Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je že pripravil odgovor na interpelacijo, ki so jo zoper njega vložili poslanci PS. Vlada je danes ta odgovor že obravnavala in ga tudi potrdila. Gorenak je po seji vlade povedal, da so odgovor pripravljali včeraj, danes ga bodo lektorirali, jutri pa bo na voljo tudi novinarjem.
Dodal je, da zdaj, kot kaže, izginuli podpisi niso več glavni problem v interpelaciji, ampak da je na več mestih v interpelaciji izpostavljeno, da naj bi na MNZ zavlačevali z oddajanjem poročila v DZ glede ustreznosti podpisov in ga predali tik pred iztekom rokov za vložitev referendumske pobude.
Kot je pojasnil, so bili podpisi za razpis referenduma v državni zbor vloženi 10. oktobra, zakon pa je stopil v veljavo 23. oktobra. po glasovanju v DS. Takrat je torej začel teči sedemdnevni rok za določitev koledarskega roka, ki ga zakon določa predsedniku DZ, spoštovati pa ga mora tudi notranje ministrstvo. To je od DZ zahtevo sprejelo 25. oktobra, o ustreznosti podpisov pa so odgovorili 30. oktobra, torej znotraj zakonitih rokov, pravi minister. "V celoti zavračam vse insinuacije, da smo podpise namenoma zadrževali," je bil jasen.
Sporni posnetek zaslona
Na MNZ ves čas sicer trdijo, da so referendumske podpise sindikata kemične in gumarske industrije šteli do skrajnega roka, a to trditev naj bi na laž postavljal posnetek zaslona (print screen) z datumom 26. oktober. Gorenak je pojasnil, da so s štetjem začeli 25. oktobra, končali pa 26. oktobra. Takrat je ta posnetek zaslona tudi nastal.
Ker je manjkalo le približno 100 podpisov, pa so podpise preverili še enkrat. Vnovično štetje se je končalo 29. oktobra, je dejal Gorenak, a ker so bile ugotovitve enake, je tudi posnetek zaslona ostal enak. Tega je minister tudi podpisal. To zavrača navedbe, da so na MNZ zavlačevali.
Predlagatelji ministru na več mestih v interpelaciji očitajo tudi osebno vpletenost, pri čemer pojasnjuje, da je bil 24. in 25. oktobra v Luksemburgu, 26. oktobra pa v Mariboru. Tudi zato je poročilo o preverjanju podpisov pod pobudo za referendum o zakonu o holdingu podpisala državna sekretarka Barbara Brezigar. Sam pa je v ponedeljek 29. oktobra podpisal poročilo o podpisih za referendum o zakonu o ukrepih za stabilnost bančnega sistema.
V odgovoru bodo natančno navedeni vsi datumi, je dejal Gorenak in dodal, da so pripravljali poročila tako o referendumih o holdingu in slabi banki kot tudi o predsedniških volitvah.
Gorenak je tudi dejal, da na MNZ poteka kriminalistična preiskava, pregled upravne inšpekcije, Komisije za preprečevanje korupcije in Informacijskega pooblaščenca. Zanikal pa je, da bi sam usmerjal policijo pri kriminalistični preiskavi v DZ, kar mu tudi očitajo v interpelaciji.
Interpelacijo vložila PS
Pozitivna Slovenija je interpelacijo zoper notranjega ministra vložila v ponedeljek. Očita mu odgovornost za izginule podpise pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bank.
Podporo interpelaciji so za zdaj poleg poslancev PS napovedali še v SD. V koaliciji opozarjajo, da je treba najprej počakati na izsledke organov, ki preiskujejo zaplet s podpisi.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.