Od lani se je Slovenija povzpela za dve mesti, izboljšala pa je tudi oceno, in sicer si je od možnih 100 točk prislužila 62,7 točke oz. eno več kot lani. S tem rezultatom se Slovenija uvršča med "zmerno svobodne" države.
Lestvico gospodarske svobode vsako leto sredi januarja objavljata ameriška ustanova Heritage Foundation in časnika Wall Street Journal. Tokratna je jubilejna, saj sta jo sestavila že 20. zapored, avtorji pa po vsem tem času opažajo, da je gospodarska svoboda ponovno v porastu. "Nadoknadenega je bilo veliko zagona, izgubljenega v preteklih petih letih," so zapisali v sporočilu za javnost.
Na vrhu ni sprememb, Hongkong je že 20. leto zapored suvereno osvojil prvo mesto, sledi mu Singapur, oba pa sta svoji oceni v primerjavi z lanskim letom še nekoliko izboljšala. Za uvrstitev posamezne države na lestvico se ocenjuje 10 gospodarskih svoboščin - od premoženjskih pravic do podjetništva.
Kaj je razlog za boljšo oceno?
Izboljšanje ocene Slovenije za eno točko avtorji danes objavljene raziskave pojasnjujejo z bistvenimi izboljšavami na področju svobode na trgu dela, podjetniške svobode ter svobode pred korupcijo, medtem ko opozarjajo na poslabšanje položaja pri davčni in denarni svobodi.
Slovenija se je na lestvici uvrstila za Trinidad in Tobago ter pred Južnoafriško republiko, njena ocena pa je nekaj nad svetovnim povprečjem, ki znaša 60,3 točke. To je najvišje povprečje v zgodovini indeksa. Rezultat je letos izboljšalo 114 držav, poslabšalo pa 59.
V Evropi na prvem mestu Švica
Med 43 evropskim državami je Slovenija zasedla 34. mesto. Na tej lestvici vodi Švica, ki je zasedla četrto mesto med vsemi ocenjevanimi državami in je edino "svobodno" gospodarstvo v Evropi. Največje evropsko gospodarstvo, Nemčija, je zasedlo 18. mesto, sosednja Avstrija 24. in Madžarska 51. Nižje od Slovenije pa sta se uvrstili preostali dve sosedi - Italija in Hrvaška na 86. in 87. mestu.
Prvič so Slovenijo indeks gospodarske svobode izračunali leta 1996, od takrat pa se je njena ocena izboljšala za 12,3 točke, kar je največje izboljšanje med razvitimi gospodarstvi, navajajo avtorji raziskave. V tem času se je v Sloveniji izboljšal položaj na sedmih od 10 ocenjevanih področji, vključno z investicijsko svobodo, trgovinsko svobodo, premoženjskimi pravicami ter svobodo od korupcije. Po drugi strani opažajo poslabšanje pri upravljanju javnih financ in finančni svobodi.
Za nadaljnjo rast gospodarske svobode v Sloveniji bo po teh ocenah treba okrepiti upravljanje javnih financ kot izvesti tudi globlje strukturne reforme. Avtorji opozarjajo še na neučinkovit sodni sistem, ki je dovzeten za politično vmešavanje, kot vzrok za zaskrbljenost pa navajajo tudi korupcijo.
Če je večja gospodarska svoboda, je večja tudi blaginja
Avtorji opozarjajo na tesno povezavo med gospodarsko svobodo in blaginjo po vsem svetu. "V vsaki regiji so prihodki na prebivalca veliko višji v tistih državah, ki so gospodarsko svobodne," so zapisali v sporočilu za javnost.
Pod Hongkong in Singapur se je kljub znižanju ocene uvrstila Avstralija. Švica je, kot omenjeno, četrta, med šesterico "svobodnih" držav pa sta le še Nova Zelandija in Kanada. Do desetega mesta sledijo Čile, Mauritius, Irska in Danska. Iz prve deseterice pa so tokrat izpadle ZDA, kjer avtorji raziskave opažajo precejšnje poslabšanje položaja davčne in podjetniške svobode ter premoženjskih pravic.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.