobuda neutemeljena.

Spremembo uredbe o embalaži in odpadni embalaži je sicer vlada sprejela septembra. Nanaša se na metodologijo izračuna deleža odpadne embalaže, za katerega mora v skupnem sistemu proizvajalčeve razširjene odgovornosti posamezna družba za ravnanje z odpadno embalažo zagotoviti ravnanje v imenu proizvajalcev, ki so jo pooblastili za izpolnjevanje obveznosti.

Glede na spremenjeno dinamiko med posameznimi koledarskimi leti, kot so spremembe pogodbenih obveznosti ter različne količine dane embalaže na trg v Sloveniji v posameznih trimesečjih, se deleži pobiranja odpadne embalaže pri izvajalcih javnih služb zbiranja in obdelave komunalnih odpadkov od oktobra izravnavajo vsako trimesečje sproti. Prej je namreč prihajalo do polletnega zamika med poročanimi podatki in obveznostmi pobiranja odpadne embalaže v izračunanih deležih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
14. 10. 2022 21.19
+3
Pa kaj ima to z ustavo in nepomembnimi stroški!? Za premik neke embalaže ; še zlasti iz urbanega okoljs je dovolj odlok in žegn župana ! To da se ustava ukvarja z smetmi je nezaslišano
Banion
14. 10. 2022 21.13
-2
te plastenke so še premalo obdavčene, mineralne vode donat sploh ne moreš kupti v plastenki, radensko še lahko. Kaj vam to pove?
16. 10. 2022 10.15
+1
Donat kupujemo v plastenki! Zamenjaj trgovino in se prepričaj.
Rafael Kramar
16. 10. 2022 14.22
Mislim, da je lapsus - steklenice/plastenke
Delavec_Slo
14. 10. 2022 20.31
+6
A so plastenke v slo že vračljive- ne no kaj pa delate zeleni, spet sedite na davkoplačevalskih plečih
Rafael Kramar
16. 10. 2022 14.25
+1
Ja, veš da!? Dajmo še olagume na kavcijo, tega še celo hrvati nimajo...
ata_jez
14. 10. 2022 20.11
+9
To je bistvo teh 'zelenih' zakonov! Z nesmiselnimi potezami povečati birokracijo in stroške, dejanski odpadki pa sploh niso pomembni in so žrtev naključnih samovžigov. :-(