Ljubljančana sta postala žrtvi goljufije. Bralčeva žena je pred tednom prejela sporočilo SMS, češ da sta zmagovalca loterije Free Lotto Mobil. Obljubili so jim nakazilo dveh milijonov ameriških dolarjev (1,5 milijona evrov), takoj ko sporočita svoj naslov in elektronsko pošto. Plačala sta jim 600 britanskih funtov (700 evrov).
Zatem so jima sporočili, da bo njihov agent prišel v Ljubljano in skupaj naj bi šli na banko in uredili transakcijo. A ni prišel, sta pa prejela pismo od domnevnega britanskega finančnega ministrstva, v katerem zahtevajo dodatnih 6000 evrov, domnevno gre za davek, če želita dobiti loterijski znesek. Ker nista hotela več plačati, ju zdaj večkrat dnevno kliče nekdo, ki zahteva plačilo na račun nekega korejskega podjetja.
Dogovarjali so se po elektronski pošti, domnevni Daniel Jones pa jima je v slabi angleščini naročal, kaj morata storiti, in utemeljeval, zakaj potrebuje denar. Ko sta sporočila, da ne bosta več plačevala, so se doslej prijazna sporočila sprevrgla v grožnje, tudi v smislu ''izsledili vas bomo ter tožili zaradi blatenja imena našega podjetja in plačali boste''. Bralec je zadevo najprej prijavil pri Interpolu, napovedal je, da se bo zglasil tudi na slovenski policiji.
Policija: Ne gre za igro na srečo
Če v svetovne iskalnike vtipkate "Free Lotto Mobil", je nemudoma jasno, da gre za prevaro. Na policiji opozarjajo, da goljufi pogojujejo izplačilo dobitka z nakazilom določenega denarnega zneska, ki je zanemarljiv v primerjavi z obljubljenim dobitkom. Poudarjajo, da ne gre za igre na srečo, saj domnevni izžrebanec pred prejemom obvestila ni kupil srečke ali se kako drugače prijavil za sodelovanje v igri.
Gre za kaznivo dejanje goljufije in za zlorabo pojma loterija, pri čemer se pošiljatelji običajno sklicujejo na loterijo, ker med ljudmi na splošno velja zaupanje v loterijske organizacije in v igre, ki jih prirejajo. Prejemnikom obvestil s tovrstno vsebino svetujejo, naj ne nasedajo obljubam in ne nakazujejo denarja neznanim prejemnikom ter naj ne pošiljajo osebnih in finančnih podatkov. Najprej preverite, ali je sploh legalna igra na srečo v državi, iz katere prihaja obvestilo, so dodali.
Poudarili so tudi, da kaznivo dejanje praviloma ne obstaja brez sodelovanja oškodovanca, ki na kakršen koli način posreduje osebne in finančne podatke ali celo nakaže denar, nekateri tudi večkrat. V vsakemu primeru pa žrtev pozivajo, naj prijavijo kaznivo dejanje, in obljubljajo, da bodo storili vse za izsleditev storilca, o ukrepih pa obvestili tožilstvo. Pri tovrstnih preiskavah sodelujejo tudi s kolegi iz tujine.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.