Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je javnosti poslal še pisni odgovor na interpelacijo, ki jo je zoper njega vložila poslanska skupina Pozitivna Slovenija. Vlada je njegov odgovor že potrdila. Minister vse očitke iz interpelacije zavrača. Njegov odgovor lahko v celoti preberete v priloženem dokumentu.
Med razlogi za interpelacijo je PS zapisala, da je s poznim obveščanjem državnega zbora onemogočil referendumsko pobudo o zakonu za krepitev stabilnosti bank. Objektivno in politično naj bi bil odgovoren tudi pri ravnanju s podpisi pod pobudama za referendum o slabi banki in državnem holdingu. Hkrati naj bi s svojim delovanjem povzročil tudi izgubo zaupanja volivcev tako v njegovo ministrstvo kot tudi v državni zbor, s čimer so po mnenju predlagateljev nastale hude posledice na stanje demokracije, vladavino prava in varstvo človekovih pravic.
Gorenak zavrača očitke o zavlačevanju
Gorenak je v svojem odzivu zapisal, da je bil državni zbor o manjkajočih podpisih pozno obveščen zaradi več razlogov. Na ministrstvu so dokumentacijo od državnega zbora o pobudi za referenduma prejeli 25. oktobra, DZ pa je ministrstvo prosil, da do ponedeljka, 29. novembra, ugotovi, ali so podpisi veljavni in zadostni. Najprej so preverjali podpise pod pobudo za referendum holdingu. Še isti dan so ugotovili, da je podpisov dovolj in že naslednji dan o tem obvestili parlament.
Zataknilo pa se je pri pobudi za referendum o slabi banki. S preverjanjem podpisov so v omejenem obsegu začeli že v četrtek, 25. oktobra, nadaljevali pa v petek, 26. oktobra. Po končanem delu so ugotovili, da manjka 154 podpisov, zato so še enkrat preverili izločene podpise. ''V ponedeljek, 29. 10. 2012, je pooblaščena javna uslužbenka "ročno" opravila končno kontrolo zavrnjenih podpisnikov in pripravila analizo razlogov za zavrnitev podpisnikov. Dopis za Državni zbor, katerega osnutek je bil pripravljen že v petek, 26. 10. 2012, mi je bil poslan v podpis v ponedeljek, 29. 10. 2012. Isti dan sem ga tudi podpisal. V torek, 30. 10. 2012, pa ga je kurir dostavil v Državni zbor,'' je v odgovoru na interpelacijo zapisal Gorenak.
Gorenak s tem zanika trditve, da bi namerno zavlačeval. Pojasnjuje še, da dodatno ''preverjanje izločenih podpisnikov prej kaže na to, da je ministrstvo želelo odpraviti vse dvome, zaradi katerih bi mi lahko kdor koli očital onemogočanje referendumske pobude volivk in volivcev.''
PS Gorenaku očita objektivno in politično odgovornost zaradi opustitve dolžne poklicne skrbnosti pri ravnanju s podpisi
Gorenak zavrača tudi očitek PS, da je objektivno in politično odgovoren zaradi opustitve dolžne poklicne skrbnosti pri ravnanju s podpisi. Minister znova zanika, da je na MNZ izginilo 36 listov podpisov za referendum o slabi banki. Kot je zapisal, tudi v državnem zboru potrjujejo, da niso šteli fotokopij, ki so jih poslal na ministrstvo.
Zavrača tudi očitek o izginotju 104 fotokopij listov s podpisniki za pobudo za referendum o zakonu o holdingu. To, da so te kopije zadržali na MNZ je ugotovila tudi informacijska pooblaščenka. Gorenak pojasnjuje, da so v DZ poleg dopisa poslali fotokopije listov s preverjenimi podpisniki, ker so preverjanje opravili za 2543 veljavnih podpisnikov (zakonski pogoj je 2500 podpisov). ''Ostalih podpisnikov (na 104 fotokopijah listov) nismo preverjali in jih nismo vračali v Državni zbor. Omenjene fotokopije 104 listov so ostale na DUNZMN, tako kot v drugih takih primerih,'' je zapisal Gorenak.
Izguba zaupanja volivcev
Po mnenju vlagateljev interpelacije je minister s svojim delovanjem povzročil tudi izgubo zaupanja volivcev tako v njegovo ministrstvo kot tudi v državni zbor, s čimer so po mnenju predlagateljev nastale hude posledice na stanje demokracije, vladavino prava in varstvo človekovih pravic. V odgovoru na ta očitek je Gorenak zapisal, da se izginotje podpisov ne bi smelo zgoditi in da morata tako DZ kot MNZ sprejeti vse ukrepe, da se kaj takega ne bo zgodilo nikoli več. A nesprejemljivo se Gorenaku zdi, da PS objektivno kot subjektivno krivdo za nastali položaj pripisujejo izključno njemu. Znova je poudaril, da nobena preiskava še ni pokazala, da je 36 listov izginilo na MNZ.
Minister še pojasnjuje, da so morali javni uslužbenci od 25. do 29. oktobra ne le preveriti dve referendumski pobudi, ampak da so morali pripraviti tudi vse potrebno za predsedniške volitve. Kljub veliko dela so, kot je zapisal minister, vse naloge opravili v zakonsko določenih rokih in pravočasno. Gorenak tudi zanika, da bi sam usmerjal policijo pri kriminalistični preiskavi v DZ, kar mu tudi očitajo v interpelaciji.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.